REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy daty w pliku JPK_VAT mogą wskazać błędy w rozliczeniach?

Deloitte
Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe, podatkowe i prawne
Czy daty w pliku JPK_VAT mogą wskazać błędy w rozliczeniach?/ Fot. Fotolia
Czy daty w pliku JPK_VAT mogą wskazać błędy w rozliczeniach?/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Można przypuszczać, że Ministerstwo Finansów wykorzysta daty w pliku JPK_VAT do automatycznego wytypowania transakcji, co do których istnieje podejrzenie ich nieprawidłowego rozliczenia w czasie dla celów VAT.

Nagłówki deklaracji informują m.in. o tym, jakiego okresu dotyczy dane zestawienie. Plik JPK_VAT nie różni się pod tym względem od innych raportów podatkowych. W ramach struktury widnieje pole „OD – DO”, w którym należy wskazać początek i koniec okresu, za który przygotowujemy plik. Informacje te można wykorzystać do zautomatyzowanego sprawdzania merytorycznej poprawności rozliczeń VAT transakcji ujawnionych w sekcji dla podatku należnego i naliczonego.

Autopromocja

Poprawność okresu ujęcia transakcji dla celów VAT

Elementem kontroli VAT jest weryfikacja poprawności rozpoznania momentu obowiązku podatkowego oraz momentu skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego. W pliku JPK_VAT należy wykazać daty dowodu zakupu (wraz z opcjonalną datą wpływu faktury) i daty wystawienia dokumentu sprzedaży (wraz z opcjonalną datą sprzedaży). Wystarczy porównać te daty z datami z nagłówka pliku („OD – DO”). Wykrycie błędów nie jest możliwe bez szczegółowej analizy transakcji. Jednak stosując proste reguły można z większym lub mniejszym prawdopodobieństwem wytypować transakcje, w których potencjalnie występują nieprawidłowości.

Dość jednoznaczny wynik daje test polegający na porównaniu daty dowodu zakupu lub daty wpływu dokumentu w sekcji podatku naliczonego z datami granicznymi w nagłówku pliku. Jeśli data dowodu zakupu (w domyśle – data wystawienia faktury zakupowej przez dostawcę) lub data jej wpływu przypada po okresie, za który generowany jest plik JPK_VAT i transakcja dotyczy zakupu krajowego, wówczas można podejrzewać, że doszło do zbyt wczesnego (a tym samym potencjalnie nieuprawnionego) odliczenia podatku VAT naliczonego. Może to wynikać z błędu we wprowadzeniu danych (np. przy księgowaniu transakcji) albo zbyt wczesnego odliczenia VAT – szczególnie, jeśli sama faktura została wystawiona przez dostawcę po zakończeniu okresu, za który przygotowujemy plik JPK_VAT.

Mniej pewny wynik daje podobny test wykonany dla podatku należnego. Jeżeli i data wystawienia faktury, i data sprzedaży przypadają poza zakresem dat z nagłówka (przed datą „OD” lub po dacie „DO”), potencjalnie podatek mógł zostać rozliczony w niewłaściwym momencie.

Automatyczne testy JPK_VAT nie zastępują szczegółowej kontroli. Mają one za zadanie jedynie wytypować transakcje, w których potencjalnie mogą występować nieprawidłowości. Przypadki faktur z datą wystawienia (w powiązaniu datą sprzedaży, o ile jest określona) przypadającą poza zakresem okresu z nagłówka pliku JPK_VAT nie muszą być błędem (analiza wymaga sięgnięcia do dokumentacji źródłowej). Może jednak zwrócić uwagę organu kontrolującego, szczególnie, jeżeli przy danej transakcji nie wskazano daty sprzedaży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Data sprzedaży w fakturach korygujących

Jeżeli data sprzedaży jest inna niż data wystawienia faktury (dowodu sprzedaży), należy ją wykazać w sekcji JPK_VAT dotyczącej podatku należnego. Jest to szczególnie istotne w przypadku faktur korygujących, które odnoszą się zwykle do zdarzeń przeszłych. Data pierwotnej sprzedaży (tj. dotyczącej transakcji, która następnie jest korygowana właśnie za pomocą faktury korygującej), co do zasady, jest wtedy inna niż data wystawienia faktury korygującej.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny - Ewidencja VAT od 1 stycznia 2017

Dotyczy to m.in. sytuacji, w których okoliczności powodujące konieczność wystawienia korekty były przewidywane lub możliwe do przewidzenia na moment dokonania transakcji. Przykładem może być wystawienie faktury korygującej na skutek błędu ludzkiego przy określaniu podstawy opodatkowania transakcji pierwotnej, błędu w cenie itp. W takich przypadkach (choć brak jest w tym zakresie jasnych wytycznych ze strony Ministerstwa Finansów) wykazanie daty sprzedaży w pliku JPK_VAT może okazać się konieczne. Będzie nią zwykle data wystawienia faktury pierwotnej (korygowanej) lub data sprzedaży określona na tej, korygowanej, fakturze.

Igor Roman

Starszy Menedżer

Tax Management Consulting

Deloitte Doradztwo Podatkowe

Sprawdź za darmo poprawność rozliczeń VAT z plikiem JPK_VAT

Zweryfikuj, czy plik daty w pliku JPK_VAT wskazują na błąd

Dowiedz się, jak samodzielnie przeprowadzić testy JPK

Igor Roman, Starszy Menedżer, Tax Management Consulting, Deloitte Doradztwo Podatkowe
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty [Rzut na taśmę rządu]

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

Jak przenieść aktywa telekomunikacyjne? [3 modele] Aspekty prawne i podatkowe

Jednoosobowa działalność gospodarcza pozostaje jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia biznesu, a branża przedsiębiorców telekomunikacyjnych nie jest w tym zakresie wyjątkiem. Z czasem ten model może okazać się niewystarczający ze względów biznesowych lub nieefektywny z organizacyjnego, prawnego i podatkowego punktu widzenia. Wielu przedsiębiorców na pewnym etapie zaczyna dostrzegać potrzebę reorganizacji swojego biznesu, dywersyfikacji ryzyka, uporządkowania struktur i realizacji długofalowej polityki zarządzania firmą oraz majątkiem.

Z perspektywy operatorów kluczowym aktywem jest posiadana przez nich sieć. Szczególne znaczenie dla optymalizacji biznesu powinna mieć więc kwestia prawidłowego jej ulokowania. Realia gospodarcze pokazują niesłabnącą popularność spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta forma prawna może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla identyfikowanych powyżej potrzeb, dlatego niniejsze opracowanie skupi się na analizie wybranych metod wprowadzenia sieci telekomunikacyjnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

REKLAMA