reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Czy wycofanie wkładu ze spółki osobowej jest neutralne podatkowo

Czy wycofanie wkładu ze spółki osobowej jest neutralne podatkowo

Zgodnie z zasadą jednokrotności opodatkowania spółek osobowych oraz zasadą traktowania dochodów spółek bezpośrednio jako dochodów wspólników, wycofanie wkładu ze spółki komandytowej jest neutralne podatkowo. Jeżeli jednak wartość zwróconego majątku przewyższa wartość wkładu wynikającą z umowy spółki osobowej, nadwyżka ta podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z pisemnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 19 sierpnia 2010 roku (I SA/Po 207/10).

Sprawa dotyczyła spółki, która planuje utworzenie z osobą fizyczną spółki komandytowej w celu poszerzenia zakresu swojej działalności. Podmiot ten zamierza wnieść do rzeczonej spółki komandytowej, jako jej komandytariusz, środek trwały w postaci gruntu, którego wartość początkowa zostanie ustalona według wartości rynkowej na dzień wniesienia wkładu. Komplementariusz planuje natomiast wniesienie do spółki wkładu pieniężnego.

Jednak w związku z niepewną sytuacją gospodarczą podatnik rozpoznał ryzyko niezrealizowania przez stworzony podmiot zakładanych celów gospodarczych. W takiej sytuacji spółka planuje wycofanie wniesionego do spółki komandytowej gruntu; zwrot wkładu nastąpić miałby jednak w formie pieniężnej.

Spółka zdecydowała się na skierowanie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej do Dyrektora Izby Skarbowej. Pytanie spółki dotyczyło sposobu ustalenia przychodu z tytułu wycofania wkładu ze spółki komandytowej.

Zdaniem podatnika, w przypadku zwrotu wkładu ze spółki komandytowej, opodatkowaniu podlegać będzie wyłącznie nadwyżka kwoty wypłaconej spółce przy zwrocie wkładu ponad jego wartość tego określoną na dzień jego wniesienia w umowie spółki komandytowej. Dowodząc prawidłowości własnego stanowiska podatnik powołał się na art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawy o CIT), który stanowi, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Przepis ten stosuje się odpowiednio do kosztów podatkowych występujących w działalności spółki niebędącej osobą prawną. Logika przedstawiana przez wnioskodawcę wskazywała, że wniesienie spółki komandytowej gruntu należy potraktować, jako jej koszt, a zwrot - jako przychód. Opodatkowaniu podlegać zatem powinna nadwyżka kwoty przychodów nad poniesionymi kosztami, którymi miałaby być wartość nieruchomości według wartości rynkowej na dzień wniesienia wkładu.

Podatnik wskazał jednocześnie, że ustawa o CIT nie zawiera żadnego przepisu, który regulowałby opodatkowanie majątku otrzymanego przez wspólnika - osobę prawną z tytułu zwrotu wkładu ze spółki osobowej.

Takiego stanowiska nie podzielił Dyrektor Izby Skarbowej. Organ przyznał rację podatnikowi, że ustawa o CIT nie zawiera żadnego przepisu, który regulowałby opodatkowanie majątku otrzymanego przez wspólnika. Stwierdził jednak, że w rezultacie braku stosownego uregulowania zastosowanie mieć powinny zasady ogólne.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama