Jak rozliczać import usług?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy zachodzi import usług?
Z importem usług mamy do czynienia, gdy:
- podmiot świadczący usługę ma siedzibę poza granicami Polski,
- odbiorca usługi ma siedzibę lub miejsce zamieszkania w Polsce.
W przypadku importu usług, przepisy dotyczące VAT utożsamiają miejsce świadczenia usługi z miejscem siedziby lub zamieszkania nabywcy, a nie sprzedawcy. Przy czym nie ma znaczenia czy usługa jest wykonywana przez kontrahenta z Unii Europejskiej. W związku z tym obowiązek rozliczenia VAT-u związanego z importem usługi spoczywa na nabywcy usługi.
Od powyższej zasady dotyczącej miejsca świadczenia, przepisy podatkowe przewidują wyjątki dotyczące m.in. następujących usług:
- związanych z nieruchomościami (np. pośrednictwo w obrocie nieruchomościami) i zakwaterowaniem w hotelach lub obiektach podobnych,
- transportu towarów i pasażerów,
- związanych ze wstępem na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe, itp.,
- restauracyjnych i cateringowych.
Zobacz także: VAT
Zmiany w rozliczaniu VAT w 2014 r.
Zagraniczny dostawca usługi wystawia fakturę bez VAT
Zakup usługi od zagranicznego kontrahenta wiąże się z koniecznością wystawienia dwóch dokumentów. Pierwszy z nich - fakturę sprzedaży - sporządza przedsiębiorca zagraniczny dostarczający usługę. Musi on wystawić fakturę na kwotę netto (ze stawką VAT np), zgodną z przepisami kraju, w którym ma siedzibę, w języku obcym i w obcej walucie. Dodatkowo, przedsiębiorcy unijni powinni zaznaczyć na fakturze, że VAT rozlicza nabywca. Warto wiedzieć, że nie ma potrzeby tłumaczyć faktury zagranicznej na język polski. Może się jednak zdarzyć, że urzędnik skarbowy podczas kontroli podatkowej poprosi o sporządzenie tłumaczenia faktury.
Zobacz druk: VAT-7 - deklaracja miesięczna dla podatku od towarów i usług
Polski przedsiębiorca wystawia fakturę wewnętrzną
Po stronie polskiego przedsiębiorcy nabywającego usługę pojawia się obowiązek wystawienia drugiego dokumentu - faktury wewnętrznej (na potrzeby dokumentacji firmy). Faktura wewnętrzna nie różni się wyglądem od standardowych faktur, przy czym nie przekazuje się jej kontrahentowi.
Faktura wewnętrzna służy zarówno do rozliczenia podatku należnego, jak i naliczonego, w związku z czym ujmuje się ją zarówno w rejestrze VAT sprzedaży, jak i zakupów. Przedsiębiorca ma możliwość wystawienia jednej faktury wewnętrznej dotyczącej importu usług od jednego kontrahenta, która obejmuje cały okres rozliczeniowy (miesiąc lub kwartał).
INFORFK poleca: Kiedy faktura daje prawo do odliczenia VAT
Zwolnienie z VAT a rozliczanie importu usług
Przedsiębiorcy korzystający ze zwolnień z VAT lub rezygnujący z rejestracji jako podatnicy VAT, również muszą rozliczyć podatek od towarów i usług związany z importem. Niestety, nie mają możliwości obniżenia podatku należnego, a co za tym idzie naliczony podatek muszą w całości wpłacić do urzędu skarbowego. Przedsiębiorca niebędący podatnikiem VAT również wystawia fakturę wewnętrzną, na której do kwoty netto z faktury od zagranicznego kontrahenta dolicza podatek VAT według stawki określonej w polskich przepisach. Ponieważ jednak nie składa deklaracji VAT-7 lub VAT-7K, musi rozliczyć się z naliczonego podatku składając przeznaczoną do tego deklarację VAT-9M. Tę deklarację należy złożyć w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę.
Warto pamiętać, że podatek VAT należny może stanowić koszt uzyskania przychodu, gdy nie może zostać odliczony, a tak jest w sytuacji opisanej powyżej. A zatem przedsiębiorca niezarejestrowany jako podatnik VAT może zaliczyć VAT związany z importem usług do kosztów uzyskania przychodów.
Rozliczanie importu usług
REKLAMA
W celu prawidłowego rozliczenia importu usług, w pierwszej kolejności należy dokonać przeliczenia kwoty wyrażonej w walucie obcej na fakturze sprzedaży wystawionej przez zagranicznego dostawcę usługi. Przeliczenia dokonuje się według kursu średniego danej waluty, ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień poniesienia kosztu. W najczęściej stosowanym modelu rozliczeń podatku dochodowego, za dzień poniesienia kosztu uznaje się datę wystawienia faktury, która jest zamieszczona na wystawionym dokumencie.
W następnej kolejności należy wystawić fakturę wewnętrzną, dla której podstawą opodatkowania wyrażoną w polskich złotych jest cena importowanej usługi przeliczona na złotówki. Do tej ceny należy doliczyć podatek VAT według stawki obowiązującej dla danego rodzaju usługi na terenie Polski.
Faktura wewnętrzna stanowi podstawę do ujęcia transakcji zarówno w rejestrze zakupów, jak i w rejestrze sprzedaży VAT. Co za tym idzie, kwoty wskazane w fakturze wewnętrznej należy wykazać w deklaracji VAT - jest to deklaracja VAT-7 przy rozliczeniu miesięcznym lub VAT-7K przy rozliczeniu kwartalnym.
W deklaracji VAT, import usługi (rozliczenie podatku należnego) należy wykazać w poz. 37 i 38. Dodatkowo zaś, jeżeli polski przedsiębiorca nabywa usługę od kontrahenta z terenu Unii Europejskiej, należy ten fakt wykazać w poz. 39 i 40. Natomiast rozliczenie podatku naliczonego z tego tytułu należy wykazać w poz. 51 i 52. Oczywiście, podatek VAT z tytułu importu usług podlega odliczeniu jedynie w sytuacji, w której dana usługa związana jest z działalnością gospodarczą.
Rozliczenie podatku dochodowego z importu usług
Jeżeli wydatek na import usług spełnia warunki kosztu uzyskania przychodu (m.in. został poniesiony w celu uzyskania przychodu), to można zakwalifikować go do kosztów w KPiR. Do tego celu wykorzystuje się fakturę wystawioną przez kontrahenta zagranicznego. Aby zaksięgować taki koszt, kwotę w walucie obcej przelicza się na złotówki według kursu NBP ogłoszonego w ostatnim dniu roboczym przed datą poniesienia kosztu (wystawienia faktury).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat