| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Ulga IP Box - usługi świadczone przez informatyka

Ulga IP Box - usługi świadczone przez informatyka

Czy usługi świadczone w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej przez informatyka, polegające na fragmentowym tworzeniu programu komputerowego bądź oprogramowania prowadzą do „wytworzenia” bądź „rozwinięcia” danego programu, co jest jednym z wymagań do skorzystania z ulga IP Box, czyli stawki w wysokości 5%? Jak podkreśla eksperta Grant Thornton, każdy taki przypadek należy analizować indywidualnie.

Ulga IP Box, obowiązująca od stycznia bieżącego roku, wciąż budzi wiele kontrowersji, wynika to głównie z faktu, że przepisy w tym zakresie są wciąż niejasne. Pojawiające się indywidualne interpretacje podatkowe pomagają w analizie przedmiotowych przepisów, natomiast wciąż istnieje ryzyko i tym samym skorzystanie z ulgi może zostać podważone przez organy podatkowe.

Preferencyjna stawka podatkowa – wątpliwości przy wydanej interpretacji

Jak wynika z najnowszej interpretacji indywidualnej z dnia 8 lipca 2019 r. (sygn. 0115-KDIT3.4011.224.2019.3.MR) dotyczącej świadczenia usług przez informatyka w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz brytyjskiej firmy, według Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dochody z takiej działalności podlegają preferencyjnej stawce podatkowej w wysokości 5%.

Zwracamy jednak uwagę, że wniosek w takiej postaci nie do końca zapewnia ochronę prawną podatnikom, bowiem poza oceną organu pozostały kluczowe elementy uprawniające do skorzystania z preferencji podatkowej – tj. czy wnioskodawca faktycznie prowadzi działalność badawczo-rozwojową jak i również sama kwalifikacja danego programu jako kwalifikowane prawo własności intelektualnej. Wnioskodawca wprost wskazał bowiem w opisie stanu faktycznego, że wyniki prac są efektem działalności badawczo-rozwojowej oraz że program podlega ochronie prawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, stąd brak analizy organu w tym zakresie.

Pojęcie „programu komputerowego” oraz „autorskiego prawa do programu komputerowego”

W ustawach brakuje definicji pojęcia „program komputerowy”, niesprecyzowane zostało również sformułowanie „autorskie prawo do programu komputerowego”. Tym samym wątpliwym jest, czy dane usługi świadczone w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej przez informatyka, polegające jedynie na fragmentowym tworzeniu programu komputerowego bądź oprogramowania (tj. części z całości) faktycznie prowadzą do „wytworzenia” bądź „rozwinięcia” danego programu, co jest jednym z wymagań do skorzystania z preferencyjnej stawki.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Wskaźnik Nexus – czyli nie wszystko może podlegać stawce 5%

Podstawą do obliczania dochodu podlegającemu preferencyjnej stawce podatkowego 5% jest iloczyn dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz wskaźnika „nexus”.

Dalszy ciąg artykułu o uldze IP Box przy usługach świadczonych przez informatyka

Łukasz Boszko, Konsultant, Grant Thornton

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Realizuje politykę rządu w zakresie równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »