REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jakie progi podatkowe w 2023 roku?
Jakie progi podatkowe w 2023 roku?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podatki 2023. Zmiany przeprowadzone w 2022 r. w ramach Polskiego Ładu dotyczyły również podatków dochodowych, w tym niemal wszystkich progów podatkowych. W 2023 r. zmian podatkowych jest zdecydowanie mniej. W większości mają na celu doprecyzowanie przepisów i uaktualnienie progów i limitów.

Podatki 2023. Zmiany progów podatkowych w podatku dochodowym rozliczanym według skali

W 2022 r. ostatecznie skala podatkowa przedstawia się następująco. Pierwszy próg podatkowy wynosi 120.000 zł a stawka podatkowa 12%. Kwota wolna od podatku to 30.000 zł. W związku z tym od podatku w pierwszej skali odejmujemy 3.600 zł.

REKLAMA

Autopromocja

W drugim progu podatkowym stawka podatku wynosi 32%. Czyli kwota podatku wynosi 10 800 zł + 32% nadwyżki ponad 120 000 zł.

Co istotne od podatku od 2022 r. nie odliczymy już składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W 2023 r. ustawodawca nie przewidział zmian jeśli chodzi o progi podatkowe dotyczące osób rozliczających się według skali podatkowej.

Podsumowując w przypadku osób rozliczających się według skali podatkowej brak jest zmian. W 2022 r. liczne zmiany powodowały, że podatnicy nie do końca wiedzieli jaki zapłacą podatek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najwięcej zmian dotyczy w tym roku rozliczania podatników przez płatników. Od 1 stycznia 2023 r. podatnik, który uzyskuje przychody od więcej niż jednego płatnika, będzie mógł swobodniej decydować o zastosowaniu przez płatnika miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek.

Obecnie podatnik ma jednego płatnika. Od nowego roku będzie mógł wskazać aż trzech płatników. Tym samym maksymalnie trzech płatników będzie mogło zastosować kwotę wolną przy obliczaniu podatku. Rozwiązanie to jednak nie oznacza, że każdy ze wskazanych przez podatnika płatników będzie stosował 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. W składanym oświadczeniu podatnik danemu płatnikowi, będzie musiał wskazać, że ten płatnik jest uprawniony do pomniejszenia zaliczki o kwotę stanowiącą:

  • 1/12 kwoty zmniejszającej podatek czyli 300 zł, albo
  • 1/24 kwoty zmniejszającej podatek czyli 150 zł, albo
  • 1/36 kwoty zmniejszającej podatek czyli 100 zł.

Podatnicy będą mogli złożyć ww. oświadczenia tylko w przypadku, gdy:

  • łączna kwota pomniejszenia stosowana przez wszystkich płatników w tym miesiącu nie przekracza kwoty stanowiącej 1/12 kwoty zmniejszającej podatek oraz
  • w roku podatkowym podatnik za pośrednictwem płatnika nie skorzystał w pełnej wysokości z pomniejszenia kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej, w tym również gdy złożył wniosek o nie pobieranie zaliczek w danym roku podatkowym, o którym mowa w art. 31c ustawy o PIT dodawanym z dniem 1 stycznia 2023 r.

Progi podatkowe w podatku dochodowym rozliczanie podatkiem liniowym

W tym przypadku trudno mówić o progach podatkowych. Podatek liniowy bowiem charakteryzuje się tym, iż przedsiębiorcy go opłacający zawsze płacą taki sam podatek w wysokości 19 %. Przedsiębiorcy wybierający ten rodzaj opodatkowania działalności nie mają także kwoty wolnej od podatku.

W tym miejscu należy przypomnieć, iż podatnicy mogą zaliczyć do kosztów część zapłaconej w roku składki zdrowotnej. W przyszłym roku przedsiębiorcy płacący liniowy PIT zaliczą do kosztów uzyskania przychodu kwotę 10.200 zł. Tym samym kwota ta wzrośnie o 1500 zł. Powyższe wynika z obwieszczenia ministra finansów z dnia 12 grudnia 2022 r. ogłoszonego w Monitorze Polskim z 19 grudnia 2022 r. pod poz. 1238.

Ryczałt ewidencjonowany 2023 – zmiany

W 2023 r. wzrosną limity uprawniające do:

  • korzystania z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • kwartalnego opłacania ryczałtu.

REKLAMA

W 2023 r. ryczałt ewidencjonowany będą mogli opłacać podatnicy, których przychody nie przekroczą kwoty 9.654.400 zł. (w 2022 r. kwota limitu wynosiła 9.188.200 zł.) Powyższa zmiana wynika z faktu, że kurs euro wzrósł. Kurs euro 3 październiku 2022 r. wynosi 4.8272 zł.

Ponadto wzrosły limity dla podatników kwartalne opłacających ryczałt ewidencjonowany. W 2023 r. do kwartalnego opłacania ryczałtu ewidencjonowanego będą mieli prawo podatnicy, u których przychody nie przekroczą w 2022 r. kwoty 965 440 zł (równowartość 200 000 euro). W poprzednim roku limit ten wynosił 918 820 zł.

Podatnik w 2022 r. korzysta z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W 2022 r. jego przychody przekroczyły kwotę 9.188.200 zł. Przychody były jednak niższe niż 9.654.400 zł. W takim przypadku podatnik będzie mógł opodatkować swoje przychody ryczałtem ewidencjonowanym.

Podatnik w 2022 r. korzysta z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W 2022 r. jego przychody nie przekroczyły kwoty 965.440 zł. W takim przypadku podatnik może wybrać w 2023 r. rozliczanie kwartalne.

Podatnicy, którzy z uwagi na wysokość przychodów osiągniętych w 2022 r. zdecydują się na opłacanie w 2023 r. ryczałtu kwartalnie, nie muszą o swojej decyzji informować organu podatkowego w trakcie 2023 r. Podatnicy zrobią to w zeznaniu składanym za 2023 r.

Ponadto jedną z bardzo istotnych zmian jest to, iż od 1 stycznia 2023 r. jedyną formą opodatkowania najmu prywatnego będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Rachunkowość – limity w 2023 roku

Przedsiębiorcy opłacający podatek dochodowy od osób fizycznych po przekroczeniu limitów ustawowych są obowiązani do prowadzenia pełnej księgowości. W tym przypadku kwota limity w 2023 r. uległa zwiększeniu. Limit przychodów osiągniętych w 2022 r., zobowiązujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych od 1 stycznia 2023 r., wynosi 9 654 400 zł.

Tym samym podatnicy mogą nadal prowadzić uproszczone formy księgowości jeśli w 2022 r. nie przekroczyli ww kwoty.

Podsumowując pomimo, iż w 2023 r. czeka nas mniej zmian niż 2022 r. to warto znać limity aby nie narazić się na przykre konsekwencje.

Tomasz Burchard, doradca podatkowy

 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA