| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | IDEORIA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Import usług > Czy naprawa samochodu służbowego poza granicami kraju stanowi import usług

Czy naprawa samochodu służbowego poza granicami kraju stanowi import usług

Firma, która korzysta ze zwolnienia przedmiotowego oraz posiada NIP unijny z prefiksem PL, delegowała swoich pracowników samochodem służbowym do niemieckiego kontrahenta. Celem podróży było uzgodnienie warunków umowy zakupu towarów. Pracownicy mieli zweryfikować partię towaru przed jego ostatecznym zakupem. Na terenie Niemiec samochód miał awarię i został oddany do warsztatu samochodowego. Za naprawę warsztat niemiecki wystawił fakturę. Wykazał w niej wartość usługi na 300 euro oraz VAT w wysokości 19%. Usługa została wykonana w grudniu 2018 r. W jaki sposób należy rozliczyć transakcję?

Polska firma powinna rozliczyć import usługi z tytułu nabycia usługi naprawy samochodu od niemieckiego warsztatu i wykazać podatek należny w deklaracji podatkowej VAT-9M. Nie będzie miała prawa do odliczenia od tego zakupu podatku naliczonego. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Polecamy: Biuletyn VAT

VAT 2019

Ustawodawca nazywa importem usług sytuację, gdy dochodzi do świadczenia usług, z tytułu których podatnikiem jest usługobiorca (art. 2 pkt 9 ustawy o VAT).

Kiedy polski nabywca rozlicza import usług

Nabywca ma obowiązek rozliczyć import usług w Polsce, gdy (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT):

  • posiada siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju albo jest osobą prawną niebędącą podatnikiem, mającą siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju;
  • usługę wykonał podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski, a gdy ta usługa związana jest z nieruchomością, nie jest w Polsce zarejestrowany jako podatnik VAT.

Dodatkowo, aby wystąpił import usług, miejsce świadczenia nabywanej przez podatnika od podatnika zagranicznego usługi musi znajdować się na terytorium Polski. Tylko bowiem wówczas dochodzi do świadczenia podlegającej opodatkowaniu w Polsce usługi (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Wszystkie warunki muszą być spełnione łącznie, aby można było mówić o obowiązku rozliczenia importu usługi po stronie polskiej firmy.

Z treści pytania Czytelnika wynika, że warunki wystąpienia importu usług są w przedstawionej sytuacji spełnione. Polski podatnik, czyli posiadający siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju, nabył usługę naprawy od podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej ani - jak zakładamy - stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium Polski. Miejsce świadczenia usługi znajduje się na terytorium Polski. Jest ustalane na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że miejscem opodatkowania usług w przypadku ich świadczenia na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Prowadzi to do wniosku, że nabycie usługi naprawy stanowi dla Państwa import usług opodatkowany stawką podstawową w wysokości 23%.

W jakiej deklaracji rozliczy import usług podatnik niezarejestrowany jako czynny

Z treści pytania wynika, że polska firma korzysta ze zwolnienia przedmiotowego z VAT. Podatnicy dokonujący importu usług, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, w celu rozliczenia podatku należnego z tytułu tego importu składają deklarację VAT-9M. Należy w niej rozliczyć wyłącznie podatek należny z tytułu importu usług. Podatek naliczony nie wystąpi.

UWAGA!
Jeżeli nabywcą importowanej usługi jest podatnik, który nie ma obowiązku składania deklaracji VAT-7, VAT-7K lub VAT-8, podatek należny z tego tytułu wykazuje on w deklaracji VAT-9M.

Termin złożenia deklaracji VAT-9M i zapłaty wynikającego z niej podatku upływa 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Natomiast obowiązek podatkowy zasadniczo powstaje w dniu wykonania usługi lub dokonania zapłaty, jeśli nastąpiła ona przed wykonaniem usługi.

Zatem w deklaracji VAT-9M za grudzień firma powinna wykazać wartość transakcji wyrażonej w walucie euro oraz przeliczyć na polskie złote z uwzględnieniem kursu przeliczenia waluty zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są wyrażone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez NBP na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Podatnik może wybrać sposób przeliczania tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. W takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro. Takie stanowisko wyraził także Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 18 maja 2018 r. (sygn. 0112-KDIL1-3.4012.169.2018.2.KM).

UWAGA!
Deklarację VAT-9M składa się wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ProfiAuto

ProfiAuto to należąca do firmy Moto-Profil marka zrzeszająca ponad 150 hurtowni, sklepów i warsztatów, znajdujących się w miastach na terenie całej Polski. Pod szyldem ProfiAuto funkcjonują wyselekcjonowane, najlepsze na rynku motoryzacyjnym podmioty.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »