| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Ustanowienie odrębnej własności lokalu w budynku podlega PCC

Ustanowienie odrębnej własności lokalu w budynku podlega PCC

Współwłaściciele budynku zawierają czasem umowę o wyodrębnienie własności jednego bądź kilku lokali, które przechodzą na własność niektórych dotychczasowych współwłaścicieli. Gdyby wartość nabytych praw była wyższa niż wartość dotychczasowych udziałów we współwłasności, strony mogą wyrównać różnicę za pomocą dopłat. Umowa taka podlega opodatkowaniu PCC na podstawie przepisu o zniesieniu współwłasności.

Powyższe stwierdzenia to zasadnicze tezy wynikające z ustnego uzasadnienia wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z 5 marca 2013 r. (sygn. I SA/Kr 1724/12).

Wydzielenie własności lokalu we wspólnej kamienicy

Sprawa dotyczyła kilku osób korzystających ze wspólnej kamienicy. Osoby te zamierzały dokonać przekształceń własnościowych. Kluczowa dla sprawy transakcja zostałaby przeprowadzona w sytuacji, w której kamienica stanowiłaby jedną nieruchomość (budynek z gruntem, bez wydzielonych lokali) i byłaby przedmiotem współwłasności w częściach ułamkowych.

W tej sytuacji doszłoby do wyodrębnienia kilku lokali i przeniesienia pełnej własności tych lokali na niektóre osoby spośród dotychczasowych współwłaścicieli. Zostałoby to dokonane za pomocą umowy o ustanowieniu odrębnej własności lokali zgodnie z art. 7 i 8 ustawy o własności lokali.

Ustanowienie odrębnej własności lokalu z mocy prawa

Właściciele wyodrębnionych nieruchomości utraciliby status współwłaścicieli całej kamienicy, za wyjątkiem tzw. części wspólnej (klatki schodowej, pomieszczeń wspólnych itd.), która zawsze jest przedmiotem współwłasności, o ile poszczególne lokale mają różnych właścicieli.

Mogłoby się zdarzyć, że powyższa transakcja doprowadziłaby do pewnych przesunięć majątkowych na korzyść (lub na niekorzyść) właścicieli wyodrębnionych lokali. Skutki tych przesunięć zostałyby zrównoważone za pomocą dopłat na rzecz tych uczestników transakcji, których ekonomiczny udział w nieruchomości zostałby zmniejszony.

Pytanie o PCC

W związku z powyższym, jeden z dotychczasowych współwłaścicieli złożył wniosek o interpretację do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach. Istotą tego wniosku było pytanie, czy ustanowienie odrębnej własności lokali będzie opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Zadając to pytanie, wnioskodawca przedstawił stanowisko własne, wedle którego transakcja będzie od tego podatku wolna.

Przyznał zarazem, że sprawa nie jest oczywista, bo zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. f ustawy o PCC przedmiotem opodatkowania jest m.in. umowa o zniesienie współwłasności. Jednakże zdaniem wnioskodawcy umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokali – dokonana zgodnie z art. 7 i 8 ustawy o własności lokali – nie może być utożsamiana z umową o zniesienie współwłasności. To prawda, że w pewnym zakresie planowana umowa doprowadziłaby do zniesienia współwłasności, ale – zdaniem wnioskodawcy – to nie miałoby znaczenia z uwagi na sposób uregulowania tych zagadnień w ustawie o PCC.

Podatek od czynności cywilnoprawnych - vademecum

Wnioskodawca podkreślił, że w świetle ustawy o PCC kluczowe znaczenie ma nie tyle ekonomiczny i prawny skutek umowy, ale jej rodzaj. Ustawa o PCC zbudowana jest w taki sposób, że przedmiotem opodatkowania są tylko takie czynności cywilnoprawne, które zostały wprost wymienione w katalogu zamieszczonym w art. 1.

Zdarza się często, że ten sam skutek prawny można osiągnąć za pomocą różnych transakcji, z których niektóre zostały wymienione, a inne – nie zostały. Zgodnie z utrwaloną doktryną, popartą orzecznictwem sądowym, sposób osiągnięcia skutku prawnego ma istotne znaczenie. Jeżeli strony transakcji wybrały czynność prawną, która nie została wymieniona w art. 1 ustawy o PCC, taka czynność nie podlega opodatkowaniu, choćby nawet prowadziła do tych samych skutków prawnych, co czynność, która została wymieniona.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa – prezydent podpisał ustawy

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »