reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Możliwość przyjęcia not korygujących od kontrahentów spółki przejmowanej

Możliwość przyjęcia not korygujących od kontrahentów spółki przejmowanej

Jeżeli po przejęciu spółki, spółka przejmująca błędnie wystawi faktury na dane spółki przejmowanej, ma prawo przyjąć noty korygujące od kontrahentów, o ile nie zmieniają podmiotu umowy.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 czerwca 2018 r., 0111-KDIB3-2.4012.315.2018.1.SR.

Sprawa dotyczyła spółki, która w wyniku procesów restrukturyzacyjnych w grupie kapitałowej przejęła inna spółkę kapitałową z grupy, w następstwie czego spółka stała się właścicielem całego majątku i następcą prawnym spółki przejmowanej. Spółka przejmowana w okresie poprzedzającym przejęcie wykonywała usługi na rzecz swoich kontrahentów. Transakcje te zostały ujęte w rejestrach sprzedaży VAT oraz w deklaracji VAT za ostatni okres rozliczeniowy spółki przejmowanej. Faktury dokumentujące te czynności zostały wystawione już po dniu przejęcia. Faktury te wykazywały, zgodnie ze stanem rzeczywistym, jako sprzedawcę spółkę przejmowaną i dane tej spółki. W związku ze złożeniem plików JPK oraz otrzymaniem komunikatu o nieaktywnym numerze NIP, kontrahenci spółki przejmowanej, w celu uniknięcia wątpliwości w zakresie prawa do odliczenia, wystawiali, jako nabywcy usług, noty korygujące, w których zmieniali dane sprzedawcy, a mianowicie numer NIP oraz adres siedziby spółki, na dane spółki przejmującej. Ze względu na okoliczność, że nazwa spółki przejmowanej wykazana na fakturze była tożsama z nazwą spółki przejmującej po połączeniu przez przejęcie, nie było konieczności korygowania nazwy podatnika.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: Biuletyn VAT

Na tym tle spółka zadała pytanie, czy przyjmowanie not korygujących wystawionych przez kontrahentów, w których korygowane są dane sprzedawcy, jest działaniem prawidłowym.

Spółka twierdziła, że miała prawo przyjąć noty korygujące od kontrahentów przejętej spółki. Wskazała, że w wyniku przejęcia spółka przejmowana utraciła swój byt prawny, zatem faktura wystawiona po tym dniu powinna zawierać dane spółki przejmującej działającej jako następca prawny. Spółka zwróciła uwagę, że wskazując dane spółki przejmowanej działała w przeświadczeniu o prawidłowości swojego działania, z uwagi na okoliczność, że obowiązek podatkowy w zakresie udokumentowanych czynności powstał przed dniem przejęcia. Spółka wskazała również na fakt, że po przejęciu spółki zmieniła swoją nazwę na nazwę spółki przejmowanej, a zatem korekta danych wskazanych na fakturze w drodze wystawionej przez nabywcę noty korygującej obejmowała wyłącznie numer NIP podatnika oraz adres siedziby. Nazwa podatnika pozostawałaby bez zmian, a zatem może być skorygowana przy pomocy noty korygującej wystawionej przez nabywcę usług.

Organ uznał argumentację spółki i wskazał, że w sytuacji, gdy nabywca otrzyma fakturę zawierającą błędy w elementach nazwy sprzedawcy lub nabywcy albo oznaczenia towaru lub usługi, może je skorygować notą korygującą. Organ przypomniał też, że przez wystawienie noty korygującej nie można zmienić podmiotu umowy sprzedaży. W przypadku, gdy błędne są wszystkie dane nabywcy towaru lub usługi wskazane na fakturze, nie jest dopuszczalne jej korygowanie przez nabywcę notą korygującą. W związku z tym, że w związku z przejęciem doszło do sukcesji generalnej, organ stwierdził, że w fakturach wystawianych po dacie przejęcia, powinny widnieć dane sprzedawcy i wystawcy będącego następcą prawnym spółki przejmowanej, tj. spółki.

Stanisław Nidecki

Źródło: taxonline.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Strama

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama