REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy wycofanie wkładu ze spółki osobowej jest neutralne podatkowo

Piotr Bielicz
Ekspert podatkowy
PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z zasadą jednokrotności opodatkowania spółek osobowych oraz zasadą traktowania dochodów spółek bezpośrednio jako dochodów wspólników, wycofanie wkładu ze spółki komandytowej jest neutralne podatkowo. Jeżeli jednak wartość zwróconego majątku przewyższa wartość wkładu wynikającą z umowy spółki osobowej, nadwyżka ta podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych.Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z pisemnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 19 sierpnia 2010 roku (I SA/Po 207/10).

Kryzys gospodarczy - ryzyko w biznesie

Autopromocja

Sprawa dotyczyła spółki, która planuje utworzenie z osobą fizyczną spółki komandytowej w celu poszerzenia zakresu swojej działalności. Podmiot ten zamierza wnieść do rzeczonej spółki komandytowej, jako jej komandytariusz, środek trwały w postaci gruntu, którego wartość początkowa zostanie ustalona według wartości rynkowej na dzień wniesienia wkładu. Komplementariusz planuje natomiast wniesienie do spółki wkładu pieniężnego.

Jednak w związku z niepewną sytuacją gospodarczą podatnik rozpoznał ryzyko niezrealizowania przez stworzony podmiot zakładanych celów gospodarczych. W takiej sytuacji spółka planuje wycofanie wniesionego do spółki komandytowej gruntu; zwrot wkładu nastąpić miałby jednak w formie pieniężnej.

Spółka zdecydowała się na skierowanie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej do Dyrektora Izby Skarbowej. Pytanie spółki dotyczyło sposobu ustalenia przychodu z tytułu wycofania wkładu ze spółki komandytowej.

Co jest kosztem przy zwrocie wkładu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem podatnika, w przypadku zwrotu wkładu ze spółki komandytowej, opodatkowaniu podlegać będzie wyłącznie nadwyżka kwoty wypłaconej spółce przy zwrocie wkładu ponad jego wartość tego określoną na dzień jego wniesienia w umowie spółki komandytowej. Dowodząc prawidłowości własnego stanowiska podatnik powołał się na art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawy o CIT), który stanowi, że przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną łączy się z przychodami każdego wspólnika proporcjonalnie do posiadanego udziału.

Polecamy: Postępowanie podatkowe

Przepis ten stosuje się odpowiednio do kosztów podatkowych występujących w działalności spółki niebędącej osobą prawną. Logika przedstawiana przez wnioskodawcę wskazywała, że wniesienie spółki komandytowej gruntu należy potraktować, jako jej koszt, a zwrot - jako przychód. Opodatkowaniu podlegać zatem powinna nadwyżka kwoty przychodów nad poniesionymi kosztami, którymi miałaby być wartość nieruchomości według wartości rynkowej na dzień wniesienia wkładu.

Podatnik wskazał jednocześnie, że ustawa o CIT nie zawiera żadnego przepisu, który regulowałby opodatkowanie majątku otrzymanego przez wspólnika - osobę prawną z tytułu zwrotu wkładu ze spółki osobowej.

Takiego stanowiska nie podzielił Dyrektor Izby Skarbowej. Organ przyznał rację podatnikowi, że ustawa o CIT nie zawiera żadnego przepisu, który regulowałby opodatkowanie majątku otrzymanego przez wspólnika. Stwierdził jednak, że w rezultacie braku stosownego uregulowania zastosowanie mieć powinny zasady ogólne.

Uwzględniając fakt, że spółka komandytowa jest spółką osobową, czego rezultatem jest rozliczanie przychodów i kosztów podatkowych wspólników według posiadanego udziału, podatnik za koszt uzyskania przychodu z tytułu wniesienia gruntu do spółki uznać może jedynie kwotę poniesioną na nabycie owej nieruchomości. Nie może zatem za koszt uznana zostać wartość rynkowa gruntu na dzień wniesienia wkładu.

WSA: zwrot neutralny, ale tylko do wysokości wartości wkładu

W wyniku niekorzystnych rozstrzygnięć organów, podatnik zdecydował się na skierowanie sprawy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, który uchylił zaskarżoną interpretację. W pisemnym uzasadnieniu wyroku WSA powołał się na zasadę jednokrotności opodatkowania spółek osobowych i wynikającą z art. 5 ustawy o CIT zasadę traktowania dochodów spółek bezpośrednio jako dochodów wspólników.

Zdaniem składu orzekającego, stosowanie wymienionych zasad skutkuje nie tylko brakiem powstawania obowiązku podatkowego przy wnoszeniu wkładów do spółek osobowych, ale także brakiem powstania obowiązku podatkowego przy wycofywaniu wkładów i podziału zysków, na skutek wystąpienia wspólnika ze spółki lub też likwidacji całej spółki. W wyrokowaniu poznański WSA przytoczył inne wyroki sądów administracyjnych, np. orzeczenie NSA z 7 października 2004 roku (sygn. FSK 594/04), czy wyrok WSA w Krakowie z 18 marca 2008 (sygn. I SA/Kr 1029/07).

Polecamy: serwis Podatki osobiste

Sąd przypomniał jednocześnie, że na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych wystąpienie wspólnika ze spółki komandytowej powoduje obowiązek rozliczenia się z nią. Jeżeli dojdzie do zwrotu wkładu, to jego wartość obliczona musi zostać w oparciu o wartość zbywczą majątku spółki. Najczęściej dojdzie zatem do sytuacji, w której wartość zwracanego udziału nie będzie tożsama z wartością wkładu rzeczywiście wniesionego.

Występujący ze spółki komandytowej wspólnik otrzymuje zwrot wartości wniesionego wkładu i ewentualnej nadwyżki majątkowej ponad wniesiony wkład. Koszt uzyskania przychodu uzyskanego z tytułu wycofania takiego wkładu należy ustalić zgodnie z wartością wynikającą z umowy spółki osobowej. Otrzymana nadwyżka majątkowa stanowi więc przychód podatnika, który powinien zostać opodatkowany.

Źródło: taxonline.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA