REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi pracodawcy dla pracowników za pół darmo – czy jest przychód w PIT?

Katarzyna Broniszewska
Usługi pracodawcy dla pracowników za pół darmo
Usługi pracodawcy dla pracowników za pół darmo

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, często umożliwiają swoim pracownikom korzystanie ze świadczonych przez nich usług po preferencyjnych, niższych cenach. Czy po stronie pracownika powstaje przychód podlegający opodatkowaniu, skoro pracodawca w żaden sposób nie płaci ani też nie dopłaca do tych usług?

Jednym ze źródeł przychodów jest stosunek pracy. W ramach stosunku pracy, pracownik uzyskuje różnego rodzaju korzyści. Zatem, aby móc prawidłowo odpowiedzieć na powyższe pytanie, należy w pierwszej kolejności wskazać jakie korzyści, powstałe po stronie pracownika, uznawane są za przychód.

REKLAMA

Autopromocja

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zwana dalej ustawą, w art. 12 ust.1 wymienia co uważa się za przychody ze stosunku pracy.

Są to wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W ustawie nie są zatem wyliczone wszystkie możliwe przychody. Umieszczone jest w niej wyliczenie przykładowe, co powoduje, że inne, nie wymienione korzyści także mogą być uznane za przychód.

Istotne jest, aby spełniły one warunki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. powodowały powstanie przysporzenia majątkowego u podatnika

2. ich źródłem był stosunek pracy

3. były realną korzyścią, otrzymaną lub pozostawioną do dyspozycji podatnika.

Naczelny Sąd Administracyjny (do 2003.12.31) w Warszawie w wyroku z dnia 26 marca 1993 roku (III SA 2219/92) podkreślił, że O tym czy świadczenie jest przychodem ze stosunku pracy (i innych stosunków wymienionych w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz. U. Nr 80, poz. 350), decyduje okoliczność, czy może je otrzymać wyłącznie pracownik w rozumieniu art. 4 tego artykułu, czy także inna osoba, nie związana (aktualnie lub w przeszłości) z pracodawcą.

Wszelkie świadczenia otrzymywane przez pracownika od pracodawcy stanowią u pracownika, co do zasady, przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu.

POLECAMY: Druki PIT 2011/2012

Nieodpłatne świadczenie

REKLAMA

A.Bartosiewicz i R. Kubacki w komentarzu do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (wyd. LEX a Wolter Kluwer business) charakteryzują świadczenie nieodpłatne jako takie, które pracownik otrzymuje całkowicie pod tytułem darmym, co oznacza, że w zamian za to świadczenie nic nie świadczy ani też nie zobowiązuje się do przyszłych świadczeń.

Oznacza to, że świadczeniem nieodpłatnym będzie sytuacja, kiedy pracownik odniesie korzyść, sam w zamian nic nie świadcząc. Korzyścią może być zarówno rzecz jak i usługa. Świadczenie inne niż w naturze powoduje, że przychodem pracownika będzie przychód wyrażony w pieniądzu.

Trzeba pamiętać, że przychodem nie są same "nieodpłatne świadczenia", lecz ich wartość. Zasady jej ustalania określone są w art. 11 ust. 2a ustawy, który stanowi, że wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców;

2.  jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu; ceną zakupu, jest ceną faktycznie zapłacona, czyli uwzględniającą naliczony przez sprzedawcę VAT i ewentualnie udzielone rabaty;

3. jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku;

4.w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 20 sierpnia 2008 roku (III SA/Wa 625/08) orzekł, że Niedopuszczalne jest stosowanie metody obliczania wartości świadczenia w inny sposób niż przewidziany dla danego świadczenia w ustawie z 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

POLECAMY: Limity ulg i odliczeń w PIT 2011 / 2012

Świadczenia częściowo odpłatne

Oprócz świadczeń nieodpłatnych ustawa o PIT wyróżnia jeszcze świadczenia częściowo odpłatne i też uznaje je za przychód ze stosunku pracy. Chodzi o sytuacje, gdy pracownik ponosi za nie częściową odpłatność, albo w zamian za świadczenie zobowiązuje się do określonego działania czy postępowania.

W przypadku świadczeń częściowo odpłatnych przychodem pracownika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń a odpłatnością ponoszoną przez niego.

W opisywanym przypadku, usługi wykonywane przez pracodawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, z których pracownicy korzystają po preferencyjnych cenach, są świadczeniami częściowo nieodpłatnymi. Wartość takiego świadczenia należy ustalić według cen stosowanych wobec innych odbiorców (art. 11 ust. 2a pkt 1 ustawy o PIT).

Pracownicy płacą za usługę kwotę niższą niż pozostali usługobiorcy (którzy nie są pracownikami). Otrzymanym świadczeniem będzie wysokość różnicy między opłatą zapłaconą przez pracownika a opłatą uiszczaną przez innych odbiorców. Świadczenie to będzie przychodem pracownika, od którego będzie musiał odprowadzić podatek.

Przychodem pracownika będzie w tym przypadku różnica pomiędzy ceną stosowaną wobec innych osób a ceną uiszczoną przez pracownika.

Pracownik powinien doliczyć wartość otrzymanych świadczeń do całej kwoty przychodu i opodatkować dochód według zasad określonych w art. 32 ustawy o PIT.

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w poznaniu z dnia 9 grudnia 2010 roku (I SA/ Po 718/10), w przypadku świadczeń nieodpłatnych opodatkowaniu może podlegać tylko przychód rzeczywiście otrzymany, a nie możliwy do otrzymania (wartość otrzymanego świadczenia, a nie możliwość skorzystania ze świadczenia). Zatem, o przychodzie pracownika można by mówić, gdyby skorzystał z postawionych do dyspozycji świadczeń, a ponadto możliwe byłoby ustalenie wartości tego świadczenia według metod określonych w u.p.d.o.f.

Wyjątek

Istnieje także sytuacja, kiedy powstała różnica nie będzie przychodem pracownika podlegającego opodatkowaniu. Aby tak się stało, muszą zostać spełnione wszystkie poniższe warunki:

1. zakład pracy (zgodnie z obowiązującym statutem) nie prowadzi działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług, które na preferencyjnych warunkach proponuje swoim pracownikom,

2. odpłatność pracownika została skalkulowana co najmniej na poziomie kosztów,

3. zakład pracy nie dokonał dopłaty do ceny, jaka została ustalona dla pracowników zakładu.

Jeżeli jeden z trzech wymogów nie zostanie wypełniony, przychód podlega opodatkowaniu.

W opisywanym na wstępie przypadku nie był zrealizowany pierwszy warunek.

Tekst powstał na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej z 21 grudnia 2011 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPB1/415-248/11-2/KO).

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

Podatki 2025 - przegląd najważniejszych zmian

Rok 2025 przyniósł ze sobą dość znaczące zmiany w polskim systemie podatkowym. Aktualizacje te mają na celu dostosowanie polityki podatkowej do dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego, zwiększenie przejrzystości procesów oraz zapewnienie większej sprawiedliwości finansowej. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2025r.

Zakupy z Chin mocno podrożeją po likwidacji zasady de minimis. Nadchodzi ofensywa celna UE i USA wymierzona w chiński e-commerce

Granice Unii Europejskiej przekracza dziennie 12,6 mln tanich przesyłek zwolnionych z cła, z czego 91% pochodzi z Chin. W USA to ponad 3,7 mln paczek, w tym prawie 61% to produkty z Państwa Środka. W obu przypadkach to import w reżimie de minimis, który umożliwił chińskim serwisom podbój bogatych rynków e-commerce po obu stronach Atlantyku i stanowił istotny czynnik wzrostu w logistyce, zwłaszcza międzynarodowym w lotnictwie towarowym. Zbliża się jednak koniec zasady de minimis, co przemebluje nie tylko międzynarodowe dostawy, ale także transgraniczny e-handel i prowadzi do znaczącego wzrostu cen.

Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

REKLAMA

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

REKLAMA

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

REKLAMA