REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Jakie progi podatkowe w 2023 roku?
Jakie progi podatkowe w 2023 roku?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podatki 2023. Zmiany przeprowadzone w 2022 r. w ramach Polskiego Ładu dotyczyły również podatków dochodowych, w tym niemal wszystkich progów podatkowych. W 2023 r. zmian podatkowych jest zdecydowanie mniej. W większości mają na celu doprecyzowanie przepisów i uaktualnienie progów i limitów.

Podatki 2023. Zmiany progów podatkowych w podatku dochodowym rozliczanym według skali

W 2022 r. ostatecznie skala podatkowa przedstawia się następująco. Pierwszy próg podatkowy wynosi 120.000 zł a stawka podatkowa 12%. Kwota wolna od podatku to 30.000 zł. W związku z tym od podatku w pierwszej skali odejmujemy 3.600 zł.

Autopromocja

W drugim progu podatkowym stawka podatku wynosi 32%. Czyli kwota podatku wynosi 10 800 zł + 32% nadwyżki ponad 120 000 zł.

Co istotne od podatku od 2022 r. nie odliczymy już składki na ubezpieczenie zdrowotne.

W 2023 r. ustawodawca nie przewidział zmian jeśli chodzi o progi podatkowe dotyczące osób rozliczających się według skali podatkowej.

Podsumowując w przypadku osób rozliczających się według skali podatkowej brak jest zmian. W 2022 r. liczne zmiany powodowały, że podatnicy nie do końca wiedzieli jaki zapłacą podatek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najwięcej zmian dotyczy w tym roku rozliczania podatników przez płatników. Od 1 stycznia 2023 r. podatnik, który uzyskuje przychody od więcej niż jednego płatnika, będzie mógł swobodniej decydować o zastosowaniu przez płatnika miesięcznej kwoty zmniejszającej podatek.

Obecnie podatnik ma jednego płatnika. Od nowego roku będzie mógł wskazać aż trzech płatników. Tym samym maksymalnie trzech płatników będzie mogło zastosować kwotę wolną przy obliczaniu podatku. Rozwiązanie to jednak nie oznacza, że każdy ze wskazanych przez podatnika płatników będzie stosował 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. W składanym oświadczeniu podatnik danemu płatnikowi, będzie musiał wskazać, że ten płatnik jest uprawniony do pomniejszenia zaliczki o kwotę stanowiącą:

 • 1/12 kwoty zmniejszającej podatek czyli 300 zł, albo
 • 1/24 kwoty zmniejszającej podatek czyli 150 zł, albo
 • 1/36 kwoty zmniejszającej podatek czyli 100 zł.

Podatnicy będą mogli złożyć ww. oświadczenia tylko w przypadku, gdy:

 • łączna kwota pomniejszenia stosowana przez wszystkich płatników w tym miesiącu nie przekracza kwoty stanowiącej 1/12 kwoty zmniejszającej podatek oraz
 • w roku podatkowym podatnik za pośrednictwem płatnika nie skorzystał w pełnej wysokości z pomniejszenia kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej, w tym również gdy złożył wniosek o nie pobieranie zaliczek w danym roku podatkowym, o którym mowa w art. 31c ustawy o PIT dodawanym z dniem 1 stycznia 2023 r.

Progi podatkowe w podatku dochodowym rozliczanie podatkiem liniowym

W tym przypadku trudno mówić o progach podatkowych. Podatek liniowy bowiem charakteryzuje się tym, iż przedsiębiorcy go opłacający zawsze płacą taki sam podatek w wysokości 19 %. Przedsiębiorcy wybierający ten rodzaj opodatkowania działalności nie mają także kwoty wolnej od podatku.

W tym miejscu należy przypomnieć, iż podatnicy mogą zaliczyć do kosztów część zapłaconej w roku składki zdrowotnej. W przyszłym roku przedsiębiorcy płacący liniowy PIT zaliczą do kosztów uzyskania przychodu kwotę 10.200 zł. Tym samym kwota ta wzrośnie o 1500 zł. Powyższe wynika z obwieszczenia ministra finansów z dnia 12 grudnia 2022 r. ogłoszonego w Monitorze Polskim z 19 grudnia 2022 r. pod poz. 1238.

Ryczałt ewidencjonowany 2023 – zmiany

W 2023 r. wzrosną limity uprawniające do:

 • korzystania z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
 • kwartalnego opłacania ryczałtu.

W 2023 r. ryczałt ewidencjonowany będą mogli opłacać podatnicy, których przychody nie przekroczą kwoty 9.654.400 zł. (w 2022 r. kwota limitu wynosiła 9.188.200 zł.) Powyższa zmiana wynika z faktu, że kurs euro wzrósł. Kurs euro 3 październiku 2022 r. wynosi 4.8272 zł.

Ponadto wzrosły limity dla podatników kwartalne opłacających ryczałt ewidencjonowany. W 2023 r. do kwartalnego opłacania ryczałtu ewidencjonowanego będą mieli prawo podatnicy, u których przychody nie przekroczą w 2022 r. kwoty 965 440 zł (równowartość 200 000 euro). W poprzednim roku limit ten wynosił 918 820 zł.

Podatnik w 2022 r. korzysta z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W 2022 r. jego przychody przekroczyły kwotę 9.188.200 zł. Przychody były jednak niższe niż 9.654.400 zł. W takim przypadku podatnik będzie mógł opodatkować swoje przychody ryczałtem ewidencjonowanym.

Podatnik w 2022 r. korzysta z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. W 2022 r. jego przychody nie przekroczyły kwoty 965.440 zł. W takim przypadku podatnik może wybrać w 2023 r. rozliczanie kwartalne.

Podatnicy, którzy z uwagi na wysokość przychodów osiągniętych w 2022 r. zdecydują się na opłacanie w 2023 r. ryczałtu kwartalnie, nie muszą o swojej decyzji informować organu podatkowego w trakcie 2023 r. Podatnicy zrobią to w zeznaniu składanym za 2023 r.

Ponadto jedną z bardzo istotnych zmian jest to, iż od 1 stycznia 2023 r. jedyną formą opodatkowania najmu prywatnego będzie ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Rachunkowość – limity w 2023 roku

Przedsiębiorcy opłacający podatek dochodowy od osób fizycznych po przekroczeniu limitów ustawowych są obowiązani do prowadzenia pełnej księgowości. W tym przypadku kwota limity w 2023 r. uległa zwiększeniu. Limit przychodów osiągniętych w 2022 r., zobowiązujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych od 1 stycznia 2023 r., wynosi 9 654 400 zł.

Tym samym podatnicy mogą nadal prowadzić uproszczone formy księgowości jeśli w 2022 r. nie przekroczyli ww kwoty.

Podsumowując pomimo, iż w 2023 r. czeka nas mniej zmian niż 2022 r. to warto znać limity aby nie narazić się na przykre konsekwencje.

Tomasz Burchard, doradca podatkowy

 

Autopromocja
Oprac. Piotr T. Szymański

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA