| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Zwolnienie z PIT odsetek i premii gwarancyjnych od wkładów gromadzonych na książeczkach mieszkaniowych

Zwolnienie z PIT odsetek i premii gwarancyjnych od wkładów gromadzonych na książeczkach mieszkaniowych

Posiadam książeczkę mieszkaniową, którą kiedyś założyli mi rodzice, uprawniającą mnie do otrzymania premii gwarancyjnej. W przyszłym roku zamierzam kupić swoje pierwsze mieszkanie. W banku, w którym staram się o kredyt na mieszkanie, doradca kredytowy poinformował mnie, że od 2015 r. w wyniku zmian w ustawie o podatku dochodowym zniknęło zwolnienie podatkowe dla premii gwarancyjnych. Czy to oznacza, że będę musiała zapłacić podatek od kwoty otrzymanej premii?

Nie. Otrzymana przez Panią premia gwarancyjna w związku z zakupem mieszkania nadal korzysta ze zwolnie­nia z PIT, tyle że na nieco innej niż dotychczas podstawie prawnej. Doradca kredytowy w banku przekazał Pani nie do końca prawdziwą informację.

Faktycznie, w wyniku nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dokonanej ustawą zmieniającą z 29 sierpnia 2014 r., uchylono przepis art. 52a ust. 1 pkt 5 updof, stanowiący podstawę prawną sto­sowania powyższego zwolnienia, m.in. do kwot otrzymanych w ramach realizacji prawa do premii gwarancyjnej od wkładu zgromadzonego na książeczce mieszkaniowej. Nie oznacza to jednak objęcia opodatkowaniem PIT odsetek i premii gwarancyjnych od wkładów już zgromadzonych na książeczkach mieszkaniowych.

Monitor Księgowego – prenumerata

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Zasady określające zakres zwolnienia tych kwot z opodatkowania podatkiem dochodowym określają przepisy przejściowe, a konkretnie art. 15 ustawy zmieniającej z 29 sierpnia 2014 r. Zgodnie z tym przepisem, zwolnione są z podatku dochodowego odsetki i premie gwarancyjne od wkładów zgromadzonych na książeczkach miesz­kaniowych, o których mowa w ustawie z 30 listopada 1995 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych, udzielaniu premii gwarancyjnych oraz refundacji bankom wypłaconych premii gwarancyjnych (Dz.U. z 2013 r. poz. 763 z późn.zm.).

Zwolnione z PIT na mocy tego przepisu są również odsetki od wkładów zgromadzonych na książeczkach mieszkaniowych innych niż wymienione w art. 15 ust. 1 ustawy zmieniającej, które zostały założone przed 18 paź­dziernika 2014 r., z tym że:

  • jeżeli do 31 grudnia 2014 r. książeczka mieszkaniowa została zmieniona lub odnowiona, zwolnienie stosuje się do 31 grudnia 2014 r.; podatek, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy wymienionej w art. 2 (czyli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą, określa się od tej części odsetek, jaka przypada na okres od 1 stycznia 2015 r. proporcjonalnie do całego okresu, na jaki została założona ta książeczka;
  • jeżeli po 31 grudnia 2014 r. książeczka mieszkaniowa została zmieniona lub odnowiona, zwolnienia nie stosuje się do odsetek przypadających za okres od dnia zmiany lub odnowienia tej książeczki; podatek, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 3 ustawy wymienionej w art. 2 (czyli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą, określa się od tej części odsetek, jaka przypada na okres po zmianie lub odnowieniu tej książeczki proporcjonalnie do całego okresu, na jaki została założona ta książeczka.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Miłkowski

Specjalista w zakresie public relations

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK