REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KSeF - dlaczego trzeba go poznać już dziś?

  • Materiał prasowy
Kiedy obowiazkowy KSeF?
Kiedy obowiazkowy KSeF?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowy System e-Faktur - obowiązek korzystania z niego wchodzi w życie dopiero w 2024 roku, dlatego wielu księgowych i przedsiębiorców uważa, że ma jeszcze miesiące na wdrożenie w jego funkcjonalność. Tymczasem producenci oprogramowania wspierającego pracę księgowych i biur rachunkowych biją na alarm! Czasu na naukę jest bardzo niewiele i warto już teraz sprawdzić nowy system w praktyce.

Krajowy System e-Faktur - od kiedy będzie obowiązkowy?

1 stycznia 2022 roku wystartował długo przygotowywany i jeszcze dłużej zapowiadany system KSeF. Głównym założeniem wprowadzenia KseF jest jak najszybsze wdrożenie rozwiązań cyfrowych w polskich przedsiębiorstwach. Większa transparentność w zawieranych umowach na linii B2B lub B2C, a także usprawnienie i zabezpieczenie elektronicznego przepływu dokumentów to dodatkowe zalety, które są związane z docelowym korzystaniem z Krajowego Systemu e-Faktur.

Autopromocja

Chociaż wiele osób nadal się wzbrania przed sprawdzeniem, jak działa KSeF, wdrożenie go będzie nieuniknione. Dla najbardziej opornych i zbuntowanych, którzy nie zaczną korzystać z systemu w przyszłym roku – resort finansów przygotował szereg sankcji. Do stosowania KSeF powinno motywować przedsiębiorców przede wszystkim to, że dokument wystawiony z pominięciem tego systemu nie będzie po prostu uznany za fakturę i nie będzie rodził żadnych prawnych konsekwencji związanych z jej wydaniem.

Dlaczego już teraz warto poznać KSeF?

Jedną z głównych zalet, które już dziś mogą przekonać przedsiębiorców – czynnych płatników VAT – do korzystania z KSeF, jest możliwość szybszego zwrotu VAT z przeprowadzanych transakcji. Co więcej, jednolity wzorzec faktur ustrukturyzowanych i spójny wzorzec numeryczny sprawiają, że wystawianie, porządkowanie i weryfikacja faktur staną się łatwiejsze.

Producenci programów wspierających księgowość już gotowi na KSeF, ale użytkownicy jeszcze nie…

Zdecydowanie mniej czasu na wdrożenie KSeF w życie mają producenci oprogramowania wspierającego pracę księgowych i biur rachunkowych. Ci najlepsi już od zeszłego roku oferują oprogramowanie zintegrowane z resortowym systemem informatycznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Udostępniliśmy możliwość swobodnego wystawiania faktur i ich automatycznego wysyłania do systemu KSeF. Mimo intensywnych prac i szybkiego wdrożenia tej integracji bardzo długo czekaliśmy na jakikolwiek ruch ze strony użytkowników aplikacji. Czas mija, a niewiele się w tym obszarze zmienia. Wciąż wielu klientów nie korzysta z tej funkcji, choć są technologicznie przygotowani i mają dostęp do kompleksowych materiałów edukacyjnych – tłumaczy Krzysztof Wojtas, prezes zarządu BrainSHARE IT, producenta programu SaldeoSMART.

Jak widać, przyczyną małego zainteresowania KSeF-em wcale nie jest brak odpowiednio zintegrowanych narzędzi i aplikacji, a raczej brak gotowości na cyfryzację biznesu.

- Mamy nadzieję, że system zacznie w końcu zyskiwać na popularności. Dużo zależy dziś od instytucji rządowych i samych producentów oprogramowania dla księgowych oraz przedsiębiorców. Dzięki nieustannemu edukowaniu i zachęcaniu księgowych i biur rachunkowych do rozpoczęcia korzystania z tej funkcjonalności, możemy sporo zdziałać i uchronić firmy przed przykrymi niespodziankami. Ci, którzy chcą uniknąć bolesnego zderzenia się z KSeF w pierwszym dniu jego obligatoryjnego obowiązywania, powinni zacząć zgłębiać temat już teraz, kiedy czasu na wdrożenie jest więcej – dodaje Krzysztof Wojtas.

KSeF odkładamy na potem

Powodem odkładania spraw związanych z KSeF na dalszy plan jest często brak czasu. Zmęczeni księgowi do tej pory zmagają się ze skutkami nowelizacji związanych z rewolucyjnym Polskim Ładem. To dlatego z niechęcią spoglądają w kierunku nowych szkoleń – szczególnie tych, do których się „nie pali”. Niestety to właśnie one – przewrotnie – uprościłyby wiele procesów.

Podobnie jest z przedsiębiorcami. Jeżeli nie skusi ich możliwość uzyskania szybszego zwrotu VAT, prawdopodobnie w natłoku spraw i problemów związanych z rosnącą inflacją nie będą z zainteresowaniem zgłębiać tematyki KSeF. W obliczu ciężkiej sytuacji ekonomicznej i zapowiadanych kolejnych już podwyżek właściciele firm poważnie obawiają się o przyszłość swojego biznesu. To wszystko sprawia, że 1 stycznia 2024 roku, w którym to KseF będzie obowiązkowy, jest terminem wyjątkowo odległym, nieleżącym jeszcze w sferze realnych planów przedsiębiorcy.

- Wbrew opiniom krążącym wśród przedsiębiorców KSeF nie jest taki zły, jak go malują. Ja osobiście upatruję w nim nowej szansy na cyfryzację polskiej księgowości, która w dużej mierze wciąż opiera się na przetwarzaniu papierowych dokumentów. A przecież elektroniczny obieg dokumentów to większa wygoda, szybkość i bezpieczeństwo. Warto więc pamiętać, że ujednolicenie e-faktur to nie tylko zmiana formalności, ale przede wszystkim ogrom nowych możliwości. Gorąco wierzę w to, że w 2023 roku coraz więcej osób zacznie korzystać z tego rozwiązania, pozwala ono bowiem na uproszczenie wielu spraw związanych z prowadzeniem nowoczesnej księgowości – podsumowuje Krzysztof Wojtas.

Nowoczesne technologie w księgowości nie są przeszkodą, a kołem napędowym. Nie tylko upraszczają pracę, ale również pozwalają zaoszczędzić czas, który w branży księgowej jest na wagę złota. Czy nie korzystniej jest już dziś przeznaczyć go na naukę nowego systemu, po to aby w przyszłości mieć go więcej na rozwój biznesu?

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r. [tabela ofert]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA