Nowy system kas fiskalnych, czyli kasy fiskalne online i CRK
REKLAMA
REKLAMA
Jak zmieni się system kas fiskalnych?
Ustawa z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 675) wprowadza rewolucyjne zmiany w systemie kas fiskalnych. Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 maja 2019 r.
REKLAMA
Nowelizacja zakłada przede wszystkim, że pojawi się zupełnie nowy typ kas rejestrujących, tzw. kasy fiskalne online.
Przesyłanie danych z kas fiskalnych online, jak zaplanował to ustawodawca, odbywać się będzie w sposób ciągły i zautomatyzowany. To znaczy, kasy nowej generacji będą wysyłały, z określoną częstotliwością, informacje o dokonanych transakcjach. A samo przesyłanie tych danych będzie się odbywało za pośrednictwem sieci internetowej.
Przesyłane będą w szczególności informacje o każdej transakcji zaewidencjonowanej na kasie rejestrującej, ze szczegółami pozwalającymi na ustalenie wysokości podstawy opodatkowania i kwot podatku należnego, stawki podatku, rodzaju towaru/usługi, a także czasu i miejsca instalacji kasy.
Polecamy: VAT 2019. Komentarz
REKLAMA
Nowe kasy fiskalne powinny zapewniać prawidłowe zaewidencjonowanie, przechowywanie i bezpieczne przesyłanie danych z kasy na zewnętrzne nośniki danych oraz umożliwiać połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas (art. 111 ust. 6a ustawy o VAT).
Przy czym normy jakie będą musiały spełniać nowe kasy zostaną określone w drodze rozporządzania, które ma zostać wydane, a które będzie zawierać wymagania techniczne dla tych kas dotyczące m.in. rodzajów kas rejestrujących, konstrukcji kas rejestrujących, zapisu i przechowywania danych w pamięciach kas rejestrujących, dokumentów wystawianych przy zastosowaniu kas rejestrujących, pracy kas rejestrujących, w tym połączenia i przesyłania danych między kasami rejestrującymi a CRK (określonych w art. 111a ust. 3 ustawy o VAT) oraz fiskalizacji kas rejestrujących, kas rejestrujących o zastosowaniu specjalnym.
Kto będzie zarządzał danymi z kas online?
Kas rejestrujące online będą zatem na bieżąco przesyłać dane o dokonanych transakcjach do centralnego systemu teleinformatycznego fiskusa, tj. Centralnego Repozytorium Kas, które, zgodnie z ustawą, ma zostać utworzone i oddane w ręce Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (art. 111a. 1. ustawy o VAT).
Szef KAS będzie mógł udostępniać dane z kas ministrowi finansów, dyrektorom izb administracji skarbowej, naczelnikom urzędów skarbowych, naczelnikom urzędów celno-skarbowych w zakresie niezbędnym do wykonywania obowiązków ustawowych (art. 111a ust. 4 ustawy VAT).
Do czego posłuży Centralne Repozytorium Kas?
Centralne Repozytorium Kas będzie służyło (art. 111b ust. 2 ustawy o VAT) w szczególności do:
1) odbierania i gromadzenia danych z kas rejestrujących, które obejmują:
a) dane o sprzedaży wykazane w prowadzonej ewidencji, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy,
b) dane o zdarzeniach zapisywanych w pamięciach kas rejestrujących, mających znaczenie dla pracy kas rejestrujących, które wystąpiły podczas używania tych kas, w tym o fiskalizacji kasy, zmianach stawek podatku, zmianach adresu punktu sprzedaży i datach dokonania przeglądów technicznych;
2) analizy i kontroli danych z kas rejestrujących;
3) przesyłania poleceń do kas rejestrujących, dotyczących pracy kas.
Nowe kasy mają być połączone z CRK za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej w sposób, który zapewnia:
1) przesyłanie danych z kas rejestrujących do Centralnego Repozytorium Kas w sposób bezpośredni, ciągły, zautomatyzowany lub na żądanie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej;
2) przesyłanie poleceń z Centralnego Repozytorium Kas do kas rejestrujących, dotyczących pracy kas, i ich odbiór przez te kasy:
a) związanych z fiskalizacją kasy rejestrującej,
b) obejmujących określenie:
- sposobu i zakresu przesyłania danych z tej kasy,
- sposobu pracy kasy rejestrującej,
c) zapewniających prawidłowość pracy kasy rejestrującej.
Którzy podatnicy i od kiedy muszą posiadać kasy fiskalne online?
Ustawodawca wprowadza kasy fiskalne online stopniowo dla określonych branż, przewidując możliwość stosowania kas starego typu tylko do ściśle określonego terminu.
I tak, podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu starych kas rejestrujących, czyli tych z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, wyłącznie:
1) do dnia 31 grudnia 2019 r. (czyli kasa fiskalna online od 1 stycznia 2020 r.) w przypadku:
- świadczenia usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
- sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;
2) do dnia 30 czerwca 2020 r. (czyli kasa fiskalna online od 1 lipca 2020 r.) w przypadku:
- świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
- sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;
3) do dnia 31 grudnia 2020 r. (czyli kasa fiskalna online od 1 stycznia 2021 r.) w przypadku:
- fryzjerskich,
- kosmetycznych i kosmetologicznych,
- budowlanych,
- w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,
- prawniczych,
- związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.
Przy czym, ustawodawca zastrzega jednocześnie, że powyższe terminy mogą zostać przedłużone w przypadku niewystarczających możliwości techniczno-organizacyjnych przesyłania danych między kasami rejestrującymi a Centralnym Repozytorium Kas.
Co z kasami „starego” typu w przypadku pozostałych podatników?
Poza powyższymi podatnikami, którzy zobowiązani są już wcześniej zainstalować kasy online, pozostali podatnicy nadal będą mogli używać do prowadzenia ewidencji kas rejestrujących starego rodzaju. Jednak podatnicy ci będą zobowiązani do zgłoszenia kasy rejestrującej do naczelnika urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy.
Natomiast producenci i importerzy kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii będą musieli uzyskać potwierdzenia Prezesa Głównego Urzędu Miar, że kasy te spełniają funkcje oraz kryteria i warunki techniczne dla tych kas.
Jeżeli chodzi o terminy, to potwierdzenia o spełnieniu funkcji, kryteriów i warunków technicznych dla kas rejestrujących przez:
- kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii – zachowują moc przez okres, na który zostały wydane, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2022 r.;
- kasy rejestrujące z papierowym zapisem kopii – zachowują moc przez okres, na który zostały wydane, nie dłużej jednak niż do dnia 31 sierpnia 2019 r.
Oznacza to, że kasy starego typu będą stopniowo wycofywane z rynku, jako rozwiązania, które nie spełniają wymogów nowego systemu. I ostatecznie, od roku 2023 wszystkie grupy podatników mające obowiązek rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej będą musiały posiadać kasę fiskalną online.
Polecamy: Wiosenne rabaty do – 50%
Bestsellery – podatki, rachunkowość, prawo pracy
Dowiedz się więcej>>
Dodatkowo, nowela wprowadza sankcję w przypadku gdy do obrotu wprowadzono kasę rejestrującą z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, która wbrew deklaracji, o której mowa w art. 111 ust. 6g pkt 2 ustawy o VAT, nie spełnia funkcji, kryteriów lub warunków technicznych dla tych kas, lub do której nie dołączono takiej deklaracji, naczelnik urzędu skarbowego nakłada, w drodze decyzji, na producenta krajowego, podmiot dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu tej kasy albo inny podmiot wprowadzający do obrotu tę kasę karę pieniężną w wysokości 5000 zł.
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach (Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 675).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat