| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Umowy zlecenia do 200 zł – opodatkowanie ryczałtem 18% PIT

Umowy zlecenia do 200 zł – opodatkowanie ryczałtem 18% PIT

Współpracuję ze spółką z o.o. na podstawie umów zlecenia podpisywanych w zależnie od zapotrzebowania spółki zaświadczone przeze mnie usługi. W sierpniu tego roku podpisałem dwie umowy. Jedną na okres jednego miesiąca na 180 zł, drugą na okres dwóch miesięcy na 300 zł, ale w pierwszym miesiącu spółka wypłaciła mi 150 zł. Pierwszą umowę spółka opodatkowała ryczałtem, a od drugiej pobrała zaliczkę. Czy spółka prawidłowo rozliczyła umowy?

Zgodnie z zasadami rozliczania tzw. „małych umów”, które obowiązują od 1 stycznia 2011 r. od przychodów z tytułów wymienionych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli kwota należności określonej w umowie zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł pobiera się 18% zryczałtowany podatek dochodowy.

Powyższe oznacza, że opodatkowanie tzw. „małych umów” podatkiem ryczałtowym możliwe jest, gdy kwota należności określona w umowie nie przekracza 200 zł oraz umowa (zlecenia lub o dzieło) lub umowy zawarte są z osobą niebędącą pracownikiem płatnika.

Zryczałtowany podatek pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.

Opodatkowanie „małych umów” ryczałtem 18% oznacza, że podatnik nie wykazuje już tych przychodów w zeznaniu rocznym, a płatnik nie wystawia podatnikowi żadnej informacji podatkowej z tego tytułu.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami

W poprzednio obowiązujących przepisach była mowa o wynagrodzeniu w ciągu jednego miesiąca. Obecnie nie ma znaczenia wartość należności wypłaconych w danym miesiącu, ale, czy kwota należności określona w umowie nie przekracza 200 zł.

Inaczej niż w stanie prawnym obowiązującym przed 1 stycznia 2011 r. płatnik nie musi już kontrolować, czy w danym miesiącu zawarł z tym samym zleceniobiorcą inne umowy zlecenia.

Ryczałtem 18% objęto więc każdą zawartą umowę, do wysokości limitu – 200  zł, bez względu na to, ile umów w danym miesiącu podpisano z jednym podmiotem.

W sytuacji opisanej we wniosku zleceniobiorca podpisał dwie umowy. Na podstawie jednej z nich zleceniobiorcy zostanie wypłacone 180 zł - a więc kwota niższa od limitu, co oznacza, że od tej umowy płatnik pobierze 18% ryczałt. Drugą umowę zlecenia zawarto w tym samym miesiącu na kwotę 300 zł, a umowa została zawarta na dwa miesiące.

Polecamy: serwis PIT

Wydaje się, że w tym przypadku płatnik również prawidłowo opodatkował umowę, pobierając zaliczkę na podatek dochodowy. Przepisy, jak wskazano, uzależniają możliwość opodatkowania ryczałtem od stawki wynagrodzenia w niej określonej oraz faktu zawarcia umowy z osobą, która nie jest pracownikiem podatnika.

W związku z powyższym, jeżeli umowa dotyczy dłuższego niż miesięczny okresu i gdy wynikające z niej wynagrodzenie będzie wyższe niż 200 zł, to w takiej sytuacji nie można zastosować zryczałtowanej formy opodatkowania.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »