| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > VAT > Kiedy "wpada się" w VAT

Kiedy "wpada się" w VAT

Opodatkowanie VAT danej transakcji jest czasem niespodzianką dla jej stron. Warto więc wiedzieć kiedy możemy stać się podatnikami VAT ze wszelkimi tego faktu konsekwencjami.

jesteś zobowiązany do zapłaty podatku na podstawie art. 42 ust. 8 lub ust. 10 ustawy (czyli w razie przekroczenia 14-dniowego terminu liczonego od dnia dostawy na wywóz nowego środka transportu bądź jesteś nabywcą rejestrującym nowy środek transportu na terytorium kraju po nabyciu go od innego nabywcy, który zbył ten środek jeszcze przed jego zarejestrowaniem na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju).

dokonujesz wewnątrzwspólnotowej dostawy nowego środka transportu, nawet gdy nie jesteś podatnikiem wykonującym samodzielnie działalność gospodarczą i okoliczności nie wskazują na zamiar wykonywania tej czynności w sposób częstotliwy.

prowadzisz wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie, bądź wyłącznie działalność rolniczą w innych niż wymienione przypadkach i złożysz zgłoszenie rejestracyjne dla celów podatku od towarów i usług.

Powinieneś wiedzieć, że działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o VAT obejmuje wszelką działalność:

- producentów,

- handlowców,

- usługodawców (w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody),

również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy


Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jak należy rozumieć zawarte w tej definicji sformułowanie „wykonywanie czynności w sposób częstotliwy”?

Na to pytanie odpowiedział Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w wyroku z 4 kwietnia 2007 r. (sygn. I SA/Op 12/07), podkreślając że

„(…) sformułowanie „również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo, w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy” nie może być odczytywane- jak błędnie uczyniły to organy podatkowe – jako samodzielne kryterium uznania czynności za wypełniającą definicję działalności gospodarczej. Zawsze musi być ono interpretowane w łączności z początkowym fragmentem zdania pierwszego art. 15 ust. 2 ustawy o VAT [definiującego pojęcie działalności gospodarczej na potrzeby VAT - przyp. aut]. Sam fakt częstotliwego dokonywania czynności objętych przedmiotowo opodatkowaniem nie powoduje automatycznego nadania podmiotowi statusu podatnika VAT – okoliczności sprawy muszą wskazywać, że występuje on w obrocie jako handlowiec, usługodawca, producent…”

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK