Czego Twój e-PIT sam nie policzy?
REKLAMA
REKLAMA
Rozliczenia PIT za 2023 rok
Ruszyły rozliczenia podatkowe PIT za 2023 rok. Wiele osób zastanawia się, czy będzie dopłacać, czy otrzyma zwrot podatku dochodowego oraz na co wyda zwrócone środki. Perspektywa zastrzyku gotówki może okazać się korzystniejsza, jeśli rozliczysz się na własną rękę i nie pozostawisz rozliczenia organowi podatkowemu. Dlaczego? Bo o swojej sytuacji i przysługujących Ci preferencjach wiesz po prostu najwięcej.
REKLAMA
Rozliczenie podatku wiąże się nie tylko z obowiązkami, ale szeregiem praw i ulg, z których warto korzystać. Żeby było to możliwe, zweryfikuj wstępnie przygotowany PIT i uzupełnij go o informacje, które obniżą Twój podatek.
Twój e-PIT od 15 lutego
Już od dziś 15 lutego podatnikom został udostępniony wstępnie przygotowany dla nich Twój e-PIT, który jednak nie zawiera kompletu ulg, odliczeń oraz informacji, które można samodzielnie uzupełnić, wypełniając deklaracje podatkowe.
– Od tego momentu w rękach podatnika pozostaje możliwość wpłynięcia na wysokość zwrotu podatku i weryfikacji wykorzystania wszystkich przysługujących mu praw do ulg i odliczeń czy preferencji dotyczących przekazania 1,5% na OPP – podpowiada Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.
Czego Twój e-PIT sam nie uwzględni? Przykłady
Z zebranych danych wynika, że rządowa usługa Twój e-PIT sam nie uwzględni m.in.:
- zmian w ulgach na dzieci, np. ulgi na dziecko pełnoletnie, które nadal się uczy, lub niewykorzystanej kwoty ulgi na dziecko,
- innych ulg, które przysługują podatnikowi w tym roku, np. ulgi rehabilitacyjnej czy termomodernizacyjnej;
- ulg, które zostały wprowadzone, np. ulgi dla rodziny 4+, dla seniora, ulgi na powrót;
- darowizn i odliczeń, np. z tytułu użytkowania internetu lub wpłat na IKZE;
- zmiany sposobu rozliczania, np. na wspólny z małżonkiem lub na taki, który przysługuje osobie samodzielnie wychowującej dzieci;
- zmian numeru rachunku, na który chce otrzymać zwrot nadpłaty.
Kwestie rozliczenia warto mieć pod kontrolą, by rozliczać się najbardziej efektywnie i zgodnie z osobistymi preferencjami. – Należy pamiętać, że ulgi i odliczenia to nasz przywilej, a świadomość zasad i praw podatkowych nie tylko pozwala prawidłowo wypełniać nasze zobowiązania wobec państwa, ale również daje wiedzę, dzięki której możemy obniżyć swój podatek. A wiedza ta może zaprocentować i przełożyć się bezpośrednio na nasz budżet – dodaje Monika Piątkowska.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat