PIT-OP dla emerytów i rencistów w 2019 roku - jak złożyć
REKLAMA
REKLAMA
Pierwszy raz PIT-OP można było składać od 15 marca 2017 r. (przy rozliczeniu dochodów za 2016 r.). Od 1 stycznia do 30 kwietnia 2019 r. również można składać PIT-OP.
REKLAMA
Kto może złożyć oświadczenie PIT-OP w 2019 roku
Podatnik może przekazać 1% podatku dla wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (OPP) za pomocą PIT-OP, jeśli spełni wszystkie poniższe warunki:
- jest emerytem lub rencistą,
- otrzymał od organu rentowego (np. z ZUS) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A za 2018 rok,
- nie uzyskał w 2018 r. innych dochodów, które powinieneś wykazać w zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-37 albo PIT-36.
PIT-OP to ułatwienie dla podatników
W poprzednich latach (przed 15 marca 2017 r.), jeśli emeryt lub rencista dostał od organu rentowego rozliczenie na formularzu PIT-40A i chciał przekazać 1% podatku, musiał wypełnić całe zeznanie podatkowe.
Teraz wystarczy złożyć krótkie oświadczenie PIT-OP. Zdaniem Ministerstwa Finansów oświadczenie PIT-OP to oszczędność czas i mniejsze ryzyko popełnienia błędów w zeznaniu rocznym, które wynikają choćby z przepisywania danych z informacji PIT-40A od organu rentowego czy błędów rachunkowych.
W oświadczeniu PIT-OP trzeba wskazać tylko i wyłącznie numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego tej OPP, której chce się przekazać 1% swojego podatku. W formularzu PIT-OP nie ma miejsca na wpisanie kwoty więc emeryt lub rencista wypełniający PIT-OP nie musi obliczać kwoty stanowiącej 1% jego rocznych dochodów - obliczy to za niego urząd skarbowy.
Termin złożenia oświadczenia PIT-OP w 2019 roku
Od 1 stycznia do 30 kwietnia 2019 r.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry
Składanie i podpisywanie oświadczenia PIT-OP w formie elektronicznej
Oświadczenie PIT-OP elektronicznie można złożyć:
- przez formularz online na Portalu Podatkowym,
- przez formularz interaktywny systemu e-Deklaracje,
- w aplikacji e-Deklaracje Desktop,
- przez system teleinformatyczny banku lub SKOK,
Oświadczenie PIT-OP można podpisać jednym z podpisów:
- kwalifikowanym podpisem elektronicznym- to płatny, elektroniczny podpis, służący do podpisywania dokumentów. Jeśli masz taki podpis, przygotuj go i podaj kod PIN,
- „danymi autoryzującymi" - to bezpłatny podpis elektroniczny, który zapewnia autentyczność deklaracjii podań. Kwota przychodu, którą podaje się przy autoryzacji, to kwota wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym są składane deklaracje/wniosek albo wartość „0" (zero), w przypadku gdy za rok o dwa lata wcześniejszy niż rok podatkowy, w którym są składane deklaracje/wniosek nie zostało złożone żadne z zeznań lub rocznych obliczeń podatku; System wskaże, jakie dane należy podać - wystarczy podać swoje dane (imię, nazwisko, NIP albo PESEL, datę urodzenia) oraz kwotę przychodu za 2017 r. (w przypadku rozliczenia za 2018 rok),
- profilem zaufanym ePUAP - to bezpłatny podpis elektroniczny, który możesz założyć w prawie każdym urzędzie, jak i za pośrednictwem bankowości elektronicznej (oferują go m.in.: PKO Bank Polski wraz z Inteligo, Bank Pekao, Bank Millennium i ING Bank Śląski przez system Moje ING. Jeśli składasz PIT-OP przez stronę banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo – kredytowej, skorzystaj ze standardowych danych uwierzytelniających (czyli np. loginu i hasła), które na co dzień są stosowane do weryfikacji posiadaczy w bankach/SKOK. Więcej o Profilu Zaufanym.
Jeśli podatnik składa PIT-OP przez Portal Podatkowy to może go podpisać:
- za pomocą danych autoryzujących,
- kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
- profilem zaufanym.
Jeśli podatnik składa PIT-OP przez system e-Deklaracje to może go podpisać:
- za pomocą danych autoryzujących,
- kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Sprawdzanie, czy PIT-OP został poprawnie wysłany
Po prawidłowym wysłaniu PIT-OP przy użyciu formularza online podatnik powinien otrzymać na wskazany adres e-mail potwierdzenie jego wysłania wraz z kodem, który jest niezbędny do sprawdzenia statusu jego przetworzenia.
Status wysłanego formularza można także sprawdzić na Portalu Podatkowym/ PIT-OP wybierając „Sprawdź status oświadczenia" dostępny w panelu bocznym wpisując kod autoryzujący oraz adres e-mail wskazany w trakcie wysyłki formularza.
Wyłącznie status „200" oznacza, że formularz został złożone w prawidłowy sposób. Inne statusy świadczą o niezłożeniu dokumentu lub dalszym jego przetwarzaniu.
Po otrzymaniu statusu "200" trzeba pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które jest dowodem złożenia formularza w formie elektronicznej.
Pobieranie UPO po wysłaniu oświadczenia PIT-OP
Podatnik, który chce pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) powinien:
- Skorzystać z linku zamieszczonego w e-mailu, który otrzymał po wysłaniu formularza online. E-maile są przesyłane automatycznie przez system po wysłaniu formularza lub zmianie statusu jego przetworzenia (np. status „200").
- Aby sprawdzić status wysłanego dokumentu i pobrać UPO można także wejść do zakładki PIT-OP i skorzystać z opcji „Sprawdź status oświadczenia" dostępnej w panelu bocznym. Następnie trzeba wpisać kod, który podatnik otrzymał po złożeniu formularza i adres e-mail, na który wysłany został ten kod. Po uzupełnieniu tych danych otworzy się strona z opcją pobrania UPO.
- Wpisać numer referencyjny nadany po wysłaniu formularza do formularza UPO dostępnego w panelu bocznym.
Pobranie UPO będzie możliwe, gdy przetwarzanie dokumentu zostało zakończone poprawnie, tj. pojawi się informacja o statusie „200".
Co to jest numer referencyjny i jak sprawdzić ten numer wysłanego PIT-OP
Numer referencyjny to 32 znakowy numer, który jest nadawany przez system po wysłaniu formularza i jest zapisany na formularzu jeśli ostał poprawnie złożony. Numer ten przyda ci się sprawdzić status złożonego formularza – numer ten wpisz do formularza UPO dostępnego w panelu bocznym.
Aby sprawdzić numer referencyjny:
- skorzystaj z linku zamieszczonego w e-mailu, który dostałeś po wysłaniu PIT-OP lub
- wejdź na Portal Podatkowy / PIT / PIT-OP i wybierz „Sprawdź status oświadczenia" dostępny w panelu bocznym. Następnie wpisz kod który otrzymałeś po złożeniu formularza i wskazany adres e-mail. Po uzupełnieniu tych danych uzyskasz dostęp do wysłanego przez ciebie PIT-OP wraz z numerem referencyjnym, datą wysłania i statusem jego przetworzenia. Dla każdego wysłanego formularza na podany przez ciebie adres e-mail wysyłana jest odrębna wiadomość z kodem.
Co zrobić z kodem otrzymanym po wysłaniu PIT-OP?
Kod koniecznie zapisz. Jest on niezbędny aby sprawdzić statusu wysłanego formularza (czy został poprawnie złożony) i numeru referencyjnego oraz pobrania UPO. Kod ten i adres e-mail wpisz tutaj: „Sprawdź status oświadczenia" dostępny w panelu bocznym.
Jak sprawdzić status wysłanego dokumentu?
Po prawidłowym wysłaniu PIT-OP przy użyciu formularza online otrzymasz na podany adres e-mail kod autoryzujący, który jest niezbędny do sprawdzenia statusu jego przetworzenia.
Jeśli usunąłeś e-mail z kodem albo jeśli podałeś błędny adres email, to wejdź na stronę Portalu Podatkowego/zakładka PIT-OP i „Sprawdź status oświadczenia" dostępny w panelu bocznym. Po ich wpisaniu masz możliwość sprawdzenia statusu wysłanego dokumentu, pobrania UPO i zapisania na dysk złożonego oświadczenia wraz z numerem referencyjnym.
Czy PIT-OP składany elektronicznie może być podpisany przez pełnomocnika?
Nie. PIT-OP elektronicznie może złożyć tylko podatnik będący osobą fizyczną.
Opracowano na podstawie wyjaśnień Ministerstwa Finansów (www.podatki.gov.pl)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat