REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieodpłatne świadczenia bez VAT i kasy fiskalnej

Nieodpłatne świadczenia bez VAT i kasy fiskalnej
Nieodpłatne świadczenia bez VAT i kasy fiskalnej

REKLAMA

REKLAMA

Dobrowolne datki przekazywane przez osoby, które skorzystały z nieodpłatnych usług (lub nabyły nieodpłatnie towary) nie stanowią zapłaty za te usługi (towary) i nie podlegają opodatkowaniu VAT ani ewidencji za pomocą kasy fiskalnej. Nieodpłatne świadczenia w postaci wydawania posiłków i napojów (np. w ramach działalności charytatywno-opiekuńczej kościelnych osób prawnych) nie są opodatkowane VAT.

Odpłatność i wykonywanie działalności gospodarczej przez podatnika VAT – podstawowe kryteria opodatkowania VAT

Zasada, wyrażona w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.

Autopromocja

Ponadto z art. 15 ustawy o VAT wynika, że podatnikami VAT są podmioty prowadzące działalność gospodarczą rozumianą jako wszelką działalność (wykonywaną w sposób ciągły dla celów zarobkowych) producentów, handlowców, usługodawców, rolników, osób wykonujących wolne zawody. Działalność ta ma być prowadzona „bez względu na cel lub rezultat takiej działalności”.

Zatem opodatkowaniu VAT podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług, jeżeli są one realizowane przez podatników VAT i wykonywane w ramach działalności gospodarczej (nawet jeżeli ta działalność nie jest formalnie zarejestrowana).

Wyjątkami od zasady odpłatności są sytuacje określone w art. 7 ust. 2 (przekazanie nieodpłatnie przez podatnika VAT towarów należących do jego przedsiębiorstwa) i art. 8 ust. 2 ustawy o VAT (nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika VAT lub jego pracowników) – gdzie również konkretne nieodpłatne świadczenia są opodatkowane VAT.

Jednak co do zasady, jeżeli mamy do czynienia ze stałym świadczeniem nieodpłatnych usług (czy nieodpłatnych dostaw towarów), to nie można mówić o opodatkowaniu tych świadczeń VAT. Właśnie z uwagi na ich nieodpłatność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Charytatywna "kawiarenka" z dobrowolnymi datkami

O interpretację podatkową wystąpiła pewna Parafia Kościoła katolickiego (niezarejestrowana jako podatnik VAT czynny), która w ramach działalności charytatywno-opiekuńczej planuje otworzyć „kawiarenkę” dla wiernych (przy szlaku turystycznym, nieopodal szczytu pewnej góry), gdzie oferować będzie wiernym ciepłe i zimne napoje, przekąski, kiełbaski, karkówkę z grilla, pieczywo, ciasta itp.

Parafia nie będzie pobierała żadnych opłat od za skorzystanie z oferty „kawiarenki”. Oferowane towary (dania, napoje) nie będą miały żadnej ceny.

Natomiast Parafia przewiduje możliwość przekazywania przez wiernych korzystających z oferty „kawiarenki” datków w dowolnej wysokości. Przy czym można będzie skorzystać z oferty „kawiarenki” nawet jeżeli nie uiści się datku.

Parafia zapytała, czy przy tego typu przedsięwzięciu musi płacić VAT i stosować kasę fiskalną.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 5 lutego 2019 r. (sygn. 0112-KDIL2-2.4012.523.2018.3.MŁ) zgodził się z Parafią, że obowiązek podatkowy w VAT tu nie wystąpi, właśnie z uwagi na nieodpłatność świadczeń oferowanych przez „kawiarenkę”.Nieodpłatność tych świadczeń istnieje pomimo możliwości zostawiania datków przez korzystających z oferty „kawiarenki”.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

Dyrektor KIS wskazał w tym kontekście na wyrok ETS (obecnie TSUE) z 3 marca 1994 r., w sprawie R. J. Tolsma a Inspecteur der Omzetbelasting Leeuwarden (sygn. C-16/93).

Tolmsa był ulicznym grajkiem, który prezentował swoją twórczość. Grajek ustawiał przed sobą puszkę, do której przechodnie mogli wrzucać datki. ETS, wskazując na brak bezpośredniego związku między graniem muzyki a zapłatą oraz na dobrowolność datków, uznał, iż datki nie podlegają opodatkowaniu VAT, bowiem w tym wyroku TSUE stwierdził, że „czynność podlega opodatkowaniu wyłącznie wtedy, gdy istnieje związek prawny między usługodawcą i usługobiorcą, w ramach którego następuje świadczenie wzajemne, przy czym wynagrodzenie otrzymane przez usługodawcę stanowi wartość faktycznie przekazaną w zamian za usługi świadczone na rzecz usługobiorcy”.

Zdaniem Dyrektora KIS z wyroku tego wynika konkluzja, że warunkiem uznania danego zdarzenia za odpłatne (i tym samym opodatkowane VAT) jest istnienie stosunku prawnego (np. umowy o świadczenie usług), z którego wynika obowiązek zapłaty wynagrodzenia za wyświadczoną usługę.

Natomiast w opisanym przez Parafię zdarzeniu przyszłym, „datki” – stanowią przejaw dobrowolnej zapłaty za posiłki, czy napoje. Nie ma żadnego obowiązku składania tych datków co wyklucza uznanie ich za wynagrodzenie (za usługę), czy cenę (towaru).

Dlatego zdaniem Dyrektora KIS: (…) wydawanie przez Wnioskodawcę w ramach oferty kawiarenki posiłków/napojów nie będzie stanowić działalności gospodarczej i w rezultacie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tym samym, czynność ta nie będzie mieścić się w pojęciu „sprzedaży”, o której mowa w art. 111 ust. 1 w związku z art. 2 pkt 22 ustawy. W konsekwencji Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej w związku z wydawaniem posiłków/napojów w ramach oferty kawiarenki w okolicach szczytu X, gdyż czynności te w świetle ustawy o podatku od towarów i usług nie będą podlegać opodatkowaniu tym podatkiem. Jednocześnie jeśli datki nie stanowią zapłaty za usługi, nie będą objęte obowiązkiem ewidencjonowania na kasie rejestrującej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA