REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy naprawa samochodu służbowego poza granicami kraju stanowi import usług

Czy naprawa samochodu służbowego poza granicami kraju stanowi import usług
Czy naprawa samochodu służbowego poza granicami kraju stanowi import usług

REKLAMA

REKLAMA

Firma, która korzysta ze zwolnienia przedmiotowego oraz posiada NIP unijny z prefiksem PL, delegowała swoich pracowników samochodem służbowym do niemieckiego kontrahenta. Celem podróży było uzgodnienie warunków umowy zakupu towarów. Pracownicy mieli zweryfikować partię towaru przed jego ostatecznym zakupem. Na terenie Niemiec samochód miał awarię i został oddany do warsztatu samochodowego. Za naprawę warsztat niemiecki wystawił fakturę. Wykazał w niej wartość usługi na 300 euro oraz VAT w wysokości 19%. Usługa została wykonana w grudniu 2018 r. W jaki sposób należy rozliczyć transakcję?

Polska firma powinna rozliczyć import usługi z tytułu nabycia usługi naprawy samochodu od niemieckiego warsztatu i wykazać podatek należny w deklaracji podatkowej VAT-9M. Nie będzie miała prawa do odliczenia od tego zakupu podatku naliczonego. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Autopromocja

Polecamy: Biuletyn VAT

VAT 2019

Ustawodawca nazywa importem usług sytuację, gdy dochodzi do świadczenia usług, z tytułu których podatnikiem jest usługobiorca (art. 2 pkt 9 ustawy o VAT).

Kiedy polski nabywca rozlicza import usług

Nabywca ma obowiązek rozliczyć import usług w Polsce, gdy (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT):

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju albo jest osobą prawną niebędącą podatnikiem, mającą siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju;
  • usługę wykonał podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski, a gdy ta usługa związana jest z nieruchomością, nie jest w Polsce zarejestrowany jako podatnik VAT.

Dodatkowo, aby wystąpił import usług, miejsce świadczenia nabywanej przez podatnika od podatnika zagranicznego usługi musi znajdować się na terytorium Polski. Tylko bowiem wówczas dochodzi do świadczenia podlegającej opodatkowaniu w Polsce usługi (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Wszystkie warunki muszą być spełnione łącznie, aby można było mówić o obowiązku rozliczenia importu usługi po stronie polskiej firmy.

Z treści pytania Czytelnika wynika, że warunki wystąpienia importu usług są w przedstawionej sytuacji spełnione. Polski podatnik, czyli posiadający siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju, nabył usługę naprawy od podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej ani - jak zakładamy - stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski. Miejsce świadczenia usługi znajduje się na terytorium Polski. Jest ustalane na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że miejscem opodatkowania usług w przypadku ich świadczenia na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Prowadzi to do wniosku, że nabycie usługi naprawy stanowi dla Państwa import usług opodatkowany stawką podstawową w wysokości 23%.

W jakiej deklaracji rozliczy import usług podatnik niezarejestrowany jako czynny

Z treści pytania wynika, że polska firma korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z VAT. Podatnicy dokonujący importu usług, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, w celu rozliczenia podatku należnego z tytułu tego importu składają deklarację VAT-9M. Należy w niej rozliczyć wyłącznie podatek należny z tytułu importu usług. Podatek naliczony nie wystąpi.

UWAGA!
Jeżeli nabywcą importowanej usługi jest podatnik, który nie ma obowiązku składania deklaracji VAT-7, VAT-7K lub VAT-8, podatek należny z tego tytułu wykazuje on w deklaracji VAT-9M.

Termin złożenia deklaracji VAT-9M i zapłaty wynikającego z niej podatku upływa 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Natomiast obowiązek podatkowy zasadniczo powstaje w dniu wykonania usługi lub dokonania zapłaty, jeśli nastąpiła ona przed wykonaniem usługi.

Zatem w deklaracji VAT-9M za grudzień firma powinna wykazać wartość transakcji wyrażonej w walucie euro oraz przeliczyć na polskie złote z uwzględnieniem kursu przeliczenia waluty zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są wyrażone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. W takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro. Takie stanowisko wyraził także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 18 maja 2018 r. (sygn. 0112-KDIL1-3.4012.169.2018.2.KM).

UWAGA!
Deklarację VAT-9M składa się wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej.


Przykład:

Usługa naprawy samochodu (wymiana tłumika) została wykonana 9 stycznia 2019 r. przez kontrahenta niemieckiego na kwotę 300 euro plus podatek niemiecki 19%. Dla polskiego podatnika obowiązek podatkowy z tytułu importu usługi powstanie zgodnie z ogólną zasadą, tj. w dniu jej wykonania (zakończenia), czyli 9 stycznia 2019 r. Kwotę podstawy opodatkowania od nabytej usługi w wysokości 300 euro plus 19% liczymy od wartości brutto wskazanej na fakturze, czyli 357 euro.

Przeliczenia dokonuje się na złote według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, tj. kurs obowiązujący na 8 stycznia 2019 r. Załóżmy, że kurs euro 8 stycznia będzie na poziomie 4,20 zł. Dlatego podstawa opodatkowania wyniesie 1499 zł (4,2 x 357 euro). Od tak ustalonej kwoty liczymy polski podatek należny w wysokości 23%, tj. 345 zł.

W deklaracji VAT-9M polski podatnik powinien wykazać w poz. 12 podstawę opodatkowania w kwocie 1499 zł i VAT należny w wys. 345 zł w poz. 13.

Fragment deklaracjiVAT-9M

Podstawa prawna:

  • art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 28b ust. 1, art. 31a ust. 1, art. 99 ust. 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2018 r. poz. 2174; ost.zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 2354

Beata Kociańska, ekspert w zakresie VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zawieszenie projektu CPK to zły sygnał także dla mniejszych firm

„Zawieszenie” projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego to zły sygnał również dla mniejszych firm. Czy małe firmy mogą mieć kłopoty przez zawieszenie projektu CPK? Firma zaangażowana w projekt CPK raczej nie dostanie kredytu.

3 czerwca 2024 r. upływa termin na złożenie wniosku o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej

Do 3 czerwca 2024 r. przedsiębiorcy mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za ubiegły rok. Jakie są skutki nie zrobienia tego w terminie, co się stanie z nadpłatą?

Zmiana wzoru i miejsc naklejania znaków akcyzy na wyroby winiarskie [KOMENTARZ]

Komentarz prezes Magdaleny Zielińskiej Związku Pracodawców Polskiej Rady Winiarstwa.

Cyberbezpieczeństwo w branży TSL – nowe wymogi. Co zmieni unijna dyrektywa NIS 2 od 17 października 2024 roku?

Dyrektywa NIS 2 wymusza na firmach konieczność wdrożenia strategii zarządzania ryzykiem. W praktyce oznacza to, że muszą zabezpieczyć swoje systemy komputerowe, procesy bezpieczeństwa oraz wiedzę swoich pracowników na tyle, by zapewnić funkcjonowanie i odpowiednio szybką reakcję w przypadku ataku hakerskiego. Od 17 października 2024 roku wszystkie kraje członkowskie powinny zaimplementować dyrektywę w swoim systemie prawnym.

Nawet 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec maja 2024 r. [tabela ofert]

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec maja 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wzrosło w maju do nieco ponad 5,7%.

ZUS pobrał 4000 zł od wdowy. 20 680,00 zł udziału w emeryturze zmarłego [Mąż nie skorzystał z emerytury]

Wdowa otrzymała wypłatę gwarantowaną 20 680,00 zł (udział w emeryturze zmarłego męża w zakresie subkonta). ZUS pobrał (jako płatnik PIT) 4000 zł i przekazał te pieniądze fiskusowi. ZUS wykonał prawidłowo przepisy podatkowe ustalające podatek na prawie 1/5 płatności. ZUS jest tu tylko pośrednikiem między wdową a fiskusem.

8-procentowy VAT nie dla domków letniskowych

Zgodnie z obecną praktyką organów podatkowych 8-procentowy VAT może być stosowany wyłącznie przy wznoszeniu budynków mieszkalnych przeznaczonych do stałego zamieszkania, zatem przedsiębiorcy budujące domki letniskowe lub rekreacyjne muszą wystawiać faktury z 23-procentowym VAT. 

Faktura korygująca 2024. Czy można zmienić dane nabywcy na zupełnie inny podmiot?

Sprzedawca wystawił fakturę VAT na podmiot XYZ Sp. z o.o., jednak właściwym nabywcą był XYZ Sp. k. Te dwa podmioty łączy tylko nazwa „XYZ” oraz osoba zarządzająca. Są to natomiast dwie różne działalności z różnymi numerami NIP. Czy w takiej sytuacji sprzedawca może zmienić dane nabywcy widniejące na fakturze poprzez fakturę korygującą, tj. bez konieczności wystawiania tzw. korekty „do zera” na XYZ Sp. z o.o., i obciążenie XYZ Sp. k. tylko poprzez korektę i zmianę odbiorcy faktury? 

Nowy sposób organów celno-skarbowych na uszczelnienie wywozu towarów podlegającym sankcjom na Rosję

Oświadczenie producenta o tym, iż wie kto jest kupującym i sprzedającym towar oraz o tym, iż wie, że jego wyprodukowany towar będzie przejeżdżał przez Rosję w tranzycie i zna końcowego użytkownika produktu, ma być narzędziem do ograniczenia wywozu towarów które są wyszczególnione w rozporządzeniu Rady (UE) NR 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczące środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie.

Opóźnienia w zapłacie w podatku dochodowym - skutki

Przedsiębiorcy mają wynikający z przepisów podatkowych obowiązek płacenia różnych podatków. W tym także podatków dochodowych: PIT – podatek dochodowy od osób fizycznych i CIT – podatek dochodowy od osób prawnych (w przypadku np. spółek z o.o. czy akcyjnych). Każde opóźnienie w zapłacie podatku – także podatku dochodowego grozi nie tylko obowiązkiem obliczenia od zaległości podatkowych odsetek ale także odpowiedzialnością karną skarbową. Zaległość podatkowa, to także może być problem pracowników, którzy nie zapłacili podatku dochodowego PIT wynikającego z rocznego zeznania podatkowego.

REKLAMA