REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga na krew – jak zaoszczędzić na podatku oddając krew

Kancelaria Mentzen
Doradztwo podatkowe, doradztwo prawne, audyty, księgowość
ulga na krew
ulga na krew

REKLAMA

REKLAMA

Oddawanie krwi nic nie kosztuje. Warto też wiedzieć o istnieniu ulgi podatkowej dla honorowych dawców krwi.

Kto może skorzystać z ulgi na krew?

Opisywana ulga podatkowa jest przywilejem dla osób, które honorowo oddają krew. Honorowym krwiodawcą określa się taką osobę, która oddała bezpłatnie krew i została zarejestrowana w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi. Zatem krwiodawcy, którzy w danym roku kalendarzowym oddawali krew, mogą w rocznym rozliczeniu skorzystać z ulgi. Możliwość odliczenia darowizny od podstawy opodatkowania dla honorowych krwiodawców wynika z art. 26 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. Ulga dotyczy zarówno osób oddających krew pełną, jak i osocze.

REKLAMA

Autopromocja

Ulga na krew -  kwota odliczenia

W przepisach zostały dokładnie wycenione możliwe warianty donacji krwi w kontekście ulgi podatkowej dla honorowych krwiodawców. Jak wynika z Rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2017 r. litr krwi to kwota 130 zł.  Ponadto w rozporządzeniu zostały zawarte dodatkowe wyceny poszczególnych przypadków.

Na podstawie § 3 Rozporządzenia rekompensata pieniężna przysługuje dawcy krwi:

    rzadkiej grupy w wysokości:

    za 1 litr pobranej krwi – 130 zł,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

    za 1 mililitr krwi pobranej do celów diagnostycznych od dawców krwinek wzorcowych – 1 zł;

2. który został poddany zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom poprzedzającym pobranie krwi, lub jej składników w celu uzyskania surowic diagnostycznych, lub osocza w wysokości:

    za 1 litr krwi z wytworzonymi przeciwciałami w wyniku zabiegu uodpornienia – 200 zł,

    za 1 litr osocza pobranego od dawcy poddanego zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom – 350 zł,

    za zabieg uodpornienia dawcy, o którym mowa w powyższych przypadkach: – pierwszy – 50 zł, – każdy kolejny – 25 zł,

    za 1 mililitr krwi pobranej do uodpornienia – 1 zł,

    za składniki krwi pobierane metodą aferezy – 130 zł (za cały zabieg).

Przykład

Krew pełna jest pobierana nie częściej niż sześć razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż cztery razy w roku od kobiet. Co istotne, przerwa pomiędzy pobraniami nie może być krótsza niż osiem tygodni. Jednorazowo od osoby ważącej co najmniej 50 kg można pobrać 450 ml krwi. Przyjmijmy zatem, że w ciągu roku kobieta może oddać 1,8 litra, zaś mężczyzna 2,7 litra pełnej krwi. Kwotę ulgi uzyskujemy poprzez pomnożenie ilości oddanej w danym roku krwi wyrażonej w litrach przez wynikającą z przepisu kwotę.

450ml x 4 = 1800ml = 1,8l

1,8 x 130 = 234 zł

Jak prawidłowo wykazać ulgę na krew?

Korzystając z opisywanej ulgi, niejako zmniejszamy swój dochód, w związku z czym odpowiednio maleje podstawa opodatkowania. Skutkiem takiego rozwiązania podatek do zapłacenia staje się efektywnie niższy.

Podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych, aby skorzystać z ulgi, powinni dokonać odliczenia darowizny w formularzach PIT-36 lub PIT-37. W przypadku tych krwiodawców, którzy rozliczają się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, należy odliczyć darowiznę na formularzu PIT-28. Osoby rozliczające się podatkiem liniowym oraz kartą podatkową nie mają możliwości skorzystania z tej ulgi.

Pod względem technicznym konieczne jest dołączenie dorocznego zeznania załącznika PIT/0. Należy również wskazać dane obdarowanego – w tym przypadku będzie to Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK). Darowizna odliczana jest od dochodu, a jej wysokość w roku podatkowym może sięgać maksymalnie 6%. Co istotne, limit nie zawęża się wyłącznie do krwi, odnosi się on do wszystkich rodzajów donacji.

Ulga na krew – pozostałe korzyści

Należy zwrócić uwagę, że na podstawie ustawy o publicznej służbie krwi honorowemu dawcy przysługuje zwolnienie od pracy. Wcześniej honorowym krwiodawcom przysługiwał jeden dzień wolny od pracy, co zmieniło się jednak wraz z rozwojem sytuacji pandemicznej w kraju. Obecnie – od stycznia 2021 r. honorowy dawca krwi, który oddał krew lub jej składniki, w tym osocze po chorobie COVID-19, ma prawo do 2 dni zwolnienia od pracy, tj. w dniu, w którym oddał krew oraz w dniu następnym.

Warto jednak również wiedzieć, o istnieniu ulgi podatkowej dla honorowych dawców krwi. Z pewnością odliczenie będzie szczególnie korzystne dla osób oddających krew regularnie. Podsumowując, nie ulega wątpliwości to, że warto pomagać – zaoszczędzić na podatku również warto.

Agata Rokicińska, Kancelaria Mentzen

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA