REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT: Wspólne rozliczenie małżonków

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
wspólne rozliczenie małżonków
wspólne rozliczenie małżonków
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z najczęstszych sposobów na obniżenie podatku dochodowego jest wspólne rozliczenie małżonków. Wspólne rozliczenie się z małżonkiem może przynieść wymierne korzyści finansowe i jest też korzystne ze względu na ograniczoną liczbę formalności. Kto może z niego skorzystać?

Wspólne rozliczenie PIT małżonków – na czym polega

Każda osoba uzyskująca dochód w danym roku podatkowym ma obowiązek złożenia deklaracji PIT w urzędzie skarbowym. Podatnikowi przysługuje jednak szereg ulg podatkowych oraz preferencyjne zasady rozliczenia w celu obniżenia zobowiązania. Jednym z nich jest wspólne rozliczenie małżonków. Wspólne rozliczenie małżonków polega na złożeniu wspólnego oświadczenia podatkowego we właściwym zeznaniu PIT.

Autopromocja

Wspólne rozliczenie z małżonkiem -  korzyści

Wybór wspólnego rozliczenia z małżonkiem nie będzie korzystny w każdym przypadku. Najwięcej korzyści odniosą małżonkowie, z których jeden zarabia powyżej 120 00 zł, co skutkuje przekroczeniem pierwszego progu podatkowego i zastosowaniu 32% stawki podatku, zaś drugi nie zarabia w ogóle albo bardzo mało. Małżonkowie skorzystają z dwóch kwot wolnych od podatku. Dzięki temu korzystne opodatkowanie małżonków występuje, aż do 240 000 zł dochodu.

Wspólne rozliczenie z małżonkiem -  dopuszczalność

 • Małżonkowie muszą posiadać wspólność majątkową.
 • Każdy z małżonków musi posiadać status rezydenta podatkowego w Polsce.
 • Żaden z małżonków nie korzysta z rozliczenia podatkiem liniowym lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wyjątek stanowią przychody z najmu prywatnego.

W przypadku najmu prywatnego opodatkowanego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych małżonkowie składają odrębne zeznania podatkowe z najmu prywatnego i wspólne z pozostałych dochodów opodatkowanych według skali podatkowej. Stawka ryczałtu dla przychodów z najmu prywatnego wynosi 8,5%, a po przekroczeniu 100 000 zł podatnik od nadwyżki płaci ryczałt według stawki 12,5%. Co ciekawe w przypadku osiągania przychodu z najmu przez małżonków limit ten dotyczy łącznie obojga małżonków. 

Zawarcie małżeństwa w trakcie roku a prawo do wspólnego rozliczenia małżonków

Czy aby zoptymalizować podatki musisz być małżonkiem 365 dni w roku? Zgodnie z wprowadzonymi zmianami podatnicy nie muszą pozostawać w związku małżeńskim przez cały rok, aby zyskać prawo do wspólnego rozliczenia. Mianowicie wspólne rozliczenie z małżonkiem jest dostępne już w pierwszym roku trwania małżeństwa. Dyrektor KIS potwierdził, że zawierając związek małżeński w noc sylwestrową małżonkowie również mogą korzystać ze wspólnego rozliczenia za dany rok podatkowy. Może to stanowić pewien rodzaj optymalizacji podatkowej dla małżonka, który znacząco przekracza pierwszy próg podatkowy.

Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być także złożony po śmierci jednego małżonka. Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów można złożyć, jeżeli między małżonkami istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, a małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego albo zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego za ten rok. Możliwości takiej nie ma rozwiedziony małżonek, nawet jeżeli jego partner wciąż żyje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gabriela Szpryngier, Kancelaria Mentzen

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  REKLAMA