reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Udział pracowników w programie rabatowym organizowanym przez pracodawcę - skutki w PIT

Udział pracowników w programie rabatowym organizowanym przez pracodawcę - skutki w PIT

Po stronie pracowników spółki oraz innych osób nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu PIT. Korzystanie na jednakowych warunkach z programu lojalnościowego przez pracowników spółki i inne osoby niebędące pracownikami będzie neutralne podatkowo dla wszystkich uczestników.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 21 października 2014 r.,ILPB1/415-744/14-2/AMN.

Sprawa dotyczyła spółki, która w celu zwiększenia wolumenu sprzedaży, podejmowała szereg działań o charakterze marketingowo-promocyjnym skierowanych do kontrahentów, dostawców itp. Spółka zamierzała również oferować swoim pracownikom oraz innym wskazanym przez nich osobom rabat w wysokości 5% na towary nabywane od spółki. Rabaty byłyby przyznawane uprawnionym osobom w sposób ciągły na towary, z wyłączeniem towarów będących w innej ofercie promocyjnej spółki (tzw. zasada niełączenia promocji). Rabaty nie były różnicowane w zależności od statusu beneficjenta (pracownik czy osoba wskazana przez niego). Pracownicy mieli dowolność wyboru osoby, której zostanie przyznany rabat. W związku z powyższym, w opinii spółki, działania promocyjne są skierowane do nieograniczonego kręgu odbiorców.

Na tym tle spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy udział w programie rabatowym, przyznanie rabatów oraz skorzystanie z nich przez pracowników spółki oraz inne osoby, będzie prowadziło do powstania przychodu podatkowego po stronie wymienionych osób, w związku z którego powstaniem spółka byłaby zobligowana pełnić obowiązki płatnika oraz obowiązki sprawozdawcze w zakresie PIT.

Komplet Kodeks pracy 2015 z komentarzem + CD + PDF

Prezentując własne stanowisko, spółka wskazała, że w przedmiotowej sprawie jej pracownicy i inne osoby uprawnione do skorzystania z promocji nie uzyskają przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. Uzasadniając je, podatnik wskazał na fakt, że kwota zapłacona za zakupy już po rabacie, będzie stanowiła dla nabywcy rzeczywistą cenę zakupu towarów, a więc będzie to cena po jakiej ostatecznie dokonano transakcji zakupu towarów w sklepach spółki. Udzielenie rabatu skutkuje zatem jedynie niższą ceną, którą nabywca towarów musi zapłacić sprzedającemu. Tym samym nie można uznać, że udzielony rabat stanowi przychód podatkowy, w formie nieodpłatnego świadczenia będącego dla klienta przychodem podatkowym.

Ponadto programem rabatowym są objęci nie tylko pracownicy, ale też inne osoby – w związku z czym nie może być mowy o powstaniu przychodu ze stosunku pracy. Powyższe uzasadnia, w opinii spółki, tezę, że udział w programie rabatowym nie powoduje powstania po stronie pracowników, do których jest skierowany, nieodpłatnego świadczenia w PIT, zaś na spółce nie ciążą obowiązki płatnika.

Wskaźniki i stawki

Kalkulatory

Dyrektor Izby Skarbowej podzielił to stanowisko.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama