reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Prezenty świąteczne dla dzieci przychodem ich rodziców - rozliczenie PIT

Prezenty świąteczne dla dzieci przychodem ich rodziców - rozliczenie PIT

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia (a także innych okoliczności, jak np. mikołajki, Dzień Dziecka, Wielkanoc) pracodawca przekazuje prezenty dla dzieci pracowników. Prezentami są m.in. zabawki, książki lub słodycze. Czy wartość prezentów zwiększa przychody pracowników, od których należy zapłacić podatek?

Jeżeli w firmie istnieje specjalny fundusz socjalny, z którego konta firma sfinansuje prezenty, to ich równowartość nie stanowi przychodu do opodatkowania.

Pamiętać należy, że przepisy podatkowe przewidują możliwość zwolnienia od opodatkowania świadczeń socjalnych otrzymywanych przez pracowników.

Zwolnienie jest uzależnione od wypełnienia przez pracodawcę określonych warunków, a jednym z nich jest przyznawanie świadczeń ze środków zgromadzonych na koncie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Zasady tworzenia i funkcjonowania takiego funduszu reguluje ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Podstawowym celem funduszu jest finansowanie przez pracodawcę pomocy socjalnej między innymi dla pracowników oraz ich rodzin. Warto przypomnieć, że niektórzy pracodawcy mają obowiązek tworzenia ZFŚS.

Dotyczy to tych, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, według stanu zatrudnienia na dzień 1 stycznia każdego roku. Z tego obowiązku pracodawca może się uwolnić, jeśli zamieści odpowiednie zapisy w regulaminie wynagrodzenia albo poprzez przekazanie pracownikom odpowiedniej informacji w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego, w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT

PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT

W związku z treścią przepisów podatkowych, pracodawca przed podjęciem decyzji o finansowaniu paczek (prezentów) dla dzieci pracowników, powinien pomyśleć o utworzenie w swoim przedsiębiorstwie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Z przepisów ustawy o podatku dochodowym wynika, że pracownik nie zapłaci podatku  od przychodu otrzymanego:
- w formie świadczenia o charakterze rzeczowym lub pieniężnym,
- sfinansowanego ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych,
- jeśli wysokość świadczeń nie przekracza w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Jeżeli chodzi o świadczenia na rzecz dzieci pracowników, to ustawa o podatku dochodowym  nie zawiera w tym zakresie szczególnych zwolnień podatkowych. Oznacza to, że wartość świadczeń, z których korzystają członkowie rodziny, np. małżonkowie i dzieci dolicza się do wartości świadczenia pracownika, a więc świadczenia finansowane z ZFŚS przyznawane dzieciom pracowników będą doliczane do kwoty limitu rocznego zwolnienia tj. 380 zł.

Pamiętać należy o tym, że limit 380 zł jest przeznaczony na cały rok. Zatem jeżeli pracownik otrzyma na święta wielkanocne świadczenie rzeczowe o wartości 100 zł, a na dzień dziecka otrzyma upominek dla pociechy również o wartości 100 zł, to zwolnione z PIT  będą prezenty na Boże Narodzenie o wartości maksymalnie 180 zł.

Jeśli pracodawca zafunduje paczki świąteczne o wartości 200 zł, to będzie musiał pracownikowi doliczyć do przychodu ze stosunku pracy kwotę 20 zł i pobrać od tej kwoty zaliczkę na podatek dochodowy.

Jeśli prezenty świąteczne dla dzieci, tak jak i inne świadczenia uzyskane od pracodawcy zostaną sfinansowane z innych środków, niż środki zgromadzone na koncie ZFŚS (np. ze środków obrotowych) pracownik uzyska zaliczane do przychodów ze stosunku pracy nieodpłatne świadczenie.

Polecamy: Pakiety (abonamenty) medyczne dla pracowników

Polecamy: Kiedy pracownik uzyskuje przychód z imprezy firmowej?

W takim przypadku, pracodawca będący płatnikiem zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) będzie zobowiązany do zwiększenia podstawy opodatkowania oraz poboru zaliczek na PIT oraz składek ubezpieczeniowych, jak od każdego innego składnika wynagrodzenia.

Podstawa prawna: art. 21 ust. 1 pkt. 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Klaudia Pierzchalska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama