reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > Podatek od spadków i darowizn > Prezent od Gwiazdora (ew. św. Mikołaja) i rózga od skarbówki – podatek od prezentów

Prezent od Gwiazdora (ew. św. Mikołaja) i rózga od skarbówki – podatek od prezentów

Ten, kto jest cały rok grzeczny, to zasłużył na prezent od Gwiazdora (ew. św. Mikołaja ;) pod choinkę. Ale zasłużył też na rózgę od Urzędu Skarbowego, jeśli od prezentu nie uiścił podatku. Bardzo łatwo zapominamy, że prezent nie jest niczym innym jak darowizną. I zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy z nas (bez względu na wiek) od darowizny i jej wartości rynkowej powinien zapłacić podatek. Czy zatem faktycznie jesteśmy zobligowani do zapłaty daniny? Otóż, wszystko jest uzależnione od powinowactwa oraz wysokości prezentu.

Prezent od najbliższych a podatek od darowizn

Jak stanowi art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Oznacza to ni mniej ni więcej, że nie zapłacimy podatku od prezentu otrzymanego od najbliższych, jednak musimy spełnić jeden ważny warunek. Otóż, musimy złożyć deklarację (zgłoszenie SD-Z2) w ciągu 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego – dnia, kiedy otrzymaliśmy prezent. Jeżeli nie złożymy deklaracji to nie będziemy mogli skorzystać ze zwolnienia.

To jednak nie wszystko! Bardzo ważny warunek określa także art. 9 ww. ustawy, Stanowi on, że opodatkowaniu podlega nabycie przez nabywcę, od jednej osoby, własności rzeczy i praw majątkowych o czystej wartości przekraczającej:

  • 9.637,00 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do I grupy podatkowej tj. małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie
  • 7.276,00 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do II grupy podatkowej tj. zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępni i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonkowie rodzeństwa małżonków, małżonkowie innych zstępnych
  • 4.902,00 zł – jeżeli nabywcą jest osoba zaliczona do III grupy podatkowej tj. wszyscy pozostali

Zatem obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie, kiedy prezent przekroczy wartość wyżej wymienionej kwoty (tzw. kwoty wolnej od podatku). Obliczając wartości prezentu należy pamiętać, że zlicza się wszystkie prezenty otrzymane od konkretnej osoby w ciągu ostatnich 5 lat.

Zobaczmy to na przykładzie prezentu od mamy

Otrzymaliśmy od mamy laptop o wartości 8.000,00 zł. W tym przypadku nie jesteśmy zmuszeni do korzystania ze zwolnienia, ponieważ nie wystąpił obowiązek podatkowy (wartość laptopa nie przekroczyła kwoty wolnej od podatku).

Jednak jeśli w ciągu ostatnich 5 lat otrzymaliśmy już prezenty o kwocie łącznej wyższej niż 1.637,00 zł. wówczas powinniśmy (aby skorzystać ze zwolnienia) złożyć deklarację SD-Z2 do właściwego Urzędu Skarbowego, bo razem z wartością laptopa daje to łączną kwotę darowizn z 5 lat, która przekracza kwotę wolną od podatku.

A co jeśli otrzymalibyśmy laptop od cioci, która jest siostrą mamy?

Wówczas przekroczymy próg zwolnienia w kwocie 7.276,00 zł. i będziemy zmuszeni zapłacić podatek w kwocie 8.000,00-7.276,00 = 724,00 zł. * 7% = 51 zł.

A jeśli prezenty przynosi Gwiazdor i laptop pozostawił On sam pod choinką?

Sytuacja będzie przedstawiała się podobnie jak z prezentem od cioci. Jednak będziemy zmuszeni zapłacić wyższy podatek, ponieważ limit prezentów od Gwiazdora wynosi 4.902,00 zł.  8.000,00 – 4.902,00 = 3.098,00 zł. * 12% = 372 zł.

Nie popadajmy jednak w panikę. Na chwilę obecną Urzędy Skarbowe nie sięgają do naszych kieszeni po podatki od prezentów gwiazdkowych. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że ustawa o podatku od spadków i darowizn jak również ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych są narzędziem do których skarbówka może w każdej chwili sięgnąć i niegrzecznym podatnikom pogrozić rózgą.

Patrycja Majzner

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andersen w Polsce

Andersen w Polsce tworzy zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, najwyższej klasy doradztwo podatkowe, compliance, doradztwo w zakresie cen transferowych i outsourcing księgowy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama