reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Umowy zlecenia do 200 zł – opodatkowanie ryczałtem 18% PIT

Umowy zlecenia do 200 zł – opodatkowanie ryczałtem 18% PIT

Współpracuję ze spółką z o.o. na podstawie umów zlecenia podpisywanych w zależnie od zapotrzebowania spółki zaświadczone przeze mnie usługi. W sierpniu tego roku podpisałem dwie umowy. Jedną na okres jednego miesiąca na 180 zł, drugą na okres dwóch miesięcy na 300 zł, ale w pierwszym miesiącu spółka wypłaciła mi 150 zł. Pierwszą umowę spółka opodatkowała ryczałtem, a od drugiej pobrała zaliczkę. Czy spółka prawidłowo rozliczyła umowy?

Zgodnie z zasadami rozliczania tzw. „małych umów”, które obowiązują od 1 stycznia 2011 r. od przychodów z tytułów wymienionych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli kwota należności określonej w umowie zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł pobiera się 18% zryczałtowany podatek dochodowy.

Powyższe oznacza, że opodatkowanie tzw. „małych umów” podatkiem ryczałtowym możliwe jest, gdy kwota należności określona w umowie nie przekracza 200 zł oraz umowa (zlecenia lub o dzieło) lub umowy zawarte są z osobą niebędącą pracownikiem płatnika.

Zryczałtowany podatek pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.

Opodatkowanie „małych umów” ryczałtem 18% oznacza, że podatnik nie wykazuje już tych przychodów w zeznaniu rocznym, a płatnik nie wystawia podatnikowi żadnej informacji podatkowej z tego tytułu.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

W poprzednio obowiązujących przepisach była mowa o wynagrodzeniu w ciągu jednego miesiąca. Obecnie nie ma znaczenia wartość należności wypłaconych w danym miesiącu, ale, czy kwota należności określona w umowie nie przekracza 200 zł.

Inaczej niż w stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2011 r. płatnik nie musi już kontrolować, czy w danym miesiącu zawarł z tym samym zleceniobiorcą inne umowy zlecenia.

Ryczałtem 18% objęto więc każdą zawartą umowę, do wysokości limitu – 200  zł, bez względu na to, ile umów w danym miesiącu podpisano z jednym podmiotem.

W sytuacji opisanej we wniosku zleceniobiorca podpisał dwie umowy. Na podstawie jednej z nich zleceniobiorcy zostanie wypłacone 180 zł - a więc kwota niższa od limitu, co oznacza, że od tej umowy płatnik pobierze 18% ryczałt. Drugą umowę zlecenia zawarto w tym samym miesiącu na kwotę 300 zł, a umowa została zawarta na dwa miesiące.

Polecamy: serwis PIT

Wydaje się, że w tym przypadku płatnik również prawidłowo opodatkował umowę, pobierając zaliczkę na podatek dochodowy. Przepisy, jak wskazano, uzależniają możliwość opodatkowania ryczałtem od stawki wynagrodzenia w niej określonej oraz faktu zawarcia umowy z osobą, która nie jest pracownikiem podatnika.

W związku z powyższym, jeżeli umowa dotyczy dłuższego niż miesięczny okresu i gdy wynikające z niej wynagrodzenie będzie wyższe niż 200 zł, to w takiej sytuacji nie można zastosować zryczałtowanej formy opodatkowania.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama