REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać import usług?

inFakt
inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Polscy przedsiębiorcy mogą korzystać z usług zagranicznych wykonawców. W wielu przypadkach jest to tanie i wygodne rozwiązanie zwłaszcza, gdy chodzi o usługi świadczone drogą elektroniczną. Co warto wiedzieć o rozliczaniu importu usług?

Autopromocja

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Kiedy zachodzi import usług?


Z importem usług mamy do czynienia, gdy:

- podmiot świadczący usługę ma siedzibę poza granicami Polski,

- odbiorca usługi ma siedzibę lub miejsce zamieszkania w Polsce.

W przypadku importu usług, przepisy dotyczące VAT utożsamiają miejsce świadczenia usługi z miejscem siedziby lub zamieszkania nabywcy, a nie sprzedawcy. Przy czym nie ma znaczenia czy usługa jest wykonywana przez kontrahenta z Unii Europejskiej. W związku z tym obowiązek rozliczenia VAT-u związanego z importem usługi spoczywa na nabywcy usługi.

Od powyższej zasady dotyczącej miejsca świadczenia, przepisy podatkowe przewidują wyjątki dotyczące m.in. następujących usług:

- związanych z nieruchomościami (np. pośrednictwo w obrocie nieruchomościami) i zakwaterowaniem w hotelach lub obiektach podobnych,

- transportu towarów i pasażerów,

- związanych ze wstępem na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe, itp.,

- restauracyjnych i cateringowych.

Autopromocja

Zobacz także: VAT

Zmiany w rozliczaniu VAT w 2014 r.


Zagraniczny dostawca usługi wystawia fakturę bez VAT


Zakup usługi od zagranicznego kontrahenta wiąże się z koniecznością wystawienia dwóch dokumentów. Pierwszy z nich - fakturę sprzedaży - sporządza przedsiębiorca zagraniczny dostarczający usługę. Musi on wystawić fakturę na kwotę netto (ze stawką VAT np), zgodną z przepisami kraju, w którym ma siedzibę, w języku obcym i w obcej walucie. Dodatkowo, przedsiębiorcy unijni powinni zaznaczyć na fakturze, że VAT rozlicza nabywca. Warto wiedzieć, że nie ma potrzeby tłumaczyć faktury zagranicznej na język polski. Może się jednak zdarzyć, że urzędnik skarbowy podczas kontroli podatkowej poprosi o sporządzenie tłumaczenia faktury.

Zobacz druk: VAT-7 - deklaracja miesięczna dla podatku od towarów i usług


Polski przedsiębiorca wystawia fakturę wewnętrzną


Po stronie polskiego przedsiębiorcy nabywającego usługę pojawia się obowiązek wystawienia drugiego dokumentu - faktury wewnętrznej (na potrzeby dokumentacji firmy). Faktura wewnętrzna nie różni się wyglądem od standardowych faktur, przy czym nie przekazuje się jej kontrahentowi.

Faktura wewnętrzna służy zarówno do rozliczenia podatku należnego, jak i naliczonego, w związku z czym ujmuje się ją zarówno w rejestrze VAT sprzedaży, jak i zakupów. Przedsiębiorca ma możliwość wystawienia jednej faktury wewnętrznej dotyczącej importu usług od jednego kontrahenta, która obejmuje cały okres rozliczeniowy (miesiąc lub kwartał).

INFORFK poleca: Kiedy faktura daje prawo do odliczenia VAT


Zwolnienie z VAT a rozliczanie importu usług


Przedsiębiorcy korzystający ze zwolnień z VAT lub rezygnujący z rejestracji jako podatnicy VAT, również muszą rozliczyć podatek od towarów i usług związany z importem. Niestety, nie mają możliwości obniżenia podatku należnego, a co za tym idzie naliczony podatek muszą w całości wpłacić do urzędu skarbowego. Przedsiębiorca niebędący podatnikiem VAT również wystawia fakturę wewnętrzną, na której do kwoty netto z faktury od zagranicznego kontrahenta dolicza podatek VAT według stawki określonej w polskich przepisach. Ponieważ jednak nie składa deklaracji VAT-7 lub VAT-7K, musi rozliczyć się z naliczonego podatku składając przeznaczoną do tego deklarację VAT-9M. Tę deklarację należy złożyć w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wykonano usługę.

Warto pamiętać, że podatek VAT należny może stanowić koszt uzyskania przychodu, gdy nie może zostać odliczony, a tak jest w sytuacji opisanej powyżej. A zatem przedsiębiorca niezarejestrowany jako podatnik VAT może zaliczyć VAT związany z importem usług do kosztów uzyskania przychodów.


Rozliczanie importu usług


W celu prawidłowego rozliczenia importu usług, w pierwszej kolejności należy dokonać przeliczenia kwoty wyrażonej w walucie obcej na fakturze sprzedaży wystawionej przez zagranicznego dostawcę usługi. Przeliczenia dokonuje się według kursu średniego danej waluty, ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień poniesienia kosztu. W najczęściej stosowanym modelu rozliczeń podatku dochodowego, za dzień poniesienia kosztu uznaje się datę wystawienia faktury, która jest zamieszczona na wystawionym dokumencie.

W następnej kolejności należy wystawić fakturę wewnętrzną, dla której podstawą opodatkowania wyrażoną w polskich złotych jest cena importowanej usługi przeliczona na złotówki. Do tej ceny należy doliczyć podatek VAT według stawki obowiązującej dla danego rodzaju usługi na terenie Polski.

Faktura wewnętrzna stanowi podstawę do ujęcia transakcji zarówno w rejestrze zakupów, jak i w rejestrze sprzedaży VAT. Co za tym idzie, kwoty wskazane w fakturze wewnętrznej należy wykazać w deklaracji VAT - jest to deklaracja VAT-7 przy rozliczeniu miesięcznym lub VAT-7K przy rozliczeniu kwartalnym.

W deklaracji VAT, import usługi (rozliczenie podatku należnego) należy wykazać w poz. 37 i 38. Dodatkowo zaś, jeżeli polski przedsiębiorca nabywa usługę od kontrahenta z terenu Unii Europejskiej, należy ten fakt wykazać w poz. 39 i 40. Natomiast rozliczenie podatku naliczonego z tego tytułu należy wykazać w poz. 51 i 52. Oczywiście, podatek VAT z tytułu importu usług podlega odliczeniu jedynie w sytuacji, w której dana usługa związana jest z działalnością gospodarczą.


Rozliczenie podatku dochodowego z importu usług


Jeżeli wydatek na import usług spełnia warunki kosztu uzyskania przychodu (m.in. został poniesiony w celu uzyskania przychodu), to można zakwalifikować go do kosztów w KPiR. Do tego celu wykorzystuje się fakturę wystawioną przez kontrahenta zagranicznego. Aby zaksięgować taki koszt, kwotę w walucie obcej przelicza się na złotówki według kursu NBP ogłoszonego w ostatnim dniu roboczym przed datą poniesienia kosztu (wystawienia faktury).

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA