REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga na krew – jak zaoszczędzić na podatku oddając krew

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
ulga na krew
ulga na krew

REKLAMA

REKLAMA

Oddawanie krwi nic nie kosztuje. Warto też wiedzieć o istnieniu ulgi podatkowej dla honorowych dawców krwi.

Kto może skorzystać z ulgi na krew?

Opisywana ulga podatkowa jest przywilejem dla osób, które honorowo oddają krew. Honorowym krwiodawcą określa się taką osobę, która oddała bezpłatnie krew i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi. Zatem krwiodawcy, którzy w danym roku kalendarzowym oddawali krew, mogą w rocznym rozliczeniu skorzystać z ulgi. Możliwość odliczenia darowizny od podstawy opodatkowania dla honorowych krwiodawców wynika z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. Ulga dotyczy zarówno osób oddających krew pełną, jak i osocze.

Autopromocja

Ulga na krew -  kwota odliczenia

W przepisach zostały dokładnie wycenione możliwe warianty donacji krwi w kontekście ulgi podatkowej dla honorowych krwiodawców. Jak wynika z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2017 r. litr krwi to kwota 130 zł.  Ponadto w rozporządzeniu zostały zawarte dodatkowe wyceny poszczególnych przypadków.

Na podstawie § 3 Rozporządzenia rekompensata pieniężna przysługuje dawcy krwi:

    rzadkiej grupy w wysokości:

    za 1 litr pobranej krwi – 130 zł,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

    za 1 mililitr krwi pobranej do celów diagnostycznych od dawców krwinek wzorcowych – 1 zł;

2. który został poddany zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom poprzedzającym pobranie krwi, lub jej składników w celu uzyskania surowic diagnostycznych, lub osocza w wysokości:

    za 1 litr krwi z wytworzonymi przeciwciałami w wyniku zabiegu uodpornienia – 200 zł,

    za 1 litr osocza pobranego od dawcy poddanego zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom – 350 zł,

    za zabieg uodpornienia dawcy, o którym mowa w powyższych przypadkach: – pierwszy – 50 zł, – każdy kolejny – 25 zł,

    za 1 mililitr krwi pobranej do uodpornienia – 1 zł,

    za składniki krwi pobierane metodą aferezy – 130 zł (za cały zabieg).

Przykład

Krew pełna jest pobierana nie częściej niż sześć razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż cztery razy w roku od kobiet. Co istotne, przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż osiem tygodni. Jednorazowo od osoby ważącej co najmniej 50 kg można pobrać 450 ml krwi. Przyjmijmy zatem, że w ciągu roku kobieta może oddać 1,8 litra, zaś mężczyzna 2,7 litra pełnej krwi. Kwotę ulgi uzyskujemy poprzez pomnożenie ilości oddanej w danym roku krwi wyrażonej w litrach przez wynikającą z przepisu kwotę.

450ml x 4 = 1800ml = 1,8l

1,8 x 130 = 234 zł

Jak prawidłowo wykazać ulgę na krew?

Korzystając z opisywanej ulgi, niejako zmniejszamy swój dochód, w związku z czym odpowiednio maleje podstawa opodatkowania. Skutkiem takiego rozwiązania podatek do zapłacenia staje się efektywnie niższy.

Podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych, aby skorzystać z ulgi, powinni dokonać odliczenia darowizny w formularzach PIT-36 lub PIT-37. W przypadku tych krwiodawców, którzy rozliczają się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, należy odliczyć darowiznę na formularzu PIT-28. Osoby rozliczające się podatkiem liniowym oraz kartą podatkową nie mają możliwości skorzystania z tej ulgi.

Pod względem technicznym konieczne jest dołączenie dorocznego zeznania załącznika PIT/0. Należy również wskazać dane obdarowanego – w tym przypadku będzie to Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK). Darowizna odliczana jest od dochodu, a jej wysokość w roku podatkowym może sięgać maksymalnie 6%. Co istotne, limit nie zawęża się wyłącznie do krwi, odnosi się on do wszystkich rodzajów donacji.

Ulga na krew – pozostałe korzyści

Należy zwrócić uwagę, że na podstawie ustawy o publicznej służbie krwi honorowemu dawcy przysługuje zwolnienie od pracy. Wcześniej honorowym krwiodawcom przysługiwał jeden dzień wolny od pracy, co zmieniło się jednak wraz z rozwojem sytuacji pandemicznej w kraju. Obecnie – od stycznia 2021 r. honorowy dawca krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, ma prawo do 2 dni zwolnienia od pracy, tj. w dniu, w którym oddał krew oraz w dniu następnym.

Warto jednak również wiedzieć, o istnieniu ulgi podatkowej dla honorowych dawców krwi. Z pewnością odliczenie będzie szczególnie korzystne dla osób oddających krew regularnie. Podsumowując, nie ulega wątpliwości to, że warto pomagać – zaoszczędzić na podatku również warto.

Agata Rokicińska, Kancelaria Mentzen

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(4)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Zasłużony dla zdrowia
  2022-10-24 20:29:28
  Do waszej informacji. ZUS dni krwiodastwa nie traktuje jako przepracowane. Po drugie ulga podatkowa nie zmieniła się od lat 90 tych.
  3
 • anonymous
  2022-10-24 17:56:18
  zawsze mówiłem że powinno się należeć 2 dni wolnego,mam nadzieję że nie wrócą do jednego dnia.
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • nikita
  2023-01-29 16:13:59
  Warto się dopytać, ja się zdecydowałam na poradę prawną w kancelarii notariusz Cejrowskiej z Tczewa.
  0
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF umożliwi oznakowanie akcyzą cygar i cygaretek. Banderole mają być stosowane od 20 maja 2024 roku

Resort finansów chce umożliwić oznakowanie akcyzą cygar i cygaretek. Banderole na cygara i cygaretki byłyby stosowane od 20 maja 2024 roku. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie.

Przedmiotem decyzji o zabezpieczeniu nie może być dodatkowe zobowiązanie podatkowe. Wyrok WSA dotyczący firmy, który kupowała puste faktury

Organy skarbowe nie mogą zajmować majątku firmy na zabezpieczenie dodatkowych zobowiązań podatkowych. Tak wynika z orzeczenia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. Sprawa dotyczyła przedsiębiorcy, który kupował puste faktury.

Zmiany w KSeF - MF planuje w drugiej połowie marca przedstawienie projektu rozwiązań legislacyjnych

Zmiany w  KSeF. Ministerstwo Finansów chce w drugiej połowie marca przedstawić projekt rozwiązań legislacyjnych do finalnej konsultacji. 

Organy podatkowe wysyłają podatnikom nieformalne pisma (tzw. listy behawioralne). RPO zapytał Ministra Finansów o podstawę prawną takich działań

Organy Krajowej Administracji Skarbowej wysyłają obywatelom nieformalne pisma z ewentualnymi zastrzeżeniami co do prawidłowego wywiązywania się przez nich z obowiązków podatkowych. Takie działania budzą wątpliwości a także emocje podatników, którzy już odebrali takie "listy behawioralne". Mają oni wątpliwości i pytania co do tej procedury, której nie przewiduje Ordynacja podatkowa. Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił Ministra Finansów o kompleksowe wyjaśnienia tych działań. Marcin Wiącek pyta ministra Andrzeja Domańskiego m.in. o to, na jakiej podstawie ustalany jest krąg adresatów listów oraz czy resort kontroluje zasadność ich kierowania do podatników.

Wakacje kredytowe w 2024 roku - projekt ustawy dziś na posiedzeniu rządu

Rząd zajmie się dzisiaj m.in. projektem dotyczącym wakacji kredytowych na 2024 rok, czyli nowelizacją ustawy o wsparciu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy i znajdują się w trudnej sytuacji finansowej oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. 

System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

"Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

REKLAMA