REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Faktura nie zawsze jest konieczna. Jakim dokumentem można udokumentować koszt?

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do udokumentowania kosztu firmowego najczęściej służą faktura lub rachunek, ale nie są to jedyne sposoby potwierdzenia wydatku. Jakie jeszcze dokumenty uprawniają przedsiębiorcę do zapisania zakupu po stronie kosztów uzyskania przychodu?

 

Autopromocja

 

 


W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej często pojawiają się wątpliwości, czy wydatki, na które nie została wystawiona faktura VAT lub rachunek mogą stanowić koszty. Najczęściej takie problemy pojawiają się w przypadku biletów autobusowych i kolejowych, biletów lotniczych, paragonów i innych potwierdzeń zapłaty. Dokumenty te mogą być podstawą do zaliczenia wydatków w koszty, a niektóre pozwalają rozliczyć podatek VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Które koszty nie wymagają faktur?


Oczywiście, koszt firmowy musi być związany z działalnością firmy, tj. służyć osiągnięciu przychodu albo uzyskaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodu. Oprócz spełnienia tych kryteriów, musi być odpowiednio udokumentowany. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, wydatki firmowe można włączyć do kosztów nie tylko na podstawie faktur i rachunków, ale także na podstawie innych dokumentów. Są to między innymi:

• Paragon, który dokumentuje zakup środków czystości, materiałów BHP czy materiałów biurowych. Paragon musi zawierać dane wystawcy, datę oraz określenie rodzaju i ilości zakupionego towaru, cenę jednostkową i wartość zakupu. Na odwrocie paragonu należy umieścić dane kupującego oraz rodzaj towaru.

• Paragon za nabycie paliwa i olejów za granicą może stanowić dowód poniesienia kosztu. Musi spełniać takie same warunki, jak opisane powyżej, w tym dane kupującego napisane na odwrocie paragonu. Wartość zakupu paliwa w walucie obcej trzeba przeliczyć na złotówki według średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego zakup.

• Bilet PKP, komunikacji miejskiej, na prom, na samolot - wystarcza do zaksięgowania kosztu, jeżeli dotyczy podróży na odległość nie mniejszą niż 50 km, zawiera nazwę i NIP sprzedawcy, liczbę kilometrów, numer i datę wystawienia, kwotę należności wraz z podatkiem oraz kwotę podatku.

• Dowody opłat pocztowych  - stanowią dowód księgowy, który jest podstawą do wpisania kosztów do księgi podatkowej.

• Wyciąg z konta bankowego na którym widnieje kwota opłaty pobranej za korzystanie z usług bankowych (np. prowizje za przelewy, wypłaty z bankomatów, przeliczenie waluty, utrzymanie konta).


Kiedy sporządza się dowód wewnętrzny?


W niektórych przypadkach oprócz posiadania dowodu zapłaty (np. paragonu), należy sporządzić dowód wewnętrzny. Ten dokument wystawia się, aby udokumentować następujące wydatki:

• Diety w trakcie delegacji przedsiębiorcy. Jest to koszt, którego wysokość wylicza się mnożąc stawkę diety (23 zł dla delegacji krajowej), przez liczbę dni trwania delegacji, a uzyskaną kwotę wpisuje się na dowodzie wewnętrznym.

• Koszty mediów, gdy przedsiębiorca mieszka i prowadzi działalność pod tym samym adresem. Wówczas należy oświadczyć jaki procent metrażu wykorzystywany jest do potrzeb działalności i do kosztów firmowych zaliczać kwoty za prąd, gaz czy wodę, proporcjonalnie w tej części. W tym przypadku należy dysponować dowodem zapłaty całości kwoty za media.

• Opłaty skarbowe i notarialne.

• Bilety parkingowe i inne opłaty za parking.


Prawo do odliczenia VAT z biletów i opłat za autostrady


Istnieje także możliwość rozliczenia podatku VAT od zakupów dokumentowanych niektórymi z wymienionych dokumentów. Rozporządzenie ministra finansów dotyczące wystawiania faktur uznaje za fakturę VAT także:

- bilety jednorazowe na przejazdy powyżej 50 km, w tym bilety PKP, autobusowe, na statki, promy i samoloty,

- dowody zapłat za przejazdy autostradami (winiety, bilety autostradowe).

Aby zaistniała możliwość odliczenia podatku VAT od tych wydatków, dokumenty te powinny zawierać przynajmniej:

- nazwę i numer NIP sprzedawcy usług;

- numer i datę wystawienia;

- informację o rodzaju usługi;

- kwotę podatku VAT oraz całkowitą kwotę poniesionego wydatku.

Oczywiście, odliczenie podatku VAT jest możliwe tylko od tych wydatków, które mogą stanowić koszty firmowe, tj. są powiązane z prowadzoną działalnością.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Infact

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ekonomiczne „odkrycia” na temat WIBOR-u [polemika]

Z uwagą zapoznaliśmy się z artykułem Pana K. Szymańskiego „Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR, jakie argumenty można podnieść przed sądem?”, opublikowanym 16 kwietnia 2024 r. na portalu Infor.pl. Autor, jako analityk rynków finansowych, dokonuje przełomowego „odkrycia” – stwierdza niereprezentatywność WIBOR-u oraz jego spekulacyjny charakter. Jest to jeden z całej serii artykułów ekonomistów (zarówno K. Szymańskiego, jak i innych), którzy działając ramię w ramię z kancelariami prawnymi starają się stworzyć iluzję, że działający od 30 lat wskaźnik referencyjny nie działa prawidłowo, a jego stosowanie w umowach to efekt zmowy banków, której celem jest osiągnięcie nieuzasadnionych zysków kosztem konsumentów. Do tego spisku, jak rozumiemy, dołączyli KNF, UOKiK i sądy, które to instytucje jednoznacznie potwierdzają prawidłowość WIBOR-u.

Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia zostały wyznaczone

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

REKLAMA