reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Zleceń do 200 zł nie wykazujemy w rocznym PIT

Zleceń do 200 zł nie wykazujemy w rocznym PIT

Dochody otrzymywane z tytułu umowy zlecenia podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Podatnik powinien zatem wykazać je w rocznym zeznaniu podatkowym. Wyjątek stanowią tu umowy, których wartość nie przekroczyła 200 zł.

30 kwietnia 2012 r. upływa ostateczny termin na złożenie rocznej deklaracji podatkowej PIT za 2011 rok. Sprawdźmy, jak dokonać rozliczenia dochodów uzyskanych w drodze umów cywilnoprawnych, jakimi są popularne obecnie umowy zlecenie. 

PIT od umowy zlecenia

Dochód uzyskany w drodze zawartej umowy cywilnoprawnej zasadniczo podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, a w związku z tym koniecznym jest wykazanie go na formularzu rozliczeniowym PIT-37 albo PIT-36.

W tym celu zleceniodawca zobowiązany jest do wystawienia i przesłania zleceniobiorcy informacji dotyczącej kwoty uzyskanego przychodu wraz ze wskazaniem kwoty zaliczki na podatek dochodowy, jak również składek, które zostały od niego pobrane w trakcie roku podatkowego.

To na podstawie formularza informacyjnego PIT-11, bo o nim mowa, dokonuje się stosownych rozliczeń rocznych. 

Jak wypełnić PIT-11?

Umowy zlecenia do 200 zł bez PIT-11 i bez zeznania rocznego

Inaczej sprawa wygląda w przypadku umowy zlecenia, gdy nie została ona zawarta między pracownikiem i pracodawcą, a kwota należności nie przekracza wartości 200 zł.

W takiej sytuacji, podatnik nie otrzyma od swojego zleceniodawcy informacji PIT-11, na podstawie której powinien wypełnić zeznanie roczne.

Taka sytuacja może wydać się podejrzana, gdyż wielu zleceniobiorców nie zdaje sobie sprawy, że w momencie, gdy zlecona czynność została wyceniona na kwotę nie przekraczającą wartości wspomnianych już 200 zł, przychód ten nie podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych tylko jest obciążony ryczałtem w wysokości 18% przychodu. Nie potrąca się tu żadnych kosztów ani składek.

Zryczałtowany podatek dochodowy pobierany jest bezpośrednio przez zleceniodawcę, co zwalnia z obowiązku rozliczeniowego zleceniobiorcę.

Oznacza to, że taki przychód nie tylko nie będzie wymagał od podatnika obliczenia stosownej wartości zobowiązania względem organu podatkowego, ale także wykazania go w rocznej deklaracji podatkowej.

PIT-11 - najważniejsze zasady i typowe sytuacje

Umowy zlecenia do 200 zł – opodatkowanie ryczałtem 18% PIT

Zleceń do 200 zł nie sumuje się

Warto wspomnieć o istotnych zmianach jakie zaszły w omawianym zakresie od początku 2011 roku.

Do tej pory, w sytuacji, gdy suma należności określonych w umowach zawartych z jednym zleceniodawcą w jednym miesiącu przekroczyła wartość 200 zł, przychód ten był opodatkowany na zasadach ogólnych, niezależnie od tego na jakie kwoty opiewała każda z zawartych umów.  Wynikało to z faktu, iż łączna suma przychodu była wyższa niż owe 200 zł. 

Zasady stosowania ryczałtu 18% od drobnych zleceń

Obecnie, w odniesieniu do tego rodzaju umów nie obowiązuje już limit miesięczny. Oznacza to, że ilość czy też łączna wartość umów zleceń zawartych w danym miesiącu, nie wpływa na sposób rozliczenia podatku dochodowego.

Każda z nich jest bowiem objęta ryczałtem 18 % PIT na podatek dochodowy, gdy jej wartość nie przekroczy kwoty 200 zł. 


Elżbieta Węcławik,

Dominik Mędrzycki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Schindler Polska

Schindler Polska to spółka-córka międzynarodowego koncernu Schindler z siedzibą w Szwajcarii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama