REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zwrot kosztów kilometrówki powinien być opodatkowany?

Czy zwrot kosztów kilometrówki powinien być opodatkowany podatkiem PIT?
Czy zwrot kosztów kilometrówki powinien być opodatkowany podatkiem PIT?
GDDKiA

REKLAMA

REKLAMA

Kilometrówka. Czy zwrot kosztów kilometrówki powinien być opodatkowany podatkiem PIT?

Kiedy kilometrówka jest opodatkowana?

PROBLEM

Autopromocja

Jeden pracowników używa do działalności służbowej swojego prywatnego samochodu i jest rozliczany na podstawie prowadzonej kilometrówki. Miejsce pracy i świadczenia usług znajduje się w Katowicach a pracownik regularnie porusza się w sprawach służbowych pomiędzy Katowicami i Poznaniem. Czy zwrot kosztów kilometrówki powinien być opodatkowany podatkiem PIT dla tego pracownika?

RADA

Jeżeli przejazdy między Katowicami a Poznaniem nie stanowią podróży służbowej w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, to wydaje się, że tzw. kilometrówka jest przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

UZASADNIENIE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zwrot pracownikowi kosztów używania prywatnego samochodu do celów służbowych może następować z tytułu podróży służbowych, jazd lokalnych lub też z racji zajmowanego stanowiska pracy wymagającego ciągłego przemieszczania się po wyznaczonym obszarze w celu realizacji obowiązków wynikających z umowy o pracę (tzw. pracownik mobilny np. przedstawiciel handlowy). Podróż służbowa to wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy. Z tego tytułu pracownikowi przysługują należności takie jak diety czy zwrot kosztów przejazdów, w tym - za zgodą pracodawcy - np. własnym samochodem. Są to tzw. jazdy zamiejscowe. Należności, w tym kilometrówka, są zwolnione z podatku dochodowego jeśli nie przekraczają urzędowych stawek. W opozycji do jazd zamiejscowych stoją jazdy lokalne.

Zwrot kosztów odbywa się tu na podstawie rozporządzenia w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. Jednak jazdy lokalne należy rozumieć jako te, które odbywają się w granicach administracyjnych miejscowości, w której jest położona siedziba pracodawcy lub obiekt, stałego wykonywania pracy. Zwrot kosztów w formie miesięcznego ryczałtu lub kilometrówki stanowi przychód do opodatkowania, choć może on korzystać ze zwolnienia jeśli do zwrotu kosztów obligują pracodawcę przepisy ustaw (np. pracownicy leśnictwa).

W opisanym przypadku nie wiemy dokładnie na jakiej zasadzie pracownik odbywa regularnie trasę między Katowicami, gdzie stale pracuje, a Poznaniem. Wygląda na to, że nie są to podróże służbowe, ale też nie jazdy lokalne na podstawie umowy cywilnoprawnej. Generalnie więc pracodawca nie ma obowiązku pokrywania pracownikowi wydatków na przejazdy służbowe. Przyjmuje się, że skoro pracownik godzi się na określone świadczenie i przyjmuje je od pracodawcy, to widocznie uznał, że jest ono w jego interesie i gdyby nie oferta pracodawcy musiałby te wydatki ponosić sam. Analogicznie sprawa wygląda ze zwrotem kosztów używania prywatnego auta służbowo. Jeśli pracownik zaakceptował dane stanowisko pracy i warunki jej realizowania wymagające mobilności i poruszania się w terenie, to tym samym godził się na wydatki z tym związane. W konsekwencji korzyścią jest dla niego zwrot tych kosztów otrzymywany od pracodawcy. Z podatkowego punktu widzenia, przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne, w tym omawiana kilometrówka. Organy podatkowe rozstrzygając kwestie zwrotu kosztów jazd lokalnych uważają, że pracownik wykorzystuje samochód prywatny do celów służbowych, celem świadczenia pracy na rzecz pracodawcy.

Wykorzystywanie auta prywatnego do celów służbowych pracownika jest niewątpliwie związane z pozostawaniem przez niego w stosunku pracy. Tym samym wypłacany na rzecz pracownika zwrot kosztów używania samochodu prywatnego do celów służbowych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód ze stosunku pracy. Jednak z uwagi na niepełny opis sprawy, a także przez wzgląd na to, że interpretacje organów podatkowych oraz orzecznictwo sądowe nie są jednomyślne co do przychodowego charakteru zwrotu kosztów samochodowych (każda przypadek wymaga indywidualnej analizy) zalecane jest wystąpienie do organu podatkowego o wydanie interpretacji we własnej sprawie opisanej szczegółowo.

Podstawa prawna:

art. 77[5] ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.),

art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.).

Izabela Nowacka

Autopromocja

Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Autopromocja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA