REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozliczenie podatkowe emeryta i rencisty w 2025 r. Kto nie musi składać zeznania podatkowego PIT? Jak przekazać 1,5% dla OPP?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
emeryt, rencista, podatki, rozliczenie podatkowe PIT
Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2025 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Do 30 kwietnia 2025 r. podatnicy PIT mają czas na rozliczenie z fiskusem czyli na złożenie PIT-a za 2024 rok. Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUS-u lub innego organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku dochodowego wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?
rozwiń >

PIT-40A otrzymany z ZUS - co wtedy

ZUS wystawił i przesłał PIT-40A, jeśli podatnik otrzymywał emeryturę lub rentę przez cały rok i z rozliczenia tego świadczenia nie wynika kwota nadpłaty podatku.

REKLAMA

Autopromocja

Kiedy emeryt lub rencista nie musi składać PIT-a (roczne zeznanie podatkowe) po otrzymaniu PIT-40A?

Emeryt lub rencista nie musisz składać zeznania PIT jeżeli dostał z ZUS-u PIT-40A i jednocześnie:
- nie uzyskał w poprzednim roku innych dochodów opodatkowanych według skali podatkowej PIT albo
- nie chce odliczać ulg podatkowych albo
- nie chce rozliczać się wspólnie z małżonkiem (a jest też możliwość rozliczenia się ze zmarłym małżonkiem jako wdowa lub wdowiec) albo
- nie rozlicza się jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Polecamy: Program do rozliczania PIT-ów za 2024 rok

Kiedy emeryt lub rencista ma obowiązek złożyć PIT-a po otrzymaniu PIT-40A?

Emeryt lub rencista musi złożyć PIT-37 jeżeli otrzymał z ZUS-u PIT-40A i jednocześnie:
- uzyskał inne dochody opodatkowane według skali podatkowej PIT za pośrednictwem płatnika albo
- chce skorzystać z ulgi podatkowej albo
- rozlicza się wspólnie z małżonkiem, który uzyskał dochody opodatkowane według skali podatkowej za pośrednictwem płatnika albo
- rozlicza się jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Emeryt lub rencista musi złożyć PIT-36, jeżeli otrzymał PIT-40A i jednocześnie:
- chce rozliczyć się wspólnie z małżonkiem który prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej, albo
- uzyskał dochody zagraniczne, do których ma zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia albo metoda wyłączenia z progresją albo dochody takie uzyskał jego małżonek, z którym chce się rozliczyć wspólnie, albo
- uzyskał inne dochody opodatkowane według skali podatkowej bez pośrednictwa płatnika lub dochody takie uzyskał jego małżonek, z którym chce się rozliczyć wspólnie,
- uzyskał przychody z działalności nierejestrowej lub dochody takie uzyskał jego małżonek, z którym chce się rozliczyć wspólnie,
lub:
- ma obowiązek doliczyć do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci,
- wykazuje należny zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy o PIT, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika.

Ważne

Zeznanie podatkowe PIT emeryt lub rencista może złożyć do urzędu skarbowego do 30 kwietnia 2025 r.:
- w formie papierowej (zanieść na biuro podawcze urzędu albo wysłać pocztą) albo
- elektronicznie (przez e-Deklaracje albo w usłudze Twój e-PIT dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy).

ZUS przesłał PIT-11A – gdy jest nadpłata. Czy trzeba wtedy złożyć PIT?

ZUS wystawił i przesłał podatnikowi PIT-11A, jeśli otrzymywał emeryturę lub rentę przez cały rok i z rozliczenia jego świadczenia wynika kwota nadpłaty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

Jeśli emeryt lub rencista otrzymał PIT-11A, to w usłudze Twój e-PIT zostanie przygotowane dla niego zeznanie PIT-37. I jeżeli emeryt lub rencista nic nie zrobi, to przygotowane w usłudze Twój e-PIT zeznanie PIT-37 zostanie automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia 2025 roku. Automatyczna akceptacja oznacza, że emeryt lub rencista jest rozliczony z fiskusem za 2024 rok.

Ale oczywiście można wypełnić i złożyć zeznanie samodzielnie, do swojego urzędu skarbowego.

Jeżeli emeryt lub rencista otrzymał PIT-11A i nie miał innych dochodów albo uzyskał dochody z tytułu umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło lub z tytułu praw autorskich - to musi złożyć zeznanie PIT-37.

Jeżeli emeryt lub rencista otrzymał PIT-11A i poza dochodami uzyskanymi za pośrednictwem płatnika, uzyskał dochody zagranicą lub prowadzi działalność nierejestrową, działy produkcji rolnej, działalność gospodarczą – to musi złożyć zeznanie PIT-36.

Emeryt lub rencista chce przekazać 1,5% podatku 

Ministerstwo Finansów informuje, że gdy emeryt lub rencista chce przekazać 1,5% podatku nie musi składać zeznania podatkowego. Wystarczy, że wypełni i złoży do urzędu skarbowego oświadczenie PIT-OP do 30 kwietnia 2025 r. W tym oświadczeniu trzeba wskazać jedną organizację pożytku publicznego poprzez wpisanie jej numeru w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Oświadczenie PIT-OP można złożyć do urzędu skarbowego:
- w formie papierowej (zanieść na biuro podawcze urzędu albo wysłać pocztą) albo
- elektronicznie (przez e-Deklaracje albo w usłudze Twój e-PIT dostępnej w serwisie e-Urząd Skarbowy).

PIT-OP złożony wraz z rocznym obliczeniem podatku (PIT-40A), dla potrzeb przekazania 1,5% podatku należnego traktuje się na równi z zeznaniem podatkowym złożonym przed upływem terminu określonego na jego złożenie. 

Oczywiście emeryt lub rencista może także przekazać 1,5% podatku organizacji pożytku publicznego wskazanej w składanym zeznaniu PIT-37 lub PIT-36.

Ważne

Ważne!
Gdy w 2024 roku emeryt lub rencista złożył oświadczenie PIT-OP i nie będzie składać zeznania lub nowego PIT-OP w 2025 roku, to 1,5% podatku będzie w 2025 roku automatycznie przekazany organizacji pożytku publicznego, którą wybrał w roku ubiegłym.

Gdy emeryt lub rencista nie chce by 1,5% podatku został automatycznie przekazany organizacji pożytku publicznego wskazanej w roku ubiegłym, musi złożyć PIT-OP w którym zaznaczy pozycję 12 – wycofanie zgody na przekazanie 1,5% podatku należnego na rzecz OPP.

Natomiast gdy emeryt lub rencista chce zmienić swój wybór co do OPP z zeszłego roku – musi w 2025 roku złożyć nowe oświadczenie PIT-OP i wskazać organizację pożytku publicznego, której chce przekazać 1,5% podatku. 

Z jakich ulg podatkowych może skorzystać emeryt lub rencista? 

Ministerstwo Finansów wskazuje, że emeryt lub rencista może skorzystać z następujących ulg i odliczeń podatkowych w PIT: Ulga na dziecko, Ulga na Internet, Wpłaty na IKZE, Ulga rehabilitacyjna, Ulga termomodernizacyjna, Ulga abolicyjna, Odliczenie darowizn.

Jak i do kiedy wpłacić podatek?

Gdy emeryt lub rencista otrzymał PIT-40A i nie będzie składać rocznego zeznania PIT, to nie musi wpłacać podatku do urzędu skarbowego. Emerytura za marzec lub kwiecień roku następnego będzie pomniejszona o kwotę podatku do zapłaty.

Jeśli emeryt lub rencista składa zeznanie podatkowe i wynika z niego kwota do zapłaty, to ma obowiązek wpłacić ją na swój mikrorachunek do 30 kwietnia 2025 r. Mikrorachunek to indywidualny rachunek podatkowy, za pomocą którego podatnik płaci podatek dochodowy. Można sprawdzić nr tego rachunku korzystając z generatora lub otrzymać ten numer w dowolnym urzędzie skarbowym. Do jego wygenerowania potrzebny jest PESEL lub NIP jeśli dodatkowo prowadzisz działalność gospodarczą.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów                                                            

Ministerstwo Finansów na stronie podatki.gov.pl udzieliło odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania odnośnie rozliczenia PIT przez emerytów i rencistów. Publikujemy te wyjaśnienia.

Podatek do zapłaty emeryta

Pytanie:  Jestem emerytem, poza emeryturą nie osiągam żadnych innych dochodów. Otrzymałem z ZUS PIT-40A. Wynika z niego 1 zł podatku do zapłaty. Jak powinienem zapłacić podatek?
Odpowiedź Ministerstwa Finansów:  Nie musisz nic robić. Twoja emerytura za marzec lub kwiecień roku następnego będzie pomniejszona przez ZUS o kwotę podatku do zapłaty.

Korekta PIT-a

Pytanie: W złożonym zeznaniu podatkowym nie wykazałem wszystkich przychodów. Rozliczyłem się tylko z przychodów z pracy, pomijając przychód z emerytury. Myślałem, że wystarczy, że zrobił to za mnie ZUS. Jak mogę to poprawić? Czy muszę pisać jakieś wyjaśnienie do urzędu skarbowego?
Odpowiedź Ministerstwa Finansów:  Wypełnij ponownie zeznanie podatkowe ze wszystkimi przychodami i złóż je do urzędu skarbowego. W składanym formularzu zaznacz „korekta zeznania”.
Możesz to zrobić na papierowym druku i zanieść do urzędu skarbowego lub wysłać pocztą. Możesz też złożyć korektę elektronicznie:
- przez e-Deklaracje,
- w usłudze Twój e-PIT.
Jeżeli nie jest to korekta składana w toku postępowania podatkowego w sprawie unikania opodatkowania, nie musisz uzasadniać korekty. Złożona korekta zeznania będzie skuteczna. Jeśli chcesz, możesz dołączyć uzasadnienie. Opisz wtedy błąd, który zrobiłeś podczas składania pierwotnej deklaracji.

1,5% podatku dla OPP

Pytanie: Jeśli w poprzednim roku otrzymywałem emeryturę i złożyłem jedynie PIT-OP, to czy w udostępnionym dla mnie w tym roku w usłudze Twój e-PIT zeznaniu PIT-37 jest uzupełniona OPP wykazana w złożonym w ubiegłym roku PIT-OP?

Odpowiedź Ministerstwa Finansów: Jeżeli w tym roku otrzymałeś z ZUS PIT-40A zostanie dla Ciebie udostępniony PIT-OP ze wskazaną OPP z ubiegłego roku, o ile znajduje się ona nadal na Wykazie OPP. Natomiast jeśli chcesz złożyć zeznanie podatkowe, to masz możliwość wyboru PIT-37/PIT-36 z danymi zaciągniętymi z PIT-40A. W zeznaniu, które zostanie przez Ciebie wygenerowane znajdą się dane OPP wskazanej przez ciebie w roku ubiegłym, o ile znajduje się ona nadal na Wykazie OPP.

Pytanie:  Skoro w moim PIT-37 znajdzie się OPP wskazana przeze mnie w ubiegłym roku to czy to oznacza, że jeśli niczego w tym roku nie zrobię (nie będę korzystał z ulg, nie będę zaglądał do swoich PIT-ów i ich potwierdzał), to do tej OPP z ubiegłego roku automatycznie trafi mój 1,5% podatku?
Odpowiedź Ministerstwa Finansów: W usłudze Twój e-PIT wygenerowane zostanie zeznanie PIT-37 i jeżeli nie zostanie ono przez Ciebie zaakceptowane albo odrzucone, czy też sam nie złożysz zeznania podatkowego, to zeznanie PIT-37 zostanie automatycznie zaakceptowane z upływem terminu do złożenia zeznania podatkowego. Dotyczy to sytuacji, kiedy nie zostaniesz rozliczony przez organ rentowy, tzn. otrzymałeś od organu rentowego PIT-11A albo kilka PIT-40A lub uzyskałeś dodatkowe dochody (np. z pracy wykazane w PIT-11) – wtedy musisz złożyć zeznanie podatkowe. W takiej sytuacji do udostępnionego PIT zostanie pobrana OPP z rozliczenia za rok poprzedni (albo z PIT-OP za rok poprzedni), o ile znajduje się ona nadal na Wykazie OPP.

Wspólne rozliczenie z małżonkiem (także zmarłym)

Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że można rozliczyć się wspólnie także ze zmarłym małżonkiem - jako wdowa lub wdowiec. Taka możliwość przysługuje podatnikowi (wdowie lub wdowcowi), gdy w 2024 roku pozostawał w związku małżeńskim oraz we wspólności majątkowej, a jego małżonek zmarł: 
- w 2024 roku lub 
- w 2025 roku, przed złożeniem zeznania za 2024 rok. 

Ważne

ZUS informuje że nie wysyła PIT-ów po zmarłych małżonkach. Jeśli wdowa lub wdowiec chce wspólnie rozliczyć się ze zmarłym współmałżonkiem, to musi złożyć do ZUS pisemny wniosek o przesłanie PIT-a małżonka lub udać się osobiście do ZUS. Taką informację przekazała 24 lutego 2025 r. Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

W przypadku obojga żyjących małżonków, warunek pozostawania w związku małżeńskim przez określony czas jest spełniony (w kontekście wspólnego rozliczenia PIT), jeśli: 
• małżeństwo zawarto przed 2024 rokiem i małżonkowie pozostawali w nim przez cały 2024 rok, lub 
• małżeństwo zawarto w trakcie 2024 roku i małżonkowie pozostawali w nim do końca 2024 roku. 
Warunek dotyczący wspólności majątkowej jest spełniony (w kontekście wspólnego rozliczenia PIT), jeśli wspólność majątkowa istniała: 
• przez cały 2024 rok – dotyczy małżeństw zawartych przed 2024 rokiem, lub 
• od momentu zawarcia małżeństwa do końca 2024 roku – dotyczy małżeństw zawartych w trakcie 2024 roku.

Ponadto trzeba spełnić warunki dotyczące: 
- rezydencji podatkowej, 
- niekorzystania z form opodatkowania wykluczających preferencyjne rozliczenie jako wdowa/wdowiec oraz 
- złożenia wniosku. 

Warunki dotyczące rezydencji podatkowej oraz niekorzystania z form opodatkowania wykluczających preferencyjne rozliczenie jako wdowa/wdowiec są takie same jak dla osób pozostających w związku małżeńskim, które składają wspólne zeznanie.

Warunek dotyczący rezydencji podatkowej jest spełniony, gdy: 
1) każdy małżonek jest polskim rezydentem podatkowym lub 
2) polskim rezydentem podatkowym jest tylko jeden małżonek, zaś drugi jest rezydentem podatkowym innego państwa UE, EOG albo Konfederacji Szwajcarskiej lub oboje małżonkowie są rezydentami podatkowymi tych państw oraz: 
- łączne przychody małżonków, które za rok podatkowy podlegają opodatkowaniu w Polsce, stanowią co najmniej 75% całkowitych rocznych przychodów małżonków za ten rok, 
-  Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania lub inną ratyfikowaną umowę międzynarodową z państwem/państwami, których małżonek (lub małżonkowie) jest (są) rezydentem podatkowym, oraz na podstawie tej umowy polski organ podatkowy może domagać się informacji podatkowych od tego państwa/tych państw, 
-  na żądanie polskiego organu podatkowego małżonkowie udokumentują wysokość całkowitych rocznych przychodów, przedstawiając zaświadczenie wydane przez organ podatkowy państwa/państw, którego są rezydentami,

Warunek dotyczący niekorzystania z form opodatkowania wykluczających preferencyjne rozliczenie małżonków jest spełniony, jeśli ani podatnik ani małżonek: 
1) nie stosowali w rozliczanym roku podatkowym: 
• przepisów ustawy PIT dotyczących opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej oraz z działów specjalnych produkcji rolnej 19% stawką podatku (art. 30c ustawy PIT), 
- przepisów ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym, z wyjątkiem regulacji dotyczących tzw. prywatnego najmu (art. 6 ust. 1a ustawy o ryczałcie). 
Chodzi o niestosowanie przepisów w zakresie osiągniętych przychodów, poniesionych kosztów, zobowiązania lub uprawnienia do zwiększania lub pomniejszenia podstawy obliczenia podatku albo przychodów, zobowiązania lub uprawnienia do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń, 
2) nie podlegali opodatkowaniu podatkiem tonażowym. 

Natomiast warunek dotyczący złożenia wniosku jest spełniony, jeśli w zeznaniu podatkowym PIT-37 zostanie złożony wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków, poprzez zaznaczenie w poz. 9 kwadratu 2.

Na czym polega rozliczenie podatku z małżonkiem (także ze zmarłym małżonkiem - jako wdowa lub wdowiec)? 

Ta preferencja podatkowa polega na tym, że w zeznaniu podatkowym oblicza się podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy dochodów małżonków (także wdowy lub wdowca oraz zmarłego małżonka).
 
W tym celu najpierw w zeznaniu PIT-37 wykazuje się indywidualne przychody (swoje oraz małżonka), a następnie pomniejsza o przysługujące każdemu z małżonków koszty uzyskania przychodów oraz ulgi odliczane od dochodu. 
Potem: 
- sumuje się dochody (przychody po pomniejszeniach) swoje oraz małżonka, 
- dzieli się zsumowane dochody (przychody po pomniejszeniach) na pół, 
- oblicza się podatek od połowy łącznych dochodów (przychodów po pomniejszeniach), 
- obliczony podatek mnoży się przez dwa. r

Ten sposób obliczenia podatku można zastosować również wówczas, gdy jeden z małżonków nie uzyskał w 2024 roku przychodów na skali lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku zapłaty podatku PIT na skali.

Wspólny sposób rozliczenia jest korzystny w sytuacji dużej dysproporcji dochodów między małżonkami. Pozwala w niektórych przypadkach uniknąć wejścia w kolejny próg podatkowy i opodatkowanie wyższą stawką podatku.

Podstawa prawna: Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System ICS-2 w transporcie drogowym i kolejowym – na to muszą uważać przewoźnicy. Od kwietnia 2025 r. ostatni etap wdrażania

Import Control System 2 (ICS2) ma służyć do przekazywania informacji o ładunkach między Unią Europejską a krajami trzecimi, a jego zadaniem jest uszczelnienie handlu z państwami spoza UE. Od kwietnia 2025 r. rozpoczął się ostatni etap wdrażania systemu ICS-2 dla sektora transportu drogowego i kolejowego.

Rząd źle oszacował dochody z VAT-u - największego źródła dochodów budżetowych. Eksperci: ogromna pomyłka i wzrost deficytu

Jak wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów, w 2024 roku wpływy netto z tytułu podatku VAT wyniosły 287,7 mld zł, zaś brutto – 475,3 mld zł. To więcej niż w 2023 roku. Natomiast zgodnie z założeniami ustawy budżetowej na rok 2024, dochody z tytułu podatku VAT określono w wysokości 316,4 mld zł. Po nowelizacji zostały one obniżone do 293,5 mld zł. Za to o 14,6% spadły rok do roku zwroty z tytułu ww. podatku, tj. do wartości 187,6 mld zł. Eksperci komentujący te dane zauważają, że wyniki resortu rozminęły się z prognozami. Jednocześnie podkreślają, że zmniejszyła się tzw. luka VAT.

Firmy niegotowe na KSeF. Tylko 5230 przedsiębiorstw korzysta z systemu – czas ucieka. [DANE MF]

Z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów wynika, że do 5 marca 2025 roku z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) skorzystało zaledwie 5230 firm. To oznacza, że w ciągu ponad trzech lat działania systemu zdecydowało się na niego jedynie kilka tysięcy przedsiębiorców. Tymczasem za 9 miesięcy korzystanie z KSeF stanie się obowiązkowe – a to oznacza prawdziwą rewolucję dla księgowości w Polsce.

Prof. Modzelewski do premiera Tuska: narzucanie KSeF-u i faktur ustrukturyzowanych wszystkim podatnikom VAT nie jest deregulacją gospodarki; ten pomysł powinien trafić do kosza

W dniu 12 kwietnia br. Ministerstwo Finansów potwierdziło zamiar wdrożenia w 2026 roku obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur i obligatoryjnego stosowania faktur ustrukturyzowanych przez wszystkich podatników VAT. Prof. dr hab. Witold Modzelewski apeluje do Pana Premiera Donalda Tuska: „Wierzę, że jako liberał traktuje Pan potrzebę deregulacji gospodarki zupełnie poważnie. Nie należy ulegać lobbystom, którzy chcą zarobić na dezorganizacji systemu fakturowania. Pomysł faktur ustrukturyzowanych powinien trafić definitywnie do kosza.”

REKLAMA

Można przekazać 1,5% podatku rolnego - w 2025 r. pierwszy raz. Są dwie uprawnione organizacje

W komunikacie z 16 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów poinformowało, że w 2025 roku podatnicy podatku rolnego mogą przekazać 1,5 tego podatku na rzecz Krajowego Związku Rewizyjnego Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych lub OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Jakie są warunki tego przekazania?

PIT 2025: 15 najczęstszych błędów w rocznym zeznaniu podatkowym. Bądź mądry przed szkodą!

Złożenie corocznej deklaracji PIT to podstawowy zakres komunikacji podatnika z administracją skarbową. Warto zadbać, by przebiegła ona w sposób optymalny i nie nastręczała niespodziewanych nieprzyjemności. Dlatego też przedstawiamy zestawienie najczęstszych błędów, przed którymi można się uchronić, korzystając z poniższych podpowiedzi.

7 skutków spadających stóp procentowych NBP. Już w maju 2025 r. RPP rozpocznie cykl obniżek?

Tańsze i łatwiej dostępne kredyty to tylko część skutków cięć stóp procentowych NBP. Polityka monetarna to miecz obosieczny. W momencie, w którym kredytobiorcy cieszą się z niższych rat, to posiadacze oszczędności mają problem ze znalezieniem solidnie oprocentowanego depozytu. Widmo niższych stóp procentowych oznacza też, że w dół pójść może oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych, a zakup mieszkania na wynajem może znowu odzyskać swój blask.

Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy jest na to czas?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

REKLAMA

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

REKLAMA