| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Jak obliczyć PCC od nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa?

Jak obliczyć PCC od nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa?

Firma nabyła zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W jej skład wchodziły ruchomości, wartości niematerialne i prawne, środki pieniężne. Jak rozliczyć podatek PCC w takiej sytuacji? Przykładem stanowiska fiskusa w tej sprawie jest interpretacja indywidualna z 22 czerwca 2011 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB2/436-115/11-4/MZ).

Jeżeli w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wchodzą prawa majątkowe oraz rzeczy, stawka podatku od czynności cywilnoprawnych powinna zostać ustalona dla poszczególnych składników wchodzących w jego skład stosownie do regulacji zawartej w art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) i lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Polecamy: Karta podatkowa - poradnik użytkownika

Interpretacja dotyczy następującego stanu faktycznego. Spółka z o.o. nabyła w dniu 28 lutego 2011 roku zorganizowaną część przedsiębiorstwa od spółki D. Umowa sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa została zawarta w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi.

Zgodnie z zawartą umową w skład nabytej zorganizowanej części przedsiębiorstwa weszły następujące składniki: ruchomości o wartości 3 893 000 EUR, wartości niematerialne i prawne warte 11 111 000 EUR, środki pieniężne i zaliczki w wysokości 746 000 EUR.

Organ podatkowy przejęte przez spółkę środki pieniężne i kwoty zaliczek zakwalifikował jako składniki wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlegające opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK