| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Faktura > Jak wystawić fakturę korygującą, gdy zamiast zwolnienia opodatkowano usługę

Jak wystawić fakturę korygującą, gdy zamiast zwolnienia opodatkowano usługę

W wystawionej za usługi fakturze wykazałem wartość swojego wynagrodzenia wraz z podatkiem VAT, zgodnie z zawartą umową. Obecnie okazało się, że moje usługi korzystają ze zwolnienia z VAT. Czy w takim przypadku korygując fakturę mogę potraktować cenę brutto z faktury pierwotnej jako cenę netto? Wówczas wartości te będą zgodne z zawartą umową, której nie można zmienić, gdyż została ona zawarta w wyniku wygranego przetargu, a tym samym nie może już ulec zmianie wartość przedmiotu zamówienia.

W opisanej w pytaniu sytuacji powinien Pan skorygować pierwotnie wystawioną fakturę, wystawiając korektę z zastosowaniem zwolnienia z VAT. Zgodnie bowiem z art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT fakturę korygującą wystawia się w razie stwierdzenia pomyłki, m.in. w stawce podatku, a z taką sytuacją mamy tu do czynienia. Przy czym, kwotą należną z tytułu przeprowadzonych prac jest wynagrodzenie ustalone w umowie zawartej między stronami transakcji, należne i zapłacone Panu przez nabywcę usługi. Zatem cena, jaką nabywca usługi zobowiązany był zapłacić Panu jako usługodawcy za wykonaną usługę, akcep­towana przez obie strony umowy, powinna być wykazana na wystawionej korekcie faktury odnośnie do tej transakcji z zastosowaniem właściwej stawki podatku. Czy jednak powinna być to kwota netto, czy brutto z faktury pierwotnej, przesądza treść umowy oraz wola obu stron.

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11 stycz­nia 2013 r. (sygn. IPPP2/443-1100/12-4/AO) czytamy:

W świetle powyższego, skoro w przedmiotowej sprawie wystawiona faktura dotyczyła wyłącznie MF usługi opodatkowanej podatkiem od towarów i usług a winna dotyczyć również usług zwolnio­nych od podatku właściwym jest wystawienie faktury korygującej. W wystawionej fakturze, wy­kazując wyłącznie usługi opodatkowane, niewątpliwie dopuszczono się pomyłki w kwocie podatku. Tym samym, powodem wystawienia faktury korygującej w niniejszych okolicznościach jest zastosowanie pra­widłowej stawki podatku. Jednakże jak słusznie zauważył Wnioskodawca o wysokości ceny, jaką jest obowiązany zapłacić nabywca towaru lub usługi decyduje treść umowy. O tym, czy będzie to kwota brut­to czy netto decydują strony umowy.

PODSTAWA PRAWNA:

- art. 106j ust. 1 pkt 5 i ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312.

Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Monitor Księgowego – prenumerata

Biuletyn VAT

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »