REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prezenty świąteczne dla dzieci przychodem ich rodziców - rozliczenie PIT

Anna Nasiłowska
Ekspert podatkowy
prezenty świąteczne dla dzieci pracowników
prezenty świąteczne dla dzieci pracowników

REKLAMA

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia (a także innych okoliczności, jak np. mikołajki, Dzień Dziecka, Wielkanoc) pracodawca przekazuje prezenty dla dzieci pracowników. Prezentami są m.in. zabawki, książki lub słodycze. Czy wartość prezentów zwiększa przychody pracowników, od których należy zapłacić podatek?

Jeżeli w firmie istnieje specjalny fundusz socjalny, z którego konta firma sfinansuje prezenty, to ich równowartość nie stanowi przychodu do opodatkowania.

Pamiętać należy, że przepisy podatkowe przewidują możliwość zwolnienia od opodatkowania świadczeń socjalnych otrzymywanych przez pracowników.

Zwolnienie jest uzależnione od wypełnienia przez pracodawcę określonych warunków, a jednym z nich jest przyznawanie świadczeń ze środków zgromadzonych na koncie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Zasady tworzenia i funkcjonowania takiego funduszu reguluje ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Podstawowym celem funduszu jest finansowanie przez pracodawcę pomocy socjalnej między innymi dla pracowników oraz ich rodzin. Warto przypomnieć, że niektórzy pracodawcy mają obowiązek tworzenia ZFŚS.

Autopromocja

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur

Kup książkę:

KSeF. Jak przygotować się do wystawiania e-faktur + plakat KSeF. Krok po kroku

Dotyczy to tych, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, według stanu zatrudnienia na dzień 1 stycznia każdego roku. Z tego obowiązku pracodawca może się uwolnić, jeśli zamieści odpowiednie zapisy w regulaminie wynagrodzenia albo poprzez przekazanie pracownikom odpowiedniej informacji w pierwszym miesiącu danego roku kalendarzowego, w sposób przyjęty u danego pracodawcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy prezenty firmy dla pracowników są zwolnione z PIT

PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT

Autopromocja

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna

Kup książkę:

Gorące tematy dla biur rachunkowych. SLIM VAT 3, KSeF, praca zdalna - Poradnik Gazety Prawnej

W związku z treścią przepisów podatkowych, pracodawca przed podjęciem decyzji o finansowaniu paczek (prezentów) dla dzieci pracowników, powinien pomyśleć o utworzenie w swoim przedsiębiorstwie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Z przepisów ustawy o podatku dochodowym wynika, że pracownik nie zapłaci podatku  od przychodu otrzymanego:
- w formie świadczenia o charakterze rzeczowym lub pieniężnym,
- sfinansowanego ze środków ZFŚS lub funduszy związków zawodowych,
- jeśli wysokość świadczeń nie przekracza w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Jeżeli chodzi o świadczenia na rzecz dzieci pracowników, to ustawa o podatku dochodowym  nie zawiera w tym zakresie szczególnych zwolnień podatkowych. Oznacza to, że wartość świadczeń, z których korzystają członkowie rodziny, np. małżonkowie i dzieci dolicza się do wartości świadczenia pracownika, a więc świadczenia finansowane z ZFŚS przyznawane dzieciom pracowników będą doliczane do kwoty limitu rocznego zwolnienia tj. 380 zł.

Pamiętać należy o tym, że limit 380 zł jest przeznaczony na cały rok. Zatem jeżeli pracownik otrzyma na święta wielkanocne świadczenie rzeczowe o wartości 100 zł, a na dzień dziecka otrzyma upominek dla pociechy również o wartości 100 zł, to zwolnione z PIT  będą prezenty na Boże Narodzenie o wartości maksymalnie 180 zł.

Jeśli pracodawca zafunduje paczki świąteczne o wartości 200 zł, to będzie musiał pracownikowi doliczyć do przychodu ze stosunku pracy kwotę 20 zł i pobrać od tej kwoty zaliczkę na podatek dochodowy.

Jeśli prezenty świąteczne dla dzieci, tak jak i inne świadczenia uzyskane od pracodawcy zostaną sfinansowane z innych środków, niż środki zgromadzone na koncie ZFŚS (np. ze środków obrotowych) pracownik uzyska zaliczane do przychodów ze stosunku pracy nieodpłatne świadczenie.

Polecamy: Pakiety (abonamenty) medyczne dla pracowników

Polecamy: Kiedy pracownik uzyskuje przychód z imprezy firmowej?

W takim przypadku, pracodawca będący płatnikiem zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) będzie zobowiązany do zwiększenia podstawy opodatkowania oraz poboru zaliczek na PIT oraz składek ubezpieczeniowych, jak od każdego innego składnika wynagrodzenia.

Podstawa prawna: art. 21 ust. 1 pkt. 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF: Objaśnienia podatkowe dla cen transferowych, w zakresie stosowania metody ceny koszt plus

  Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia podatkowe w zakresie cen transferowych nr 6 dotyczących metody koszt plus.

  Limity podatkowe 2024. Rachunkowość, mały podatnik, ryczałt

  W 2024 roku nastąpią istotne zmiany w zakresie limitów podatkowych, które dotyczą małych podatników VAT, PIT i CIT. Średni kurs euro, ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na pierwszy roboczy dzień października 2023 roku, stanowi podstawę do obliczenia ważnych limitów podatkowych. Niższy kurs euro wpływa na niższe limity określające małego podatnika, a także na kwotę amortyzacji jednorazowej i limit stosowania ryczałtu ewidencjonowanego w 2024 roku. Ponadto, kurs euro wpływa na wskaźniki przyjęte dla celów rachunkowości.

  Tabela kursów średnich NBP nr 190/A/NBP/2023 z 2 października 2023 r. Kurs euro 4,6091 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 2 października 2023 roku. NBP nr 190/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6091 zł.

  Podatek od kota. Kiedy i dlaczego musisz zapłacić?

  W Polsce, choć nie istnieje podatek od posiadania kota (w przeciwieństwie do podatku od posiadania psa), to jednak przy zakupie droższego kota musimy liczyć się z koniecznością zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych, znanego jako PCC. Ta kwestia budzi wiele emocji i pytań wśród miłośników czworonogów. W poniższym artykule postaramy się przybliżyć ten temat, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.

  Lokaty bankowe 2023. 6% nominalnego zysku – 3% realnej straty

  Posiadacze rocznych lokat bankowych, kończących się w 2023 roku dostają nominalne zyski ale realnie (uwzględniając inflację i podatek) ponieśli stratę z takiej formy oszczędzania.

  Rentowności obligacji wybranych państw (tabela). Aktualne dane, z początku października

  Zestawienie rentowności obligacji wybranych państw. Wartości podane zostały w formie tabeli. Które z obligacji dają najwięcej zarobić?

  Szef KAS zmienia interpretację! VAT zapłacony przy aporcie nie jest przychodem podatkowym

  Szef KAS z urzędu zmienił nieprawidłową interpretację. Wnoszący aport nie zapłaci podatku dochodowego od kwoty  podatku VAT zapłaconego przez spółkę, do której wniesiono aport.

  Tabela kursów średnich NBP nr 189/A/NBP/2023 - z 29 września 2023

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 29 września 2023 roku. NBP nr 189/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,6356 zł.

  MF: w e-US można złożyć wniosek o zwrot kosztów zakupu kasy fiskalnej

  W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej – podało MF w komunikacie.

  Umorzenie zaległości podatkowej. Co warto wiedzieć?

  Zaległości podatkowe to problem, z którym boryka się wielu podatników. Czasami z powodu nieprzewidzianych okoliczności nie jesteśmy w stanie uregulować zobowiązań w terminie. Dla takich sytuacji istnieje procedura umorzenia zaległości podatkowych. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie, jak działa ten proces, kto może z niego skorzystać i jakie kroki należy podjąć.

  REKLAMA