Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?
REKLAMA
REKLAMA
Tak, może Pan wystawić sprzedawcy duplikat zgubionej przez niego faktury. Szczegóły poniżej.
Warunki samofakturowania
Kwestię samofakturowania reguluje art. 106d ust. 1 ustawy o VAT. Aby nabywca mógł wystawiać za sprzedawcę faktury, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:
1) nabywca wystawiający fakturę musi być podatnikiem podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze albo osobą prawną niebędącą podatnikiem, który nabywa towary lub usługi od innego podatnika,
2) samofakturowanie dotyczy wyłącznie czynności wymienionych w art. 106d ust. 1 pkt 1–3 ustawy o VAT,
3) sprzedawca i nabywca towarów lub usług muszą zawrzeć umowę w sprawie samofakturowania, z której powinna wynikać określona procedura zatwierdzania poszczególnych faktur przez sprzedawcę.
Kto powinien wystawić duplikat faktury w przypadku samofakturowania?
W przypadku zagubienia przez sprzedawcę faktury wystawionej przez nabywcę, to właśnie nabywca powinien wystawić duplikat zgubionej faktury. Taki obowiązek wynika wprost z art. 106l ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku gdy faktura zaginie, nabywca, o którym mowa w art. 106d ust. 1 ustawy o VAT (a więc nabywca dokonujący samofakturowania), ponownie wystawia fakturę, na wniosek sprzedawcy, zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu nabywcy.
Podsumowując, jeżeli sprzedawca, na rzecz którego wystawia Pan faktury w ramach samofakturowania, zgubił fakturę, to powinien Pan wystawić mu duplikat tej faktury.
art. 106d ust. 1, art. 106l ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 361
Katarzyna Wojciechowska, ekspert w zakresie VAT
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat