REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W jakich sytuacjach nie trzeba składać rocznego PIT

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nie zawsze trzeba składać PIT roczny od uzyskanych w ciągu roku dochodów. Nie ma obowiązku składania zeznania od przychodów zwolnionych i od których zaniechano poboru podatku oraz opodatkowanych ryczałtowo.

REKLAMA

Autopromocja

Podatnicy podatku dochodowego, którzy uzyskują przychody w ciągu roku podatkowego, są zobowiązani do rozliczenia ich z urzędem skarbowym. Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy o PIT, czyli wyraźnie zwolnionych przez przepisy tej ustawy.

Opodatkowaniu nie podlegają też dochody, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. W konsekwencji nie składa się zeznania rocznego i nie rozlicza się tych dochodów.

Pozostałe dochody ze źródeł przychodów są opodatkowane. Jednak ich opodatkowanie nie oznacza automatycznego obowiązku złożenia zeznania.

CO STANOWI ŹRÓDŁO PRZYCHODÓW


Źródłami przychodów są:

• stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,

• działalność wykonywana osobiście,

• pozarolnicza działalność gospodarcza,

• działy specjalne produkcji rolnej,

• nieruchomości lub ich części,

• najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą,

• kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych

• odpłatne zbycie: nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, przed upływem pięciu lat oraz innych rzeczy przed upływem pół roku, licząc od zakupu,

• inne źródła.

Złożenie zeznania PIT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podatnicy muszą składać urzędom skarbowym zeznanie (PIT-36 lub PIT-37), według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

W terminie tym podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z:

• kapitałów opodatkowanych 19-proc. podatkiem od dochodów z papierów wartościowych (PIT-38),

• pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych 19-proc. podatkiem liniowym (PIT-36L).

Obowiązek złożenia zeznania nie dotyczy natomiast podatników, za których zeznanie rozlicza płatnik. Wówczas to na pracodawcy ciąży obowiązek złożenia zeznania rocznego za pracownika.

Rozliczenie przez płatnika

Jeżeli podatnik, od którego zaliczki miesięczne pobierają płatnicy (np. zakłady pracy), złoży płatnikowi przed 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym oświadczenie sporządzone według ustalonego wzoru, które traktuje się na równi z zeznaniem, że:

• poza dochodami uzyskanymi od płatnika nie uzyskał innych dochodów, z wyjątkiem dochodów opodatkowanych ryczałtowo i dochodów z tytułu sprzedaży nieruchomości,

• nie korzysta z odliczeń,

• nie korzysta z możliwości opodatkowania dochodów wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci,

• nie ma obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych,

- płatnik jest obowiązany sporządzić roczne obliczenie podatku PIT-40 od dochodu uzyskanego przez podatnika w roku podatkowym.

Opodatkowanie ryczałtowe

Zeznaniami nie obejmuje się dochodów opodatkowanych w sposób ryczałtowy na podstawie ustawy o PIT. W takim przypadku zryczałtowany podatek odprowadza za podatnika podmiot wypłacający dochody.

Nie uwzględnia się więc i nie składa zeznania w przypadku uzyskiwania przychodów z tytułu:

• wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową (podatek wynosi 10 proc. wygranej lub nagrody),

• świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy (podatek wynosi 10 proc. należności),

• świadczeń pieniężnych otrzymywanych po zwolnieniu ze służby przez funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy w związku ze zwolnieniem tych osób ze służby stałej na podstawie odrębnych ustaw, przez okres roku co miesiąc lub za okres roku jednorazowo albo co miesiąc przez okres trzech miesięcy (podatek wynosi 20 proc. należności),

• gromadzenia oszczędności na więcej niż jednym indywidualnym koncie emerytalnym, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych (podatek wynosi 75 proc. uzyskanego dochodu na każdym indywidualnym koncie emerytalnym).

WYPŁATY DLA EMERYTA


Zakład pracy wypłacił ekwiwalenty pieniężne w zamian za świadczenia rzeczowe w formie paczek żywnościowych na rzecz byłych pracowników, którzy obecnie są emerytami. Przyznane świadczenie w roku podatkowym wyniosło 3000 zł na każdego emeryta.

Oznacza to, że świadczenia takie będą opodatkowane 10-proc. podatkiem zryczałtowanym, który powinien pobrać zakład pracy jako płatnik. Nie będzie więc emeryt musiał takich dochodów wykazywać w zeznaniu rocznym.

Trzeba tylko pamiętać, że wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymywane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł..

W przypadku gdy świadczenie rzeczowe lub ekwiwalent pieniężny w zamian tych świadczeń przekazane przez zakład pracy swoim emerytom i rencistom przekroczy tę kwotę, to nadwyżka podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10-proc. podatkiem.

W zeznaniu rocznym nie uwzględnia się też dochodów z wynagrodzeń za udzielanie pomocy Policji, organom kontroli skarbowej, funkcjonariuszom celnym, Straży Granicznej, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Żandarmerii Wojskowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu, wypłacanych z funduszu operacyjnego, od których podmiot wypłacający pobiera podatek w kwocie 20 proc. wynagrodzenia.

W przypadku zwalnianych ze służby żołnierzy zawodowych nie składają oni zeznania od jednorazowych odszkodowań za skrócenie okresu wypowiedzenia, gdyż od takiego dochodu pobierany jest zryczałtowany podatek przez płatnika w wysokości 20 proc. przychodu.

Kapitały pieniężne

Jednym z opodatkowanych źródeł przychodów są kapitały pieniężne. W tym jednak przypadku są one opodatkowane 19-proc. podatkiem zryczałtowanym, np. odsetki od papierów wartościowych (nie trzeba składać zeznania) lub 19-proc. podatkiem liniowym, np. papiery wartościowe (wymaga złożenia zeznania podatkowego PIT-38).

WYPŁATA DYWIDENDY


Podatnik zakupił akcje spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych. Nie sprzedawał ich, ale trzymał przez rok od dnia zakupu. Spółka, której posiadaczem akcji był podatnik, zdecydowała o przyznaniu dywidendy swoim akcjonariuszom. Dywidenda została wpłacona na konto maklerskie podatnika, ale w wysokości mniejszej niż to określono w uchwale spółki.

Związane to było z uiszczeniem 19-proc. podatku, który jako płatnik obliczyła i pobrała spółka. Od uzyskanych dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19-proc. zryczałtowany podatek dochodowy. Oznacza to, że podatnik nie będzie musiał wykazywać dochodu z tytułu dywidendy w zeznaniu rocznym ani składać takiego zeznania z wykazanymi dochodami z dywidendy. Tylko w przypadku sprzedaży tych akcji istniałby obowiązek złożenia PIT-38.

Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających podatek dochodowy wynosi 19 proc. uzyskanego dochodu i jest rozliczany przez podatnika.

Do dochodów, od których 19-proc. podatek zryczałtowany pobiera płatnik, a których nie wykazuje się w zeznaniu, zaliczamy:

odsetki od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej,

odsetki i dyskonta od papierów wartościowych,

• odsetki lub inne przychody od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych przez podmiot uprawniony na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą,

• dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych,

• dochody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych,

• kwoty wypłacane po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub spadkobiercy, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,

• dochody członka pracowniczego funduszu emerytalnego z tytułu przeniesienia akcji złożonych na rachunku ilościowym do aktywów tego funduszu,

• dochody z tytułu zbycia prawa poboru akcji nowej emisji przez pracowniczy fundusz emerytalny w imieniu członka funduszu,

• kwoty jednorazowo wypłacane przez otwarty fundusz emerytalny członkowi funduszu, któremu rachunek funduszu otwarto w związku ze śmiercią jego współmałżonka,

• dochody oszczędzającego na indywidualnym koncie emerytalnym z tytułu zwrotu, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych, środków zgromadzonych na tym koncie,

• dochody uczestnika pracowniczego programu emerytalnego z tytułu zwrotu środków zgromadzonych w ramach programu, w rozumieniu przepisów o pracowniczych programach emerytalnych.

Jednak w niektórych przypadkach kwoty zryczałtowanego podatku obliczonego od przychodów (dochodów) uzyskanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz kwoty podatku zapłaconego za granicą podatnicy są obowiązani wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym.

PODATEK NIEPOBRANY PRZEZ PŁATNIKA

Dochodów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem nie wykazuje się w zeznaniu rocznym i nie składa się zeznania z takimi dochodami. Jednak zeznanie roczne należy złożyć i wykazać należny zryczałtowany podatek dochodowy, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika.

ŹRÓDŁA NIEUJAWNIONE

Od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach podatek ryczałtowy wynosi 75 proc. dochodu na podstawie decyzji organu podatkowego. Dochodów tych nie wykazuje się w zeznaniu rocznym.

Podstawa prawna

• Art. 9, art. 30-30a, art. 45 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek PIT - część 3
Zapraszamy do rozwiązania quizu o podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Jest to trzeci quiz dotyczący tej problematyki, który zawiera dziesięć pytań a tylko jedna odpowiedź jest właściwa.
Podatek PIT - część 2
Oto quiz w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Jest to drugi quiz dotyczący tej problematyki. Składa się z dziewięciu pytań i tylko jedna odpowiedź jest poprawna.
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców – czy warto korzystać. Wnioski w 2024 r. tylko do końca listopada by uzyskać zwolnienie ze składek w grudniu

Coraz więcej przedsiębiorców poszukuje elastycznych rozwiązań, które pozwolą im na optymalizację kosztów prowadzenia działalności. Jednym z takich narzędzi są tzw. wakacje składkowe – możliwość zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS w jednym wybranym miesiącu w roku. W 2024 roku wnioski można składać w listopadzie, by móc skorzystać z tego zwolnienia w grudniu br. To przede wszystkim pierwsza tego typu pomoc dla mikroprzedsiębiorców, których finansowo dotknęły skutki reformy zwanej „Polskim Ładem”. Katarzyna Siwiec, radca prawny i doradca podatkowy komentuje zalety i wady związane z tym rozwiązaniem.

Obowiązkowy KSeF 2.0. Struktury logiczne FA(3) i FA_RR(1), załączniki do faktur, tryb offline, faktury konsumenckie i z kas fiskalnych. Co proponuje MF?

Ministerstwo Finansów rozpoczęło ostateczne konsultacje projektu rozwiązań prawnych (ustawy) i biznesowych w zakresie wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Przedstawione rozwiązania uwzględniają propozycje zgłaszane w toku dotychczasowych konsultacji, w tym specyfikę Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST). Przedmiotem ustaleń są także struktury logiczne FA(3) i FA_RR(1) oraz koncepcja funkcjonowania załącznika do e-faktury w KSeF. Uwagi do projektu ustawy można zgłaszać do MF do 19 listopada, a rozwiązań biznesowych do 22 listopada 2024 r.

REKLAMA

KSeF od 2026 r. Firmy będą mogły wystawiać faktury dla konsumentów przez KSeF. Ministerstwo Finansów pokazało projekt ustawy

Firmy będą mogły wystawiać faktury dla konsumentów poprzez Krajowy System e-Faktur – wynika z projektu ustawy, który 5 listopada 2024 r. został opublikowany na stronach RCL. Firmy dostaną także dodatkowe okresy przejściowe na dostosowanie się do nowych rozwiązań.

Sprawdzamy stawki ryczałtu: Jaki podatek zapłaci manager na kontrakcie B2B?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jest dla wielu przedsiębiorców korzystną formą rozliczeń, zwłaszcza przy niskich kosztach działalności. Stawki tego podatku wahają się od 2 proc. do 17 proc., co może znacząco wpływać na wysokość należności wobec fiskusa. Jaką stawkę ryczałtu powinien wybrać manager zatrudniony na kontrakcie B2B w firmie technologicznej?

Przelewy bankowe 11 listopada. Kiedy dojdzie przelew wysłany w piątek po 16:00?

Przed nami kolejny dzień wolny od pracy. Święto 11 listopada przypada w tym roku w poniedziałek. Co z przelewami bankowymi wysłanymi tego dnia? Kiedy najlepiej wysłać przelew, aby dotarł na czas? Czy będą działać płatności natychmiastowe? Warto terminowe płatności zaplanować z wyprzedzeniem. 

Wyższa akcyza na alkohol w 2025 r. Spadnie spożycie alkoholu, czy wzrośnie szara strefa?

W 2025 r. wzrośnie stawka akcyzy na wysokoprocentowy alkohol. Oczywiste jest, że spowoduje to wzrost cen alkoholu w sklepach. Fakt wysokiej stawki na alkohol w Polsce może oznaczać dwa scenariusze: spadek spożycia alkoholu lub ożywienie szarej strefy. Spadek spożycia będzie aspektem pozytywnym, natomiast wzrost szarej strefy już nie.

REKLAMA

Sprzedaż internetowa: kiedy opłata za przesyłkę jest przychodem sprzedawcy? Kiedy warto uniknąć ujęcia kosztu dostawy jako przychodu sprzedającego oraz podstawy opodatkowania VAT?

Sprzedaż internetowa pociąga za sobą najczęściej wysyłkę towaru za pośrednictwem podmiotu trzeciego świadczącego usługi kurierskie. Jeśli nabywca korzysta z opcji darmowej dostawy, to wówczas sprzedający nie otrzymuje od niego dodatkowych środków tytułem kosztów wysyłki i nie powstaje zagadnienie odpowiedniego zaliczenia podatkowego takiej kwoty. Gdy jednak dostawa jest dodatkowo płatna dla kupującego, sprzedawca staje przed pytaniem, czy po jego stronie powstanie dodatkowy przychód w związku z powiększeniem należności kupującego o koszt przesyłki, a także, czy kwota ta stanowi podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Składka zdrowotna - zmiany muszą uwzględniać specyfikę i możliwości małych firm. Co najmniej ¾ wysokości zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne powinno podlegać możliwości odliczenia od należnego podatku

Agnieszka Majewska, Rzecznik MŚP, złożyła na ręce Premiera Donalda Tuska uwagi dotyczące składek zdrowotnych w nowym projekcie ustawy. Proponuje ustalenie ryczałtowej składki zdrowotnej i możliwość jej częściowego odliczenia od podatku. Majewska podkreśla, że nowe przepisy muszą uwzględniać specyfikę i możliwości małych firm, które są fundamentem gospodarki.

REKLAMA