REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Działalność usługowa objęta 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - pośrednictwo w sprzedaży, pozyskiwanie klientów

Działalność usługowa objęta 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych
Działalność usługowa objęta 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

REKLAMA

REKLAMA

Szeroko rozumiane usługi pośrednictwa sprzedaży (handlu), obejmujące m.in. poszukiwanie i posykiwanie nowych klientów w różnych dziedzinach, utrzymywanie relacji z klientami, fachowe doradztwo jak również pośredniczenie w zawieraniu umów, o ile nie podlega opodatkowaniu wyższą stawką ryczałtu ze względu na postanowienia szczególne w myśl art. 12 ustawy o ryczałcie – jest opodatkowane korzystnej dla podatników 8,5 % stawce ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2022 roku. Kluczowe grupowanie PKWiU

W związku z licznymi nowelizacjami, które w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy zmieniły polski system podatkowy, duża część przedsiębiorców zdecydowała się na opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Autopromocja

Podstawę do ustalenia stawki podatkowej należnej od przychodów opodatkowanych ryczałtem, zasadniczo określa przyporządkowanie wykonywanej działalności do odpowiedniego grupowania PKWiU. Właściwą stawkę ryczałtu wyznacza art. 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Niemniej jednak nie do wszystkich stawek zostały przyporządkowane odpowiadające im kody PKWiU. Część z nich została określona wyłącznie w sposób opisowy, zatem nie zawsze dobór odpowiedniej stawki jest oczywisty z punktu widzenia podatnika.

Dla kogo stawka 8,5% ryczałtu?

Szczególnie pożądaną przez podatników działających w szeroko pojętym sektorze usług, jest 8,5% stawka ryczałtu dotycząca przychodów z działalności usługowej. Trudność dotycząca spełnienia przesłanek pozwalających na skorzystanie z tej stawki polega na tym, że do opodatkowania 8,5 % stawką ryczałtu działalność świadczona przez podatnika musi spełniać przesłanki pozostałej działalności usługowej, której zakres nie mieści się w żadnej innej kategorii objętej pozostałymi stawkami ryczałtu stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy.

Wydawane w ostatnim czasie przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej indywidualne interpretacje prawa podatkowego, wyodrębniły kilka kategorii działalności, których profil pozwala na objęcie 8,5% stawką ryczałtu. Jedną z głównych dziedzin, które pojawiają się w zapytaniach do organu podatkowego są usługi pośrednictwa sprzedaży, usługi wsparcia sprzedaży, usługi przedstawicielskie i powiązane z nimi usługi wyszukiwania i pozyskiwania klientów, jak również usługi doradztwa naukowego i technicznego. Poniżej, krótki przegląd wybranych interpretacji dotyczących wskazanych wyżej kategorii.

Usługi pośrednictwa sprzedaży / pozyskiwania klientów

Jak stanowi Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń zostały sklasyfikowane pod kodem PKWiU 74.90.12.0. Zgodnie z wyjaśnieniami GUS, grupowanie to obejmuje m.in. usługi pośrednictwa w interesach (tj. organizowanie zaopatrzenia lub sprzedaży dla małych i średnich firm, usługi wyceny antyków, biżuterii itp.). Jednocześnie organy podatkowe potwierdzają stanowisko, zgodnie z którym usługi pośrednictwa sprzedaży mieszczą się w klasyfikacji PKWiU 74.90.12.0, do której zastosowanie znajduje 8,5 % stawka ryczałtu. Przykładowo w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 15 grudnia 2021 r., znak 0112-KDIL2-2.4011.778.2021.2.MM, organ wskazał, że usługi pośrednictwa na rzecz innego podmiotu polegające m.in. na:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- mieszczą się w klasyfikacji PKWIU 74.90.12.0 – tj. jako usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny.

W związku z kwalifikacją usług dotyczących pośrednictwa w interesach do PKWiU 74.90.12.0 i braku dopasowania tego PKWiU do innych stawek ryczałtu - przychód z takiej działalności może być opodatkowany w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%. Takie stanowisko potwierdził również Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 25 stycznia 2022 r., znak 0113-KDIPT2-1.4011.1118.2021.1.ISL.

Jednocześnie wskazać należy, że podobny zakres czynności odnoszący się do pośrednictwa sprzedaży dla branży technicznej, może zostać sklasyfikowany pod PKWiU 74.90.19.0, tj. jako pozostałe usługi doradztwa naukowego i technicznego, gdzie indziej niesklasyfikowane. Podkreślić trzeba, że również usługi skalsyfikowane pod PKWiU 74.90.19.0 mogą być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu. Co potwierdził organ podatkowy m.in. w interpretacji indywidualnej z 14 lipca 2021 r., znak 0115-KDIT1.4011.335.2021.1.KR.

Również w interpretacji z 9 maja 2022 r., znak 0115-KDWT.4011.267.2022.1.MD organ podatkowy wskazał, że 8,5% stawką ryczałtu może być objęta działalność podlegająca na współpracy w oparciu o model B2B z podmiotem gospodarczym specjalizującym się w handlu i dystrybucji towarów do "wykańczania wnętrz" domów, mieszkań i biur, gdyż mieści się ona w klasyfikacji PKWiU 74.90.19.0, tj. "Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana".

Pośrednictwo w sprzedaży pojazdów samochodowych

Warto także zwrócić uwagę na interpretację indywidualną Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 15 czerwca 2022 r., znak 0115-KDWT.4011.275.2022.2.BK., gdzie organ podatkowy zgodził się ze wskazaniem wnioskodawcy dotyczącym opodatkowania 8,5% stawką ryczałtu usług pośrednictwa w sprzedaży pojazdów samochodowych. Opisana we wniosku usługa polegała na oferowaniu zainteresowanym nowego lub używanego samochodu i pośredniczeniu między stronami transakcji, w zamian za wynagrodzenie za pośrednictwo. Jak potwierdził organ wykonywana przez wnioskodawcę działalność nie mieściła się w żadnej z kategorii objętych wyższą stawką ryczałtu (m.in. w usługach pośrednictwa sprzedaży motocykli oraz części i akcesoriów do nich (PKWiU 45.40.40.0) czy też pośrednictwa w sprzedaży hurtowej (PKWiU grupa 46.1), zatem za właściwe uznał objęcie działalności 8,5% stawką ryczałtu.

Podsumowując podkreślić trzeba, że szeroko rozumiane usługi pośrednictwa sprzedaży/handlu, obejmujące m.in. poszukiwanie i posykiwanie nowych klientów w różnych dziedzinach, utrzymywanie relacji z klientami, fachowe doradztwo jak również pośredniczenie w zawieraniu umów, o ile nie podlega opodatkowaniu wyższą stawką ryczałtu ze względu na postanowienia szczególne w myśl art. 12 ustawy o ryczałcie – będzie podlegało korzystnej dla podatników 8,5 % stawce.

Katarzyna Kliszczewska, Doradca podatkowy / Kierownik zespołu ds. podatków bezpośrednich Taxeo Komorniczak i Wspólnicy sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

REKLAMA