REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT-11 w 2023 roku – do kiedy, jaki wzór, treść, jak wypełnić

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
PIT-11 w 2023 roku
PIT-11 w 2023 roku
Ministerstwo Finansów

REKLAMA

REKLAMA

PIT-11 jest informacją o przychodach z innych źródeł oraz o dochodach i pobranych zaliczkach na podatek dochodowy w roku. PIT-11 to również nazwa formularza służącego do złożenia powyższej informacji. Jakie informacje zawiera PIT-11, kiedy jest składany, przez kogo i jakie konsekwencje grożą za jego brak?

Jakie informacje trzeba wskazać w PIT-11?

PIT-11 to deklaracja, która składa się z 14 części oznaczonych kolejnymi literami alfabetu od „A” do „I”. W tamach tego dokumentu w części wstępnej podatnik powinien podać identyfikator podatkowy, rok którego informacja o przychodach dotyczy, oraz numer takiej informacji.

Kolejne części kształtują się następująco:

Autopromocja
  • W części „A” podaje się miejsce (urząd skarbowy, do którego adresowana jest informacja) oraz cel jej złożenia (złożenie informacji lub korekta informacji).
  • W części „B” należy podać dane identyfikacyjne składającego.
  • Część „C” została przeznaczona do identyfikacji (dane identyfikacyjne) i wskazania adresu zamieszkania podatnika.
  • Część „D” to informacja o kosztach uzyskania przychodu z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej.
  • Część „E” dotyczy dochodów podatnika, pobranych zaliczek, oraz pobranych składek na ubezpieczenia społeczne.
  • Część „F” to miejsce na wskazanie wysokości przychodów określonych art. 20 ust.1  Ustawy o PIT.
  • W części „G” znajdzie się informacja o przychodach zwolnionych od podatku, załączniku oraz o pobranych przez płatnika składkach: na ubezpieczenie zdrowotne oraz członkowskich na rzecz związków zawodowych.
  • W części „H” znajduje się podpis płatnika lub osoby wyznaczonej do obliczenia i pobrania podatku.
  • Część ostatnia „I” to miejsce na podpis osoby upoważnionej do sporządzenia informacji.

Wyciąg z przepisów

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Art. 20 ust. 1. Za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, kwoty uzyskane z tytułu zwrotu z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego oraz wypłaty z indywidualnego konta zabezpieczenia emerytalnego, w tym także dokonane na rzecz osoby uprawnionej na wypadek śmierci oszczędzającego, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, stypendia, świadczenia otrzymane z tytułu umowy o pomocy przy zbiorach, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nienależące do przychodów określonych w art. 12-14 i art. 17.

PIT-11 wysyłany w 2023 roku (za 2022 rok) – jaka wersja formularza

W trakcie roku podatkowego 2022 Ministerstwo udostępniło dwie wersje formularza PIT-11 o kolejnych numerach: 28 i 29 (PIT-11(28), PIT-11(29)). Należy więc wyjaśnić, że PIT-11 w wersji 28 miał zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2022 roku i obowiązywał do 30 czerwca 2022 roku, natomiast PIT-11 (wersja 29) ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskiwanych od 1 stycznia 2022 roku, i obowiązuje od 1 lipca 2022 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wersję formularza w jego papierowej (tradycyjnej wersji) sprawdzić można na dole każdej strony obok oznaczenia (nazwy) druku np. PIT-11(29).

Jako podstawę prawną formularza podać należy art. 35 ust. 6   , art. 39 ust. 1, art. 42 ust. 2 pkt 1, art. 42a ust. 1, art. 42e ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą"; art. 35a ust. 5 ustawy, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 26 października 2007 r.

PIT-11 - do kiedy?

PIT-11 składa się zasadniczo w trzech terminach.

  • Pierwszy i podstawowy to termin do końca stycznia następującego po danym roku podatkowym i jest to termin obowiązujący do informacji składanych do urzędu skarbowego.
  • Drugi termin to termin do końca lutego następującego po danym roku podatkowym i jest to termin na złożenie PIT dla podatnika (np. pracownika).
  • Natomiast ostatni (trzeci) rodzaj terminu obowiązuje w przypadku jeżeli w trakcie roku podatkowego ustał obowiązek poboru zaliczki przez płatników, o których mowa w art. 39 ust. 1 Ustawy o PIT, do dnia zaprzestania działalności – w przypadku gdy składający zaprzestali działalności przed końcem stycznia lub odpowiednio końcem lutego roku następującego po danym roku podatkowym.

Wyciąg z przepisów

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych art. 39 ust. 1:

Płatnicy, o których mowa w art. 32, art. 33 i art. 35, są obowiązani przesłać podatnikowi i urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika wykonuje swoje zadania, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 2a, urzędowi skarbowemu, przy pomocy którego naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych wykonuje swoje zadania, imienne informacje sporządzone według ustalonego wzoru. Informację, o której mowa w zdaniu pierwszym, sporządza się również w przypadku dokonywania wypłaty świadczeń określonych w art. 21 ust. 1 pkt 46, 74, 148 i 152-154. W informacji tej wykazuje się również dochody zwolnione od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych.

Czy PIT-11 rozlicza się automatycznie?

PIT-11 jako formularz składany przez płatników podatku dochodowego od osób fizycznych, a także niebędących płatnikami: rolników, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej nie jest składany automatycznie. Jednak po tym jak płatnik (np. pracodawca) złoży dla danego podatnika PIT-11 (np. dla pracownika) to po spełnieniu określonych warunków, ten podatnik może zostać rozliczony na podstawie PIT 11 automatycznie.

Deklarację PIT otrzymuje podatnik oraz urząd skarbowy według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2a ustawy, urząd skarbowy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Kiedy nie trzeba rozliczać PIT-11?

Brak konieczności rozliczenia PIT 11 dotyczy przede wszystkim osób, które po prostu nie osiągają przychodów, mogą to być również osoby będące na utrzymaniu małżonka, czy studenci będący na utrzymaniu rodziny. Istnieją również przypadki, kiedy podatnik osiąga przychody, a jednak kiedy PIT-11 nie będzie obowiązkowy do rozliczenia.
Najczęściej taka sytuacja dotyczy osób które rozliczają organy takie jak ZUS oraz KRUS, taka sytuacja może dotyczyć na przykład emerytów.  Mogą mieć miejsce również sytuacje tzw. minimalnych zarobków oraz deklaracji PIT 11 zerowych, w których złożenie deklaracji może nie być obowiązkowe. Dotyczy to na przykład sytuacji współpracy w ramach umowy zlecenia lub dzieła o wartości do 200 zł brutto, oraz studentów, którzy korzystają z tak zwanego zerowego PIT dla młodych. Niemniej w takich przypadkach dla bezpieczeństwa część firm i tak wystawia tak zwane PIT-11 zerowe (również dla studentów). W każdej jednak sytuacji rekomendowane jest zweryfikowanie wszystkich warunków umożliwiających zwolnienie z obowiązku rozliczenia PIT-11.

Jak rozliczyć PIT-11 (krok po kroku)?

PIT-11 i jego rozliczenie należy podzielić na dwa etapy – po pierwsze przekazania informacji do urzędu skarbowego, po drugie przekazania do podatnika. Płatnik ma obowiązek rozliczenia PIT i złożenia go do urzędu skarbowego w formie elektronicznej, natomiast do podatnika może przekazać go nadal również w formie tradycyjnej (czyli papierowej). 

Do prawidłowego rozliczenia PIT-11 przez płatnika konieczne są więc zasadniczo trzy kroki:

  • Krok 1: Najpierw płatnik powinien przygotować formularz PIT-11 (może to zrobić samodzielnie lub w specjalnej aplikacji do przygotowywania PIT);
  • Krok 2:  Do końca stycznia płatnik powinien złożyć  informację PIT-11 do urzędu skarbowego w formie elektronicznej (chyba, że zaistnieją wyjątki innego terminu), ponownie może to zrobić samodzielnie przez specjalne bramki zapewnione przez Ministerstwo lub za pomocą specjalnych aplikacji do rozliczenia PIT;
  • Krok 3: Do końca lutego podatnik powinien przekazać informację PIT-11 do podatników - w formie elektronicznej lub papierowej (chyba, że zaistnieją wyjątki innego terminu).

Jaka kara dla pracodawcy za brak PIT-11?

Niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie jest wykroczeniem, za którego popełnienie kary ustawodawca wskazał w Kodeksie karnym skarbowym. Zgodnie z art. 56 § 4 w zw. z 56 § 3 i art. 48 kks za niezłożenie PIT-11 w terminie grozi odpowiedzialność w postaci grzywny.

Wyciąg z przepisów:

Kodeks karny skarbowy art. 56:

§ 1. Podatnik, który składając organowi podatkowemu, innemu uprawnionemu organowi lub płatnikowi deklarację lub oświadczenie, podaje nieprawdę lub zataja prawdę albo nie dopełnia obowiązku zawiadomienia o zmianie objętych nimi danych, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie.

§ 2. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1 podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych.

§ 3. Jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu, sprawca czynu zabronionego określonego w § 1podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe.

§ 4. Karze określonej w § 3 podlega także ten podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia lub wbrew obowiązkowi nie składa ich za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub składa je niezgodnie z wzorem dokumentu elektronicznego.

Kodeks karny skarbowy art. 48:

§ 1. Kara grzywny może być wymierzona w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, chyba że kodeks stanowi inaczej.

§ 2. Mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

§ 3. Wyrokiem nakazowym można wymierzyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających dziesięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

§ 4. Wymierzając karę grzywny lub nakładając ją mandatem karnym, uwzględnia się także stosunki majątkowe i rodzinne sprawcy oraz jego dochody i możliwości zarobkowe.

§ 5. W razie zatrzymania osoby podejrzanej o popełnienie wykroczenia skarbowego, zgodnie z art. 244-248 Kodeksu postępowania karnego, na poczet orzeczonej kary grzywny sąd zalicza okres rzeczywistego pozbawienia wolności, zaokrąglając do pełnego dnia, przy czym jeden dzień rzeczywistego pozbawienia wolności jest równoważny karze grzywny w wysokości od jednej pięćsetnej do jednej pięćdziesiątej górnej granicy ustawowego zagrożenia karą grzywny.

Źródła opracowania

  • Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku (Dz. U. Nr 80, poz. 350) z późniejszymi zmianami;
  • Kodeks karny skarbowy z dnia 10 września 1999 r. (Dz.U. Nr 83, poz. 930) z późniejszymi zmianami.

Rozlicz swój PIT już dziś

PIT-11
Ministerstwo Finansów
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA