| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Rozliczenie z pełnoletnim dzieckiem, które pracuje i dostaje zasiłek pielęgnacyjny

Rozliczenie z pełnoletnim dzieckiem, które pracuje i dostaje zasiłek pielęgnacyjny

Można rozliczyć się wspólnie z pełnoletnim dzieckiem, które w rozliczanym roku podatkowym otrzymywało zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną. W przypadku takiego dziecka dla możliwości wspólnego z nim rozliczenia nie ma znacznie ani wiek dziecka ani wysokość uzyskanych przez nie dochodów.

Pytanie podatnika:

Czy rodzicowi wychowującemu samotnie pełnoletnie dziecko, które otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny i jednocześnie uzyskało w 2011 r. dochody z pracy w wysokości przekraczającej kwotę 3.089 zł, przysługuje możliwość opodatkowania dochodów w zeznaniu podatkowym na zasadach przewidzianych w art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedź KIP:

Tak, gdyż jak wynika z art. 6 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
w przypadku samotnego wychowywania dziecka, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywało zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, nie jest istotny ani wiek dziecka ani wysokość uzyskanych przez nie dochodów. W konsekwencji, rodzic ma prawo do opodatkowania swoich dochodów w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci, niezależnie od zarobków dziecka, które otrzymywało zasiłek pielęgnacyjny.

Należy jedynie pamiętać, iż dochodów pełnoletniego dziecka nie dolicza się do dochodów rodzica. Pełnoletnie dziecko składa odrębne zeznanie podatkowe o wysokości dochodów przez siebie uzyskanych.

Wspólne rozliczenie z dzieckiem samotnych rodziców mniej dostępne

Jakie dochody dziecka pozwolą na wspólne rozliczenie z samotnym rodzicem?

Wspólne rozliczenie z dzieckiem mimo małżeństwa

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »