REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie PIT 2024. O jakich zmianach przepisów trzeba wiedzieć?

Rozliczenie PIT 2024. O jakich zmianach trzeba wiedzieć?
Rozliczenie PIT 2024. O jakich zmianach trzeba wiedzieć?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podatnicy rozliczający PIT w 2024 roku muszą uwzględnić nowe przepisy podatkowe wprowadzone w 2023 roku. Wynajem mieszkań, renty dla małoletnich dzieci czy ulga dla "innowacyjnych" pracowników - to tylko niektóre z obszarów, na które warto zwrócić uwagę podczas rozliczania się z urzędem skarbowym.
rozwiń >

Oto kilka z najważniejszych zmian, na które warto zwrócić uwagę, wypełniając zeznanie podatkowe za 2023 rok.

Autopromocja

Wynajem mieszkań

Od 2023 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące opodatkowania wynajmu mieszkań dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej. Osoby te nie mają już możliwości opodatkowania swoich dochodów z prywatnego najmu według ogólnych zasad, czyli stosując progresywną skalę podatkową. Teraz jedyną opcją jest opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z tytułu prywatnego najmu to:
8,5% przychodu do kwoty 100 000 zł,
12,5% przychodu powyżej 100 000 zł.

Ponadto nie można już odliczać kosztów związanych z wynajmowaniem mieszkania. Od 2023 roku osoby wynajmujące lokale mieszkalne w ramach działalności gospodarczej nie mogą skorzystać z amortyzacji podatkowej ani zaliczyć odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów.

Dochody z prywatnego najmu są opodatkowane tylko w deklaracji PIT-28. Ze względu na jedną obowiązującą formę opodatkowania, czyli ryczałt ewidencjonowany, nie ma już potrzeby składania oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania, jak to miało miejsce wcześniej.

Wspólne rozliczenie małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci

Aby zmniejszyć należności podatkowe wobec urzędu skarbowego, skuteczną strategią jest wspólne rozliczenie z małżonkiem lub skorzystanie z ulgi dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W roku 2024 nadal obowiązuje ulga podatkowa dla samotnych rodziców, która umożliwia im oszczędności na kwocie wolnej od podatku, wynoszącej dwukrotność 3600 zł (oszczędności zależą od dochodu samotnie wychowującej osoby). Ten sam mechanizm obowiązuje również dla małżonków korzystających z wspólnego rozliczenia podatkowego.

Co ważne, w roku 2024 małżonkowie mogą również wspólnie rozliczać podatek za rok, w którym zawarli małżeństwo. Aby skorzystać z tej preferencyjnej formy opodatkowania, konieczne jest, aby małżeństwo oraz wspólnota majątkowa trwały do końca roku, dla którego planowane jest wspólne rozliczenie.

Zmiana rozliczenia dochodów z rent przez małoletnie dzieci

Od 2023 roku dochody z rent, które otrzymują małoletnie dzieci, są teraz wliczane do dochodów dziecka, podczas gdy wcześniej były one wliczane do dochodów rodziców i deklarowane w ich zeznaniach rocznych.

Ulga na dziecko

Dzięki zmianie przepisów, która zaczęła obowiązywać od 1 lipca 2023 r., z ulgi na dziecko za 2023 rok może skorzystać więcej rodziców i opiekunów. Zmiany dotyczą prawa do odliczania ulgi na dzieci z niepełnosprawnością. Dla rodziców i opiekunów jednego dziecka, które posiada orzeczenie o niepełnosprawności, nie obowiązuje już kryterium dochodowe przy rozliczaniu ulgi na dziecko. 

Kwota wolna od podatku

Przypomnijmy, że limit zwolnienia z podatku za 2023 rok wynosi 30 000 zł. Osoby, których dochody nie przekraczają tej kwoty, nie muszą płacić podatku dochodowego. Jednakże, gdy dochody przekroczą tę granicę, podatek wynosi 12%.

Razem z podwyższeniem limitu zwolnienia z podatku, zmieniła się również kwota zmniejszająca podatek. W latach 2023 i 2024 wynosi ona 300 zł.

Aby uwzględnić tę kwotę przy obliczaniu miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy, należy złożyć odpowiednie oświadczenie do płatnika, korzystając z formularza PIT-2. Ten dokument pozwala na obniżenie kwoty podatku. Mniejszy podatek dochodowy oznacza wyższe wynagrodzenie netto, ponieważ kwota podatku odciągnięta od płacy jest mniejsza.

  • Podwyższenie kwot wolnych od podatku, a także liczne ulgi sprawiły, że sporo podatników ma przychody mieszczące się w kwocie wolnej od podatku. Część naszych użytkowników decyduje się też na to, by nie przekazywać swojego 1,5 proc. podatku na żadną organizację pożytku publicznego. Warto jednak dwa razy pomyśleć o tym, jaką wartość może mieć ta kwota dla tych, którzy potrzebują pomocy. My zdecydowaliśmy się pójść tym tropem i m.in. dlatego nawiązaliśmy współpracę ze stowarzyszeniem Sursum Corda,  jedną z czołowych organizacji działających na rzecz dobra społecznego w Polsce - mówi Maciej Wawrzyniak, współtwórca aplikacji Pitbot, która jest partnerem akcji Procentujesz.pl.

Likwidacja obowiązku złożenia informacji PIT/WZ (ulga za złe długi)

Przedsiębiorcy nie muszą już składać oddzielnych informacji dotyczących przeterminowanych wierzytelności lub nieuregulowanych zobowiązań w formie załącznika PIT-WZ, co było dotychczasowym obowiązkiem.

Ulga na “innowacyjnych” pracowników 

Ulga na zatrudnienie pracowników działających w dziedzinie badań i rozwoju (B+R) ma na celu wsparcie przedsiębiorstw zatrudniających pracowników do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Dotyczy to firm, które poniosły stratę w danym roku podatkowym lub ich dochód nie pozwala na pełne odliczenie kosztów kwalifikowanych związanych z tą działalnością. Nowe przepisy umożliwiają przedsiębiorcom odliczenie kwoty ulgi B+R od zaliczek na podatek pobieranych od wynagrodzeń pracowników.

Modyfikacja ulgi na zabytki

Ulga podatkowa na zabytki została znacząco zmieniona od początku 2023 roku. Teraz nie można odliczyć wydatków na nabycie zabytkowej nieruchomości, która jest wpisana do rejestru zabytków lub udziału w takim zabytku. Dodatkowo, koszty prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych w zabytku nieruchomym mogą być odliczone dopiero po ich zakończeniu. Ponadto, ulga podatkowa obejmuje tylko te wydatki, które są objęte pozwoleniem wydanym przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. Wydatki przekraczające ten zakres nie kwalifikują się do ulgi.

Ulga podatkowa na zabytki umożliwia odliczenie 50% kwoty wpłaconej na fundusz remontowy oraz kosztów prac konserwatorskich, restauratorskich i budowlanych związanych z zabytkiem. Limit tej ulgi wynosi 50% całkowitego wydatku, z maksymalną kwotą 500 000 zł w przypadku zakupu nieruchomości.

W gąszczu podatkowych reguł i licznych opcji ulg nie jest łatwo zorientować się, z których odliczeń możemy skorzystać. Warto uważnie czytać wyjaśnienia i instrukcje zamieszczone na stronach rządowych. Pomoc w tym zakresie oferują też niektóre programy do rozliczania PIT – same podsuwają propozycje ulg i pomagają w łatwy sposób przejść przez cały proces składania zeznania podatkowego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

REKLAMA