REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

38% PIT wraca do Twojej gminy – wpisz miejsce faktycznego zamieszkania do zeznania PIT

38% PIT wraca do Twojej gminy – wpisz miejsce faktycznego zamieszkania do zeznania PIT
38% PIT wraca do Twojej gminy – wpisz miejsce faktycznego zamieszkania do zeznania PIT

REKLAMA

REKLAMA

Wiele gmin zachęca swoich mieszkańców, by wypełniając roczne zeznania podatkowe wpisywali miejsce swojego faktycznego zamieszkania (a nie miejsce zameldowania – które często się różni od miejsca zamieszkania). Gminy uświadamiają jednocześnie mieszkańców, że dzięki temu budżet gminy zasili ponad 38% podatku dochodowego każdego mieszkańca. A zatem pieniądze te zostaną wydane w tej gminie, gdzie dany podatnik faktycznie mieszka.

Prawie 40% PIT jest przekazywanych do gminy, w której mieszka podatnik, a ok. 10% do jego powiatu

Ministerstwo Finansów poinformowało , że planowany udział gmin w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) w 2019 r. wyniesie 38,08%. Oznacza to, że taki procent podatku dochodowego mieszkańca danej gminy wpłynie do budżetu tej gminy – o ile ten mieszkaniec wpisze w swoim rocznym zeznaniu podatkowym PIT jako miejsce swojego zamieszkania tą gminę i urząd skarbowy właściwy miejscowo dla danej gminy.

Autopromocja

To bardzo konkretne środki, które zasilają budżety gmin. Nic więc dziwnego, że niemal wszystkie już chyba gminy w Polsce informują o tym swoich mieszkańców a także podejmują szereg działań zachęcających mieszkańców do wskazywania w rocznych PIT-ach miejsca zamieszkania na terenie danej gminy.

Warto tu jednocześnie podkreślić, że dla określenia miejsca swojej rezydencji podatkowej dla potrzeb PIT nie decyduje fakt zameldowania, a właśnie okoliczność faktycznego zamieszkania na terenie danej gminy. Okoliczność tą podatnik deklaruje i potwierdza wskazując w rocznym zeznaniu podatkowym swój adres zamieszkania (w ostatnim dniu rozliczanego roku podatkowego).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, kwotę udziału gminy we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych, stanowiącego dochód budżetu państwa, ustala się mnożąc ogólną kwotę wpływów z tego podatku przez 0,3934, z zastrzeżeniem art. 89, i wskaźnik równy udziałowi należnego w roku poprzedzającym rok bazowy podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na obszarze gminy, w ogólnej kwocie należnego podatku w tym samym roku.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto też wiedzieć, że ok. 10% PIT trafia do budżetu powiatu a ok. 1% do budżetu województwa, w którym mieszka podatnik PIT.

Na podstawie bowiem art. 9 ust. 2 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, kwotę udziału powiatu we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych, stanowiącego dochód budżetu państwa, ustala się mnożąc ogólną kwotę wpływów z tego podatku przez 0,1025 i wskaźnik równy udziałowi należnego w roku poprzedzającym rok bazowy podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na obszarze powiatu, w ogólnej kwocie należnego podatku w tym samym roku.

A w myśl art. 9 ust. 3 ww.  ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, kwotę udziału województwa we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych, stanowiącego dochód budżetu państwa, ustala się mnożąc ogólną kwotę wpływów z tego podatku przez 0,0160 i wskaźnik równy udziałowi należnego w roku poprzedzającym rok bazowy podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na obszarze województwa, w ogólnej kwocie należnego podatku w tym samym roku.

Wyżej wymienione wskaźniki ustala się na podstawie danych zawartych w złożonych zeznaniach podatkowych PIT o wysokości osiągniętego dochodu oraz rocznym obliczeniu podatku dokonanym przez płatników, według stanu na dzień 15 września roku bazowego.

Gminy zachęcają mieszkańców do rozliczania PIT w miejscu zamieszkania

Ogromna większość polskich gmin czyni starania, by:

1) poinformować swoich mieszkańców o tym, że budżet gminy korzysta z podatku dochodowego PIT zapłaconego przez mieszkańców tej gminy – ale tylko w sytuacji, gdy podatnik wskaże w rocznym zeznaniu podatkowym PIT jako miejsce swojego zamieszkania tą gminę i urząd skarbowy właściwy miejscowo dla danej gminy;

2) zachęcić mieszkańców do wskazywania w zeznaniach podatkowych PIT faktycznego miejsca zamieszkania w danej gminie – poprzez różnego rodzaju benefity.

Powszechne stało się np. wydawania kart mieszkańca tylko tym mieszkańcom, którzy „wylegitymują się” złożonym zeznaniem podatkowym z wykazanym w nim „odpowiednim” miejscem zamieszkania.

Często od rozliczania PIT w danej gminie uzależnia się preferencje przy dostępie do różnych usług na terenie danej gminy, jak np. żłobki, przedszkola, czy szkoły.

Poniżej przedstawiamy wybrane przykłady zachęcania mieszkańców do rozliczania PIT w 2019 roku w miejscu zamieszkania.

Kraków – kampania informacyjna

15 marca 2019 r. wystartowała kampania informacyjna zachęcająca do płacenia podatków w Krakowie. "Dołącz do #TeamKraków. Tu płać podatki i korzystaj z Karty Krakowskiej " – to główne hasło tej kampanii.

W Krakowie mieszka i pracuje co najmniej 100 tys. osób, które są zameldowane w innych miejscowościach i tam odprowadzają podatek PIT.

Podatek dochodowy od osób fizycznych, to ponad 30 proc. dochodów budżetu Krakowa. To kwota ponad 1,6 mld zł. Każdy, kto płaci podatek PIT w Krakowie dokłada do krakowskiego budżetu średnio ok. 2,5 tys. zł.

Lublin – loteria promocyjna

Włodarze Lublina chcą zachęcić swoich mieszkańców do rozliczania PIT w Lublinie loterią, w której będzie można wygrać atrakcyjne nagrody. Wszyscy podatnicy, którzy rozliczą swój PIT w Lublinie i przystąpią do loterii, będą mieli szansę na wygranie nagród. Będą to m.in. skutery, rowery, hulajnogi elektryczne, tablety, głośniki bluetooth, czytniki e-book oraz kamery samochodowe.

Loteria jest skierowana do wszystkich podatników, którzy rozliczą PIT za 2018 w Lublinie wskazując lubelski adres zamieszkania (rozliczają się w Lublinie od lat bądź zrobią to po raz pierwszy).

Po 1 maja 2019 roku należy zgłosić swój udział w loterii, wypełniając formularz na stronie internetowej lub wrzucając kupon do urny loteryjnej w jednym z ośmiu Biur Obsługi Mieszkańców (w Ratuszu, przy ul. Wieniawskiej 14, Filaretów 44, Szaserów 13-15, Kleeberga 12, Jagiełły 10, Pocztowej 1, Żywnego 8). Szczegóły dotyczące loterii będą sukcesywnie prezentowane na stronie internetowej: www.lublin.eu/pit

Według szacunków w Lublinie jest około 5 proc., czyli 17 tys. osób tu zamieszkałych, a niezameldowanych.

Rozlicz PIT w Lublinie


Sosnowiec – już trzecia edycja loterii dla podatników

Samochód Toyota Aygo, pięć tabletów i pięć rowerów zostaną rozlosowane wśród uczestników loterii PIT-owej w Sosnowcu. Mogą wziąć w niej udział osoby składające swoje rozliczenie podatkowe w tym mieście. Samorządowcy szacują, że dzięki poprzednim edycjom loterii miejski budżet zyskał ok. 600 tys. zł.

Na zgłoszenia w tegorocznej loterii organizatorzy czekają do 1 czerwca. Trzeba wypełnić dostępny na stronie internetowej formularz zgłoszeniowy - można zrobić to w formie papierowej i wrzucić do urny w budynku Urzędu Miejskiego lub wysłać w formie elektronicznej za pośrednictwem strony loterii www.loteriapitwsosnowcu.pl. Trzeba pamiętać o wpisaniu w deklaracji podatkowej PIT za 2018 rok adresu w Sosnowcu.

Warszawa – Karta warszawiaka

Urząd miasta stołecznego Warszawy informuje, że rozliczającym PIT w Warszawie przysługuje prawo do korzystania z Karty warszawiaka z licznymi zniżkami i preferencjami, do których ta karta uprawnia.

Aby wyrobić sobie Kartę warszawiaka trzeba przyjąć do Punktu Obsługi Pasażerów (POP) ZTM lub do Wydziału Obsługi Mieszkańców (WOM) w swojej dzielnicy z następującymi dokumentami:

  • wypełnionym wnioskiem o wydanie Karty warszawiaka,
  • dowodem osobistym,
  • zdjęciem i
  • poświadczeniem zapłacenia podatku PIT w Warszawie za miniony rok (wydrukiem pierwszej strony PIT i Urzędowym Poświadczeniem Odbioru, tzw. UPO) – przy rozliczeniu w formie elektronicznej na portalu podatki.gov.pl; Uwaga: poświadczenie uzyskasz zapisując w formacie PDF deklarację PIT, którą wysyłasz elektronicznie do urzędu skarbowego, a także automatycznie nadany przez ten urząd numer UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru).

Nadal można rozliczyć PIT tradycyjnie, składając wypełniony papierowy formularz PIT w urzędzie skarbowym. Wówczas wyrabiając Kartę warszawiaka musimy przedłożyć w POP lub WOM pierwszą stronę PIT z pieczątką stołecznego urzędu skarbowego, potwierdzającą rozliczenie podatku w Warszawie. Jeśli zeznanie podatkowe wysyłamy pocztą, musimy zwrócić się do urzędu skarbowego o potwierdzenie rozliczenia PIT w stolicy.

Wrocław

Wrocław zachęca do rozliczania PIT w tym mieście korzyściami wynikającymi z miejskiej karty Urbancard Premium ze zniżkami nawet do 50% w obiektach kultury, sztuki, sportu, rekreacji, rozrywki, edukacji.

Gdańsk

Gdańsk kolejny rok organizuje loterię „PIT w Gdańsku. Się opłaca!” Będzie można wziąć w niej udział do 5 maja 2019 r. (do tego dnia będzie aktywny formularz rejestracyjny).

W loterii będzie można wygrać Toyotę Yaris hybrid (wersja premium), 15 rowerów miejskich Kross i 10 hulajnóg elektrycznych Xiaomi.

Udział w loterii może wziąć osoba zamieszkała na terenie miasta Gdańska, która złożyła deklarację podatkową PIT za 2018 rok w jednym z urzędów skarbowych w Gdańsku, właściwym miejscowo ze względu na adres zamieszkania, tj. wskazała w deklaracji podatkowej PIT – Gdańsk jako miejsce zamieszkania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA