REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryczałt od najmu prywatnego. Co trzeba wiedzieć?

Ryczałt od najmu prywatnego. Co trzeba wiedzieć?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wielu właścicieli nieruchomości decyduje się na wynajem swoich lokali, mieszkań czy domów. Jednak związane z tym są pewne obowiązki podatkowe. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tematyce ryczałtu od najmu prywatnego, aby odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane z tym zagadnieniem.
rozwiń >

Jaki podatek od najmu prywatnego?

Podstawową formą opodatkowania uzyskiwanych przychodów z najmu prywatnego jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Jeśli wybierasz tę formę opodatkowania, nie musisz składać oświadczenia o wyborze tej formy. W praktyce oznacza to, że nie musisz prowadzić pełnej księgowości ani dokładnie rozliczać kosztów uzyskania przychodu. Zamiast tego płacisz stałą stawkę podatku od całego przychodu.

Autopromocja

Ile wynosi podatek ryczałtowy od najmu?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu wynosi:

  • 8,5% przychodu do kwoty 100 000 zł,
  • 12,5% przychodu od nadwyżki ponad 100 000 zł.

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku osiągania przychodów z najmu przez małżonków obowiązuje limit 200 tys. zł (a nie dla każdego małżonka po 100 tys. zł). Limit ten działa bez względu na to, czy małżonkowie rozliczają się odrębnie, czy zdecydują o opodatkowaniu przychodu w całości przez jednego z nich. Wobec czego, małżonkowie opłacają 12,5% ryczałtu od przychodów dopiero po przekroczeniu 200 tys. zł.

Jak obliczyć ryczałt od najmu prywatnego?

Aby obliczyć ryczałt od najmu, musisz znać dokładną kwotę przychodu z najmu. Następnie zastosuj odpowiednią stawkę ryczałtu (8,5% lub 12,5%) do tej kwoty. Pamiętaj, że pierwsze 100 000 zł opodatkowane jest stawką 8,5%, a nadwyżka ponad tę kwotę - stawką 12,5%.

Czy trzeba zgłaszać ryczałt od najmu?

Od 1 stycznia 2022 r. dochody z najmu prywatnego są automatycznie opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Oznacza to, że nie musisz już dokonywać wyboru tej formy opodatkowania ani składać oświadczenia w tej sprawie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak rozliczać najem prywatny?

Rozliczenie ryczałtu z najmu jest jednym z kluczowych aspektów prowadzenia działalności wynajmu nieruchomości. Proces ten jest stosunkowo prosty, ale wymaga przestrzegania pewnych kroków i terminów. Przedstawiamy krótki przewodnik, jak prawidłowo rozliczyć się z ryczałtu od najmu:

1. Określenie formy opodatkowania

Przed przystąpieniem do rozliczenia ryczałtu, ważne jest, aby upewnić się, że wybrałeś ryczałt od przychodów ewidencjonowanych jako formę opodatkowania. Jeśli nie dokonałeś wcześniej takiego wyboru, od 1 stycznia 2022 r. dochody z najmu prywatnego są automatycznie opodatkowane w tej formie.

2. Obliczenie przychodu

Aby prawidłowo obliczyć ryczałt, musisz znać dokładną kwotę przychodu uzyskanego z najmu. Przychodem jest umówiony czynsz, który płaci najemca, niezależnie od tego, czy jest to płatność pieniężna czy w naturze.

3. Stosowanie odpowiedniej stawki

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu, jak już zostało wspomniane, to 8,5% (przychodu do kwoty 100 000 zł) oraz 12,5% (przychodu od nadwyżki ponad 100 000 zł).

Dla przykładu, jeśli w ciągu roku uzyskałeś przychód z najmu w wysokości 120 000 zł, ryczałt wyniesie 8,5% z 100 000 zł oraz 12,5% z pozostałych 20 000 zł.

4. Terminy wpłat

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wpłacasz co miesiąc lub co kwartał (jeśli spełniasz określone warunki). Termin wpłaty to 20. dnia następnego miesiąca (lub 20. dnia miesiąca następującego po upływie kwartału). Za grudzień (lub ostatni kwartał roku) wpłatę dokonujesz do końca lutego następnego roku.

5. Wpłata podatku

Podatek ryczałtowy wpłacasz na swój mikrorachunek podatkowy. Mikrorachunek ten możesz sprawdzić korzystając z generatora dostępnego na stronie podatki.gov.pl lub w dowolnym urzędzie skarbowym.

6. Zeznanie roczne

Przychody z najmu należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-28.

Jak dokumentować przychody z najmu prywatnego?

Przychodem z najmu jest umówiony czynsz, który płaci najemca. Może to być zapłata pieniężna lub w naturze. Ważne jest, aby dokładnie dokumentować wszystkie wpływy z tytułu najmu, aby w razie kontroli skarbowej móc udowodnić źródło i wysokość uzyskanego przychodu.

Jak opisać przelew za ryczałt od najmu?

Podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wpłacasz na swój mikrorachunek podatkowy. W tytule przelewu warto wpisać "Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych - PPE" oraz okres, za który dokonujesz wpłaty (np. wrzesień 2023).

Podsumowując, rozliczenie ryczałtu z najmu nie jest skomplikowane, ale wymaga dokładności i przestrzegania terminów. Regularne dokonywanie wpłat i prawidłowe dokumentowanie przychodów to klucz do uniknięcia problemów z fiskusem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co się dzieje z „Rodzinnym PIT”? - "Nie znajduje się na liście. Obecnie priorytetem są inne zobowiązania, które znalazły się w umowie koalicyjnej"

Okazuje się, że „Rodzinny PIT” nie znajduje się na liście w umowie koalicyjnej, ale nie jest do końca przesądzone, że w ogóle nie wejdzie w życie. "Pytanie o datę wdrożenia tzw. "Rodzinnego PIT" należy uznać za przedwczesne" - pisze Jarosław Neneman, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA