REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy wycofanie wkładu ze spółki osobowej jest neutralne podatkowo

Piotr Bielicz
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z zasadą jednokrotności opodatkowania spółek osobowych oraz zasadą traktowania dochodów spółek bezpośrednio jako dochodów wspólników, wycofanie wkładu ze spółki komandytowej jest neutralne podatkowo. Jeżeli jednak wartość zwróconego majątku przewyższa wartość wkładu wynikającą z umowy spółki osobowej, nadwyżka ta podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z pisemnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 19 sierpnia 2010 roku (I SA/Po 207/10).

Kryzys gospodarczy - ryzyko w biznesie

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółki, która planuje utworzenie z osobą fizyczną spółki komandytowej w celu poszerzenia zakresu swojej działalności. Podmiot ten zamierza wnieść do rzeczonej spółki komandytowej, jako jej komandytariusz, środek trwały w postaci gruntu, którego wartość początkowa zostanie ustalona według wartości rynkowej na dzień wniesienia wkładu. Komplementariusz planuje natomiast wniesienie do spółki wkładu pieniężnego.

Jednak w związku z niepewną sytuacją gospodarczą podatnik rozpoznał ryzyko niezrealizowania przez stworzony podmiot zakładanych celów gospodarczych. W takiej sytuacji spółka planuje wycofanie wniesionego do spółki komandytowej gruntu; zwrot wkładu nastąpić miałby jednak w formie pieniężnej.

Spółka zdecydowała się na skierowanie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej do Dyrektora Izby Skarbowej. Pytanie spółki dotyczyło sposobu ustalenia przychodu z tytułu wycofania wkładu ze spółki komandytowej.

Co jest kosztem przy zwrocie wkładu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem podatnika, w przypadku zwrotu wkładu ze spółki komandytowej, opodatkowaniu podlegać będzie wyłącznie nadwyżka kwoty wypłaconej spółce przy zwrocie wkładu ponad jego wartość tego określoną na dzień jego wniesienia w umowie spółki komandytowej. Dowodząc prawidłowości własnego stanowiska podatnik powołał się na art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawy o CIT), który stanowi, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Przepis ten stosuje się odpowiednio do kosztów podatkowych występujących w działalności spółki niebędącej osobą prawną. Logika przedstawiana przez wnioskodawcę wskazywała, że wniesienie spółki komandytowej gruntu należy potraktować, jako jej koszt, a zwrot - jako przychód. Opodatkowaniu podlegać zatem powinna nadwyżka kwoty przychodów nad poniesionymi kosztami, którymi miałaby być wartość nieruchomości według wartości rynkowej na dzień wniesienia wkładu.

Podatnik wskazał jednocześnie, że ustawa o CIT nie zawiera żadnego przepisu, który regulowałby opodatkowanie majątku otrzymanego przez wspólnika - osobę prawną z tytułu zwrotu wkładu ze spółki osobowej.

Takiego stanowiska nie podzielił Dyrektor Izby Skarbowej. Organ przyznał rację podatnikowi, że ustawa o CIT nie zawiera żadnego przepisu, który regulowałby opodatkowanie majątku otrzymanego przez wspólnika. Stwierdził jednak, że w rezultacie braku stosownego uregulowania zastosowanie mieć powinny zasady ogólne.

Uwzględniając fakt, że spółka komandytowa jest spółką osobową, czego rezultatem jest rozliczanie przychodów i kosztów podatkowych wspólników według posiadanego udziału, podatnik za koszt uzyskania przychodu z tytułu wniesienia gruntu do spółki uznać może jedynie kwotę poniesioną na nabycie owej nieruchomości. Nie może zatem za koszt uznana zostać wartość rynkowa gruntu na dzień wniesienia wkładu.

WSA: zwrot neutralny, ale tylko do wysokości wartości wkładu

W wyniku niekorzystnych rozstrzygnięć organów, podatnik zdecydował się na skierowanie sprawy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który uchylił zaskarżoną interpretację. W pisemnym uzasadnieniu wyroku WSA powołał się na zasadę jednokrotności opodatkowania spółek osobowych i wynikającą z art. 5 ustawy o CIT zasadę traktowania dochodów spółek bezpośrednio jako dochodów wspólników.

Zdaniem składu orzekającego, stosowanie wymienionych zasad skutkuje nie tylko brakiem powstawania obowiązku podatkowego przy wnoszeniu wkładów do spółek osobowych, ale także brakiem powstania obowiązku podatkowego przy wycofywaniu wkładów i podziału zysków, na skutek wystąpienia wspólnika ze spółki lub też likwidacji całej spółki. W wyrokowaniu poznański WSA przytoczył inne wyroki sądów administracyjnych, np. orzeczenie NSA z 7 października 2004 roku (sygn. FSK 594/04), czy wyrok WSA w Krakowie z 18 marca 2008 (sygn. I SA/Kr 1029/07).

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Sąd przypomniał jednocześnie, że na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej powoduje obowiązek rozliczenia się z nią. Jeżeli dojdzie do zwrotu wkładu, to jego wartość obliczona musi zostać w oparciu o wartość zbywczą majątku spółki. Najczęściej dojdzie zatem do sytuacji, w której wartość zwracanego udziału nie będzie tożsama z wartością wkładu rzeczywiście wniesionego.

Występujący ze spółki komandytowej wspólnik otrzymuje zwrot wartości wniesionego wkładu i ewentualnej nadwyżki majątkowej ponad wniesiony wkład. Koszt uzyskania przychodu uzyskanego z tytułu wycofania takiego wkładu należy ustalić zgodnie z wartością wynikającą z umowy spółki osobowej. Otrzymana nadwyżka majątkowa stanowi więc przychód podatnika, który powinien zostać opodatkowany.

Źródło: taxonline.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

REKLAMA