| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > PIT 2011 – rozliczenie roczne łatwe dla połowy Polaków

PIT 2011 – rozliczenie roczne łatwe dla połowy Polaków

Z badania KPMG wynika, że ponad połowa podatników PIT w Polsce nie ma trudności z wypełnieniem formularza PIT. Ale w 2012 roku jedynie 37% Polaków wypełni roczne zeznanie podatkowe w pełni samodzielnie. Około 70% Polaków zdecyduje się na przekazanie 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, a 50% skorzysta z ulg podatkowych. 71% podatników złoży zeznanie podatkowe bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym.

Największą grupą osób korzystających z programów komputerowych są osoby młode. Używa ich ponad 31% podatników w wieku do 34 lat i 33% w wieku od 44 do 55 lat.

W grupie osób powyżej 65 lat z programów komputerowych korzysta jedynie 15% Polaków.

Jak wynika z deklaracji  badanych podatników, w 2012 roku ponad 70% Polaków złoży zeznania podatkowe za rok 2011  bezpośrednio w Urzędzie Skarbowym.

Roczne zeznanie podatkowe  zostanie  przesłane pocztą przez 16% podatników. Najmniejsza grupa – tylko 13% podatników - rozliczy się z Urzędem Skarbowym przez Internet.

Aż 22% podatników w wieku do 24 lat rozliczy się z Urzędem Skarbowym przez Internet. W grupie osób powyżej 65 lat, internetowe formularze złoży jedynie 9% Polaków.

Połowa indywidualnie a połowa z małżonkiem

W 2012 roku około połowa Polaków mających obowiązek rozliczania się z Urzędem Skarbowym rozliczy się wspólnie ze współmałżonkiem. Natomiast 46% rozliczy się indywidualnie, a 4% jako osoby samotnie wychowujące dziecko.

Chętnie rozliczamy ulgi w PIT

57% Polaków deklaruje, że skorzysta z ulg  podatkowych. Jedynie 2% ankietowanych w czasie  przeprowadzania badania nie potrafiło jeszcze odpowiedzieć czy skorzysta z tej możliwości.

Więcej kobiet niż mężczyzn deklaruje, że skorzysta z ulg podatkowych. (61% kobiet oraz 52% mężczyzn).

Prawie 70% Polaków skorzysta z ulgi podatkowej na Internet. Ponad połowa podatników (53%) skorzysta z ulgi na dziecko.

5% osób skorzysta z ulgi z tytułu darowizn.

Ulga na dziecko - vademecum

Ulga rehabilitacyjna 2011 / 2012 - vademecum

Ulga internetowa 2012 – również dla korzystających bezprzewodowo

1% PIT

70% Polaków jest zdecydowanych na przekazanie 1% swojego podatku organizacjom pożytku publicznego, natomiast 26% podatników twierdzi, że tego nie zrobi. 

Najmniej chętne do przekazywania 1% podatku są osoby zarabiające do 1500 zł netto. W tej grupie jedynie 56% podatników skorzysta z tej możliwości.

96% osób o dochodach powyżej 4500 zł netto deklaruje, że przekaże 1% swojego  podatku organizacjom pożytku publicznego.

77% osób powyżej 65 roku życia przekaże 1% podatku na cele charytatywne. W grupie w wieku do 24 lat tylko 58% ankietowanych jest zdecydowanych na przekazanie tej części swojego podatku organizacjom pożytku publicznego.     

Ponad 80% osób z wyższym wykształceniem jest zdecydowanych na przekazanie 1% swojego podatku na cele charytatywne, natomiast w grupie osób z wykształceniem podstawowym decyduje się na to tylko 44% .

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Sztymelski

Specjalista z zakresu podatków i rachunkowości, księgowy w biurze rachunkowym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK