REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie podmiotowe w zakresie stosowania kas fiskalnych

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Zwolnienie podmiotowe w zakresie stosowania kas fiskalnych
Zwolnienie podmiotowe w zakresie stosowania kas fiskalnych

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej osób decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Co do zasady są to drobni przedsiębiorcy, którzy swoje usługi świadczą na rzecz osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej. Taki krąg konsumentów wymaga od przedsiębiorców spełnienia dodatkowych warunków m.in. stosowania kas rejestrujących. Powstaje natomiast pytanie, czy jest to obowiązek bezwzględny?

Co do zasady, za pomocą kasy rejestrującej sprzedaż muszą ewidencjonować przedsiębiorcy, którzy sprzedają towary lub świadczą usługi osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej i rolnikom ryczałtowym, co wynika wprost z art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej jako ustawa o VAT). Natomiast wspomniany obowiązek nie jest obowiązkiem bezwzględnym. Kwestie zwolnień reguluje Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących z dnia 28 grudnia 2018 r. (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 2519, dalej jako rozporządzenie).

Autopromocja

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt. 1 rozporządzenia, zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących podlegają podatnicy, których roczny obrót nie przekracza 20 tys. zł. Są to tak zwani drobni przedsiębiorcy, do których ma zastosowanie zwolnienie podmiotowe. Wobec tej kategorii zwolnień, ustawodawca zastosował tylko dwie przesłanki, które powinny występować łącznie, a mianowicie:

 • odbiorcą sprzedawanych towarów lub usług musi być osoba fizyczna, nieprowadząca działalności gospodarczej;
 • obrót w okresie rocznym (lub w proporcji do prowadzonej działalności – jeśli podatnik rozpoczyna działalność w trakcie roku) nie może przekroczyć 20 tys. złotych;

Zasadniczo ustawodawca nie precyzuje jaki rodzaj działalności musi być prowadzony przez podatnika aby móc zastosować zwolnienie. Jednakże w § 4 rozporządzenia ustawodawca zamieścił katalog czynności i usług, co do których ww. zwolnienie nie znajdzie zastosowania. Przykładowo w § 4 ust. 1 pkt 1 lit. l zwolnienia nie stosuje się do dostawy zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W odniesieniu do powyższego wątpliwości mogą powstać w przypadku, gdy świadczenie ma charakter złożony. Przykładem takiego świadczenia może być działalność filmowa i fotograficzna, kiedy poza wykonywaniem czynności filmowania oraz robienia zdjęć, przedsiębiorca zapisuje filmy lub zdjęcia na trwałych nośnikach np. CD, DVD, pendrive etc. i następnie przekazuje je klientom. Powstaje wątpliwość czy działalność będzie podlegała wyłączeniu dot. dostawy nośników danych (nagrań i zdjęć), czy w takim przypadku należy uznać, że przedsiębiorca świadczy dwa rodzaje usług: np. filmowanie oraz sprzedaż płyt CD, czy jednak jest to wciąż jedna usługa filmowa, a zapisywanie nagranego filmu stanowi jedynie skutek następczy bez którego samo filmowanie nie miało by sensu.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 15.04.2015 r., znak: IBPP3/4512-99/15/JP, wskazał, że: „(…) nie ma zastosowania wyłączenie ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 1 lit. l powołanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. oraz § 4 pkt 1 lit. l rozporządzenia z 4 listopada 2014 r. Wynika to z faktu, że dotyczy ono dostawy towaru, natomiast przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawczyni jest świadczenie usług fotograficznych oraz usług filmowania. Zatem Wnioskodawczyni rozpoczynając w 2014 r. działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fotograficznych oraz usług filmowania nie była zobligowana do rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej przy zastosowaniu kasy rejestrujące. Dopóki Wnioskodawczyni świadczy usługi fotograficzne lub filmowe i jedynie ich efekty przekazuje na płycie DVD lub innym nośniku w jednym egzemplarzu to istotą działalności Wnioskodawczyni są usługi fotografowania i filmowania, a nie nagrywanie nośników”.

Przywołane stanowisko organu podatkowego podkreśla, że zapisywanie filmów na trwałym nośniku, w zakresie prowadzonej działalności filmowej, nie będzie stanowić osobnej dostawy przedmiotu lecz jest skutkiem pobocznym świadczonych usług filmowych.

W związku z powyższym należy wskazać, iż zwolnienie z § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ma zastosowanie wobec przedsiębiorców, których obroty nie przekraczają 20 tys. zł. rocznie także w przypadku, gdy w związku ze świadczeniem usług podstawowych, dokonują świadczeń pobocznych. Jednakże zwolnienie będzie miało zastosowanie wówczas, gdy wspomniane usługi pomocnicze będą stanowić integralną cześć czynności głównej. Tym samym nie będą podlegać wyłączeniu z § 4 rozporządzenia.

Maria Strelczenko, młodszy konsultant podatkowy w ECDP Sp. z o. o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

  Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

  Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

  W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

  Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników?

  Na czym polega prowadzenie dokumentacji pracowniczej? Jak przechowywać akta osobowe pracowników? Co obejmuje dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy?

  Największy jednorazowy przelew z UE. Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO

  Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do kwestii "tantiem od internetu"

  Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych Stowarzyszenia Filmowców Polskich odniósł się do artykułu "Tantiemy od internetu - nadchodzi nowy parapodatek! Przedsiębiorcy są zaniepokojeni", wskazując m.in., że "nazywanie tantiem z internetu dla twórców filmowych nowym parapodatkiem jest zabiegiem absolutnie nieuprawnionym".

  Podatek od nieruchomości od mieszkania na wynajem. Jaka stawka? 33,10 zł czy 1,15 zł za 1 m2?

  Właściciele mieszkań przeznaczonych na wynajem nie mają pewności, ile powinien wynosić podatek od nieruchomości od takiego mieszkania. To bardzo ważna kwestia, bo mówimy o dwóch stawkach, które mogą mieć zastosowanie. W większości gmin, pierwsza taka stawka wynosi obecnie 33,10 zł za 1 metr kwadratowy, a druga - 1,15 zł za 1 metr kwadratowy. Różnica jest zatem ogromna. Dlaczego podatek od nieruchomości w kontekście wynajmu mieszkań jest problematyczny?

  KSeF od 2025 roku? Będzie można wystawić normalną fakturę i dopiero potem wysłać do KSeF. prof. Modzelewski: podstawowy błąd naprawiony, reszta absurdów pozostała

  Autorzy projektu nowelizacji przepisów, które miały z dniem 1 lipca br. narzucić podatnikom VAT obowiązek wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych w KSeF, nieco przejrzeli na oczy i dostrzegli podstawowy błąd swojej koncepcji – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski. 

  "DGP": Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową

  Urzędy skarbowe nie nałożyły dotąd na żadne przedsiębiorstwo kary za nieprzesłanie adresu strony internetowej ze strategią podatkową - poinformował "DGP" resort finansów, pisze w poniedziałkowym wydaniu gazeta, która pyta, czy wszyscy tak dobrze wypełniają ten obowiązek, czy nikt tego nie sprawdza.

  REKLAMA