| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > PIT-OP dla emerytów i rencistów w 2019 roku - jak złożyć

PIT-OP dla emerytów i rencistów w 2019 roku - jak złożyć

PIT-OP to uproszczone oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego (OPP), przeznaczone dla emerytów i rencistów którzy dostali od organu rentowego (np. z ZUS) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A a nie muszą wypełniać odrębnego zeznania podatkowego (bo nie uzyskali w rozliczanym roku podatkowym innych dochodów, które trzeba wykazać w zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-37 albo PIT-36).

Pierwszy raz PIT-OP można było składać od 15 marca 2017 r. (przy rozliczeniu dochodów za 2016 r.). Od 1 stycznia do 30 kwietnia 2019 r. również można składać PIT-OP.

Kto może złożyć oświadczenie PIT-OP w 2019 roku

Podatnik może przekazać 1% podatku dla wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (OPP) za pomocą PIT-OP, jeśli spełni wszystkie poniższe warunki:

 • jest emerytem lub rencistą,
 • otrzymał od organu rentowego (np. z ZUS) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A za 2018 rok,
 • nie uzyskał w 2018 r. innych dochodów, które powinieneś wykazać w zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-37 albo PIT-36.

PIT-OP to ułatwienie dla podatników

W poprzednich latach (przed 15 marca 2017 r.), jeśli emeryt lub rencista dostał od organu rentowego rozliczenie na formularzu PIT-40A i chciał przekazać 1% podatku, musiał wypełnić całe zeznanie podatkowe. 

Teraz wystarczy złożyć krótkie oświadczenie PIT-OP. Zdaniem Ministerstwa Finansów oświadczenie PIT-OP to oszczędność czas i mniejsze ryzyko popełnienia błędów w zeznaniu rocznym, które wynikają choćby z przepisywania danych z informacji PIT-40A od organu rentowego czy błędów rachunkowych. 

W oświadczeniu PIT-OP trzeba wskazać tylko i wyłącznie numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego tej OPP, której chce się przekazać 1% swojego podatku. W formularzu PIT-OP nie ma miejsca na wpisanie kwoty więc emeryt lub rencista wypełniający PIT-OP nie musi obliczać kwoty stanowiącej 1% jego rocznych dochodów - obliczy to za niego urząd skarbowy.

Termin złożenia oświadczenia PIT-OP w 2019 roku

Od 1 stycznia do 30 kwietnia 2019 r.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Składanie i podpisywanie oświadczenia PIT-OP w formie elektronicznej

Oświadczenie PIT-OP elektronicznie można złożyć:

 • przez formularz online na Portalu Podatkowym,
 • przez formularz interaktywny systemu e-Deklaracje,
 • w aplikacji e-Deklaracje Desktop,
 • przez system teleinformatyczny banku lub SKOK,

Oświadczenie PIT-OP można podpisać jednym z podpisów:

 • kwalifikowanym podpisem elektronicznym- to płatny, elektroniczny podpis, służący do podpisywania dokumentów. Jeśli masz taki podpis, przygotuj go i podaj kod PIN,
 • danymi autoryzującymi" - to bezpłatny podpis elektroniczny, który zapewnia autentyczność deklaracjii podań. Kwota przychodu, którą podaje się przy autoryzacji, to kwota wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym są składane deklaracje/wniosek albo wartość „0" (zero), w przypadku gdy za rok o dwa lata wcześniejszy niż rok podatkowy, w którym są składane deklaracje/wniosek nie zostało złożone żadne z zeznań lub rocznych obliczeń podatku; System wskaże, jakie dane należy podać - wystarczy podać swoje dane (imię, nazwisko, NIP albo PESEL, datę urodzenia) oraz kwotę przychodu za 2017 r. (w przypadku rozliczenia za 2018 rok),
 • profilem zaufanym ePUAP - to bezpłatny podpis elektroniczny, który możesz założyć w prawie każdym urzędzie, jak i za pośrednictwem bankowości elektronicznej (oferują go m.in.: PKO Bank Polski wraz z Inteligo, Bank Pekao, Bank Millennium i ING Bank Śląski przez system Moje ING. Jeśli składasz PIT-OP przez stronę banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo – kredytowej, skorzystaj ze standardowych danych uwierzytelniających (czyli np. loginu i hasła), które na co dzień są stosowane do weryfikacji posiadaczy w bankach/SKOKWięcej o Profilu Zaufanym.

Jeśli podatnik składa PIT-OP przez Portal Podatkowy to może go podpisać:

 • za pomocą danych autoryzujących,
 • kwalifikowanym podpisem elektronicznym,
 • profilem zaufanym.

Jeśli podatnik składa PIT-OP przez system e-Deklaracje to może go podpisać:

 • za pomocą danych autoryzujących,
 • kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

Sprawdzanie, czy PIT-OP został poprawnie wysłany

Po prawidłowym wysłaniu PIT-OP przy użyciu formularza online podatnik powinien otrzymać na wskazany adres e-mail potwierdzenie jego wysłania wraz z  kodem, który jest niezbędny do sprawdzenia statusu jego przetworzenia.

Status wysłanego formularza można także sprawdzić na Portalu Podatkowym/ PIT-OP wybierając „Sprawdź status oświadczenia" dostępny w panelu bocznym wpisując kod autoryzujący oraz adres e-mail wskazany w trakcie wysyłki formularza.

Wyłącznie status „200" oznacza, że formularz został złożone w prawidłowy sposób. Inne statusy świadczą o niezłożeniu dokumentu lub dalszym jego przetwarzaniu.

Po otrzymaniu statusu "200" trzeba pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które jest dowodem złożenia formularza w formie elektronicznej.

Pobieranie UPO po wysłaniu oświadczenia PIT-OP

Podatnik, który chce pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) powinien:

 • Skorzystać z linku zamieszczonego w e-mailu, który otrzymał po wysłaniu formularza online. E-maile są przesyłane automatycznie przez system po wysłaniu formularza lub zmianie statusu jego przetworzenia (np. status „200").
 • Aby sprawdzić status wysłanego dokumentu i pobrać UPO można także wejść do zakładki PIT-OP i skorzystać z opcji „Sprawdź status oświadczenia" dostępnej w panelu bocznym. Następnie trzeba wpisać kod, który podatnik otrzymał po złożeniu formularza i adres e-mail, na który wysłany został ten kod. Po uzupełnieniu tych danych otworzy się strona z opcją pobrania UPO.
 • Wpisać numer referencyjny nadany po wysłaniu formularza do formularza UPO dostępnego w panelu bocznym.

Pobranie UPO będzie możliwe, gdy przetwarzanie dokumentu zostało zakończone poprawnie, tj. pojawi się informacja o statusie „200".

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

WEBINARIUM! Tarcza Antykryzysowa: składki ZUS, świadczenia dla pracowników, wynagrodzenia

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Credit Agricole Bank Polska S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »