REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wezwanie do urzędu skarbowego

Klaudia Pastuszko
Wezwanie do urzędu skarbowego
Wezwanie do urzędu skarbowego

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady podatnik, który otrzymał od urzędu skarbowego (organu podatkowego) wezwanie do stawienia się, powinien zrealizować ten obowiązek. Kiedy urząd skarbowy może wezwać podatnika do stawiennictwa? Kiedy podatnik nie ma takiego obowiązku? Jakie kary porządkowe grożą za niestawienie się?

Autopromocja

Wezwanie do urzędu skarbowego

Wezwanie organu podatkowego do stawiennictwa uważane jest doktrynalnie za pomocniczą czynność procesową, o charakterze władczym i jednostronnym. Stanowi ono nakaz, który skierowany może być do nieokreślonego kręgu osób. Istotnym jest, aby wezwanie odbywało się w ramach toczącego się już postępowania podatkowego – w innym wypadku zastosowanie znajdują przepisy dotyczące czynności sprawdzających.

Katalog podmiotów, które mogą zostać wezwane jest zgodnie z literalnym brzmieniem przepisów katalogiem otwartym. Warto jednakże odnotować, iż w przypadku osób prawnych czy jednostek nieposiadających osobowości prawnej wezwanie dotyczy osób fizycznych, które reprezentują dany podmiot, gdyż doktrynalnie przyjmuje się, iż podmiotem wezwania mogą być jedynie osoby fizyczne.

Przesłanki wezwania

Wezwanie organu skarbowego podatnika do złożenia wyjaśnień, zeznań bądź dokonania innej czynność  może nastąpić jedynie wówczas, gdy jest ono niezbędne dla ustalenia stanu faktycznego czy też rozstrzygnięcia sprawy w ramach toczącego się postępowania. Ma to na celu minimalizowanie dolegliwości podmiotów, które są wzywane przed oblicze organu, gdyż przymus stawiennictwa pod groźbą sankcji jest niewątpliwie dość uporczywą koniecznością. Warto jednak odnotować, iż w ustawie nie znajduje się definicja warunków niezbędności – jest to pojęcie niedookreślone, pozostawione do interpretacji organu podatkowego.

Do czego organ skarbowy może wezwać podatnika?

Zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej, organ skarbowy może wezwać podatnika do jednej z czterech czynności, a mianowicie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- do złożenia wyjaśnień,

- do złożenia zeznań,

- do przedłożenia dokumentów,

- do dokonania określonej czynności.

Powyższe obowiązki podatnik realizować może osobiście bądź też przez pełnomocnika. Ponadto owe obowiązki realizowane mogą być w formie bezpośredniego „spotkania” z urzędem, jak i w formie korespondencyjnej, poprzez np. pisemne zadośćuczynienie wezwaniu. Przepisy przewidują także możliwość dokonywania powyższych czynności przy użyciu dokumentu elektronicznego. Dozwolone sposoby realizacji wezwania zależne są od czynności, do jakiej obliguje podatnika organ.

Kara za niestawienie się przed organem podatkowym

Podatnik może zostać ukarany karą porządkową w sytuacji, gdy nie stawi się on na wezwanie organu skarbowego z nieuzasadnionego powodu, bądź też bezzasadnie odmówi on składania wyjaśnień. Kara ta w roku 2017 wynosić może 2800 złotych. Znamy już także wysokość kary porządkowej, jaką fiskus może nałożyć w 2018 r. Kara ta pozostanie na niezmienionym poziomie i nadal będzie wynosić 2800 zł.

Podatnik ma możliwość wniesienia zażalenia na postanowienie o nałożeniu kary porządkowej, a także wniosku o jego uchylenie w ciągu 7 dni od momentu jego otrzymania.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Podatnik nie ma obowiązku stawienia się na wezwanie organu, jeżeli zostaje on wezwany do organu mającego siedzibę poza województwem, w którym podatnik ma miejsce zamieszkania. Powinien on wówczas udzielić odmowy stawiennictwa, co nie będzie wiązało się z sankcjami karnymi.  Ponadto termin wezwania może zostać przesunięty, jeżeli podatnik nie ma możliwości stawiennictwa z tytułu choroby, kalectwa bądź innej ważnej przyczyny. Istnieje wówczas także możliwość wizyty przedstawiciela organu podatkowego w miejscu zamieszkania podatnika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Co do zasady urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

REKLAMA