REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezenty świąteczne dla dzieci przychodem ich rodziców - rozliczenie PIT

Anna Nasiłowska
Ekspert podatkowy
prezenty świąteczne dla dzieci pracowników
prezenty świąteczne dla dzieci pracowników

REKLAMA

REKLAMA

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia (a także innych okoliczności, jak np. mikołajki, Dzień Dziecka, Wielkanoc) pracodawca przekazuje prezenty dla dzieci pracowników. Prezentami są m.in. zabawki, książki lub słodycze. Czy wartość prezentów zwiększa przychody pracowników, od których należy zapłacić podatek?

Jeżeli w firmie istnieje specjalny fundusz socjalny, z którego konta firma sfinansuje prezenty, to ich równowartość nie stanowi przychodu do opodatkowania.

Autopromocja

Pamiętać należy, że przepisy podatkowe przewidują możliwość zwolnienia od opodatkowania świadczeń socjalnych otrzymywanych przez pracowników.

Zwolnienie jest uzależnione od wypełnienia przez pracodawcę określonych warunków, a jednym z nich jest przyznawanie świadczeń ze środków zgromadzonych na koncie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Zasady tworzenia i funkcjonowania takiego funduszu reguluje ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Podstawowym celem funduszu jest finansowanie przez pracodawcę pomocy socjalnej między innymi dla pracowników oraz ich rodzin. Warto przypomnieć, że niektórzy pracodawcy mają obowiązek tworzenia ZFŚS.

Dotyczy to tych, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, według stanu zatrudnienia na dzień 1 stycznia każdego roku. Z tego obowiązku pracodawca może się uwolnić, jeśli zamieści odpowiednie zapisy w regulaminie wynagrodzenia albo poprzez przekazanie pracownikom odpowiedniej informacji w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego, w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT

PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT

W związku z treścią przepisów podatkowych, pracodawca przed podjęciem decyzji o finansowaniu paczek (prezentów) dla dzieci pracowników, powinien pomyśleć o utworzenie w swoim przedsiębiorstwie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Z przepisów ustawy o podatku dochodowym wynika, że pracownik nie zapłaci podatku  od przychodu otrzymanego:
- w formie świadczenia o charakterze rzeczowym lub pieniężnym,
- sfinansowanego ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych,
- jeśli wysokość świadczeń nie przekracza w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Jeżeli chodzi o świadczenia na rzecz dzieci pracowników, to ustawa o podatku dochodowym  nie zawiera w tym zakresie szczególnych zwolnień podatkowych. Oznacza to, że wartość świadczeń, z których korzystają członkowie rodziny, np. małżonkowie i dzieci dolicza się do wartości świadczenia pracownika, a więc świadczenia finansowane z ZFŚS przyznawane dzieciom pracowników będą doliczane do kwoty limitu rocznego zwolnienia tj. 380 zł.

Pamiętać należy o tym, że limit 380 zł jest przeznaczony na cały rok. Zatem jeżeli pracownik otrzyma na święta wielkanocne świadczenie rzeczowe o wartości 100 zł, a na dzień dziecka otrzyma upominek dla pociechy również o wartości 100 zł, to zwolnione z PIT  będą prezenty na Boże Narodzenie o wartości maksymalnie 180 zł.

Jeśli pracodawca zafunduje paczki świąteczne o wartości 200 zł, to będzie musiał pracownikowi doliczyć do przychodu ze stosunku pracy kwotę 20 zł i pobrać od tej kwoty zaliczkę na podatek dochodowy.

Jeśli prezenty świąteczne dla dzieci, tak jak i inne świadczenia uzyskane od pracodawcy zostaną sfinansowane z innych środków, niż środki zgromadzone na koncie ZFŚS (np. ze środków obrotowych) pracownik uzyska zaliczane do przychodów ze stosunku pracy nieodpłatne świadczenie.

Polecamy: Pakiety (abonamenty) medyczne dla pracowników

Polecamy: Kiedy pracownik uzyskuje przychód z imprezy firmowej?

W takim przypadku, pracodawca będący płatnikiem zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) będzie zobowiązany do zwiększenia podstawy opodatkowania oraz poboru zaliczek na PIT oraz składek ubezpieczeniowych, jak od każdego innego składnika wynagrodzenia.

Podstawa prawna: art. 21 ust. 1 pkt. 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA