Czy zwrot kosztów kilometrówki powinien być opodatkowany?
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy kilometrówka jest opodatkowana?
PROBLEM
REKLAMA
Jeden pracowników używa do działalności służbowej swojego prywatnego samochodu i jest rozliczany na podstawie prowadzonej kilometrówki. Miejsce pracy i świadczenia usług znajduje się w Katowicach a pracownik regularnie porusza się w sprawach służbowych pomiędzy Katowicami i Poznaniem. Czy zwrot kosztów kilometrówki powinien być opodatkowany podatkiem PIT dla tego pracownika?
RADA
Jeżeli przejazdy między Katowicami a Poznaniem nie stanowią podróży służbowej w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, to wydaje się, że tzw. kilometrówka jest przychodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
UZASADNIENIE
Zwrot pracownikowi kosztów używania prywatnego samochodu do celów służbowych może następować z tytułu podróży służbowych, jazd lokalnych lub też z racji zajmowanego stanowiska pracy wymagającego ciągłego przemieszczania się po wyznaczonym obszarze w celu realizacji obowiązków wynikających z umowy o pracę (tzw. pracownik mobilny np. przedstawiciel handlowy). Podróż służbowa to wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy. Z tego tytułu pracownikowi przysługują należności takie jak diety czy zwrot kosztów przejazdów, w tym - za zgodą pracodawcy - np. własnym samochodem. Są to tzw. jazdy zamiejscowe. Należności, w tym kilometrówka, są zwolnione z podatku dochodowego jeśli nie przekraczają urzędowych stawek. W opozycji do jazd zamiejscowych stoją jazdy lokalne.
Zwrot kosztów odbywa się tu na podstawie rozporządzenia w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy. Jednak jazdy lokalne należy rozumieć jako te, które odbywają się w granicach administracyjnych miejscowości, w której jest położona siedziba pracodawcy lub obiekt, stałego wykonywania pracy. Zwrot kosztów w formie miesięcznego ryczałtu lub kilometrówki stanowi przychód do opodatkowania, choć może on korzystać ze zwolnienia jeśli do zwrotu kosztów obligują pracodawcę przepisy ustaw (np. pracownicy leśnictwa).
REKLAMA
W opisanym przypadku nie wiemy dokładnie na jakiej zasadzie pracownik odbywa regularnie trasę między Katowicami, gdzie stale pracuje, a Poznaniem. Wygląda na to, że nie są to podróże służbowe, ale też nie jazdy lokalne na podstawie umowy cywilnoprawnej. Generalnie więc pracodawca nie ma obowiązku pokrywania pracownikowi wydatków na przejazdy służbowe. Przyjmuje się, że skoro pracownik godzi się na określone świadczenie i przyjmuje je od pracodawcy, to widocznie uznał, że jest ono w jego interesie i gdyby nie oferta pracodawcy musiałby te wydatki ponosić sam. Analogicznie sprawa wygląda ze zwrotem kosztów używania prywatnego auta służbowo. Jeśli pracownik zaakceptował dane stanowisko pracy i warunki jej realizowania wymagające mobilności i poruszania się w terenie, to tym samym godził się na wydatki z tym związane. W konsekwencji korzyścią jest dla niego zwrot tych kosztów otrzymywany od pracodawcy. Z podatkowego punktu widzenia, przychodem ze stosunku pracy są wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne, w tym omawiana kilometrówka. Organy podatkowe rozstrzygając kwestie zwrotu kosztów jazd lokalnych uważają, że pracownik wykorzystuje samochód prywatny do celów służbowych, celem świadczenia pracy na rzecz pracodawcy.
Wykorzystywanie auta prywatnego do celów służbowych pracownika jest niewątpliwie związane z pozostawaniem przez niego w stosunku pracy. Tym samym wypłacany na rzecz pracownika zwrot kosztów używania samochodu prywatnego do celów służbowych podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód ze stosunku pracy. Jednak z uwagi na niepełny opis sprawy, a także przez wzgląd na to, że interpretacje organów podatkowych oraz orzecznictwo sądowe nie są jednomyślne co do przychodowego charakteru zwrotu kosztów samochodowych (każda przypadek wymaga indywidualnej analizy) zalecane jest wystąpienie do organu podatkowego o wydanie interpretacji we własnej sprawie opisanej szczegółowo.
Podstawa prawna:
art. 77[5] ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.),
art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.).
Izabela Nowacka
Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat