REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieodpłatne świadczenia bez VAT i kasy fiskalnej

Nieodpłatne świadczenia bez VAT i kasy fiskalnej
Nieodpłatne świadczenia bez VAT i kasy fiskalnej

REKLAMA

REKLAMA

Dobrowolne datki przekazywane przez osoby, które skorzystały z nieodpłatnych usług (lub nabyły nieodpłatnie towary) nie stanowią zapłaty za te usługi (towary) i nie podlegają opodatkowaniu VAT ani ewidencji za pomocą kasy fiskalnej. Nieodpłatne świadczenia w postaci wydawania posiłków i napojów (np. w ramach działalności charytatywno-opiekuńczej kościelnych osób prawnych) nie są opodatkowane VAT.

Odpłatność i wykonywanie działalności gospodarczej przez podatnika VAT – podstawowe kryteria opodatkowania VAT

Zasada, wyrażona w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.

REKLAMA

Autopromocja

Ponadto z art. 15 ustawy o VAT wynika, że podatnikami VAT są podmioty prowadzące działalność gospodarczą rozumianą jako wszelką działalność (wykonywaną w sposób ciągły dla celów zarobkowych) producentów, handlowców, usługodawców, rolników, osób wykonujących wolne zawody. Działalność ta ma być prowadzona „bez względu na cel lub rezultat takiej działalności”.

Zatem opodatkowaniu VAT podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług, jeżeli są one realizowane przez podatników VAT i wykonywane w ramach działalności gospodarczej (nawet jeżeli ta działalność nie jest formalnie zarejestrowana).

Wyjątkami od zasady odpłatności są sytuacje określone w art. 7 ust. 2 (przekazanie nieodpłatnie przez podatnika VAT towarów należących do jego przedsiębiorstwa) i art. 8 ust. 2 ustawy o VAT (nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika VAT lub jego pracowników) – gdzie również konkretne nieodpłatne świadczenia są opodatkowane VAT.

Jednak co do zasady, jeżeli mamy do czynienia ze stałym świadczeniem nieodpłatnych usług (czy nieodpłatnych dostaw towarów), to nie można mówić o opodatkowaniu tych świadczeń VAT. Właśnie z uwagi na ich nieodpłatność.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Charytatywna "kawiarenka" z dobrowolnymi datkami

O interpretację podatkową wystąpiła pewna Parafia Kościoła katolickiego (niezarejestrowana jako podatnik VAT czynny), która w ramach działalności charytatywno-opiekuńczej planuje otworzyć „kawiarenkę” dla wiernych (przy szlaku turystycznym, nieopodal szczytu pewnej góry), gdzie oferować będzie wiernym ciepłe i zimne napoje, przekąski, kiełbaski, karkówkę z grilla, pieczywo, ciasta itp.

Parafia nie będzie pobierała żadnych opłat od za skorzystanie z oferty „kawiarenki”. Oferowane towary (dania, napoje) nie będą miały żadnej ceny.

Natomiast Parafia przewiduje możliwość przekazywania przez wiernych korzystających z oferty „kawiarenki” datków w dowolnej wysokości. Przy czym można będzie skorzystać z oferty „kawiarenki” nawet jeżeli nie uiści się datku.

Parafia zapytała, czy przy tego typu przedsięwzięciu musi płacić VAT i stosować kasę fiskalną.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 5 lutego 2019 r. (sygn. 0112-KDIL2-2.4012.523.2018.3.MŁ) zgodził się z Parafią, że obowiązek podatkowy w VAT tu nie wystąpi, właśnie z uwagi na nieodpłatność świadczeń oferowanych przez „kawiarenkę”.Nieodpłatność tych świadczeń istnieje pomimo możliwości zostawiania datków przez korzystających z oferty „kawiarenki”.

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: VAT 2019. Komentarz

Dyrektor KIS wskazał w tym kontekście na wyrok ETS (obecnie TSUE) z 3 marca 1994 r., w sprawie R. J. Tolsma a Inspecteur der Omzetbelasting Leeuwarden (sygn. C-16/93).

REKLAMA

Tolmsa był ulicznym grajkiem, który prezentował swoją twórczość. Grajek ustawiał przed sobą puszkę, do której przechodnie mogli wrzucać datki. ETS, wskazując na brak bezpośredniego związku między graniem muzyki a zapłatą oraz na dobrowolność datków, uznał, iż datki nie podlegają opodatkowaniu VAT, bowiem w tym wyroku TSUE stwierdził, że „czynność podlega opodatkowaniu wyłącznie wtedy, gdy istnieje związek prawny między usługodawcą i usługobiorcą, w ramach którego następuje świadczenie wzajemne, przy czym wynagrodzenie otrzymane przez usługodawcę stanowi wartość faktycznie przekazaną w zamian za usługi świadczone na rzecz usługobiorcy”.

Zdaniem Dyrektora KIS z wyroku tego wynika konkluzja, że warunkiem uznania danego zdarzenia za odpłatne (i tym samym opodatkowane VAT) jest istnienie stosunku prawnego (np. umowy o świadczenie usług), z którego wynika obowiązek zapłaty wynagrodzenia za wyświadczoną usługę.

Natomiast w opisanym przez Parafię zdarzeniu przyszłym, „datki” – stanowią przejaw dobrowolnej zapłaty za posiłki, czy napoje. Nie ma żadnego obowiązku składania tych datków co wyklucza uznanie ich za wynagrodzenie (za usługę), czy cenę (towaru).

Dlatego zdaniem Dyrektora KIS: (…) wydawanie przez Wnioskodawcę w ramach oferty kawiarenki posiłków/napojów nie będzie stanowić działalności gospodarczej i w rezultacie nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tym samym, czynność ta nie będzie mieścić się w pojęciu „sprzedaży”, o której mowa w art. 111 ust. 1 w związku z art. 2 pkt 22 ustawy. W konsekwencji Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej w związku z wydawaniem posiłków/napojów w ramach oferty kawiarenki w okolicach szczytu X, gdyż czynności te w świetle ustawy o podatku od towarów i usług nie będą podlegać opodatkowaniu tym podatkiem. Jednocześnie jeśli datki nie stanowią zapłaty za usługi, nie będą objęte obowiązkiem ewidencjonowania na kasie rejestrującej.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny energii elektrycznej dla firm w 2025 roku. Aktualna sytuacja i prognozy

W 2025 roku polski rynek energii elektrycznej dla firm stoi przed szeregiem wyzwań i możliwości. Zrozumienie obecnej sytuacji cenowej oraz dostępnych form dofinansowania, zwłaszcza w kontekście inwestycji w fotowoltaikę, jest kluczowe dla przedsiębiorstw planujących optymalizację kosztów energetycznych.

Program do rozliczeń rocznych PIT

Rozlicz deklaracje roczne z programem polecanym przez tysiące firm i księgowych. Zawiera wszystkie typy deklaracji PIT, komplet załączników oraz formularzy NIP.

ETS 2: Na czym polega nowy system handlu emisjami w UE. Założenia, harmonogram i skutki wdrożenia. Czy jest szansa na rezygnację z ETS 2?

Unijny system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) odgrywa kluczową rolę w polityce klimatycznej UE, jednak jego rozszerzenie na nowe sektory gospodarki w ramach ETS 2 budzi kontrowersje. W artykule przedstawione zostały założenia systemu ETS 2, jego harmonogram wdrożenia oraz potencjalne skutki ekonomiczne i społeczne. Przeanalizowano również możliwości opóźnienia lub rezygnacji z wdrożenia ETS 2 w kontekście polityki klimatycznej oraz nacisków gospodarczych i społecznych.

Samotny rodzic, ulga podatkowa i 800+. Komu skarbówka pozwoli skorzystać, a kto zostanie z niczym?

Ulga prorodzinna to temat, który każdego roku podczas rozliczeń PIT budzi wiele emocji, zwłaszcza wśród rozwiedzionych lub żyjących w separacji rodziców. Czy opieka naprzemienna oznacza równe prawa do ulgi? Czy ten rodzaj opieki daje możliwość rozliczenia PIT jako samotny rodzic? Ministerstwo Finansów rozwiewa wątpliwości.

REKLAMA

Rozliczenie podatkowe 2025: Logowanie do Twój e-PIT. Dane autoryzujące, bankowość elektroniczna, Profil Zaufany, mObywatel, e-Dowód

W ramach usługi Twój e-PIT przygotowanej przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową w 2025 roku, można złożyć elektronicznie zeznania podatkowe: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 a także oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Czas na to rozliczenie jest do 30 kwietnia 2025 r. Najpierw jednak trzeba się zalogować do e-US (e-Urząd Skarbowy - urzadskarbowy.gov.pl). Jak to zrobić?

Księgowy, biuro rachunkowe czy samodzielna księgowość? Jeden błąd może kosztować Cię fortunę!

Prowadzenie księgowości to obowiązek każdego przedsiębiorcy, ale sposób jego realizacji zależy od wielu czynników. Zatrudnienie księgowego, współpraca z biurem rachunkowym czy samodzielne rozliczenia – każda opcja ma swoje plusy i minusy. Źle dobrane rozwiązanie może prowadzić do kosztownych błędów, kar i niepotrzebnego stresu. Sprawdź, komu najlepiej powierzyć finanse swojej firmy i uniknij pułapek, które mogą Cię słono kosztować!

Czym są przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Sądy odpowiadają niejednoznacznie

Przychody pasywne w Estońskim CIT. Czy w przypadku gdy firma informatyczna sprzedaje prawa do gier jako licencje, są to przychody pasywne, wykluczające z Estońskiego CIT? Na pytanie, czy limit do 50% przychodów z wierzytelności dla podatników na Estońskim CIT powinien być liczony z uwzględnieniem zbywania własnych wierzytelności w ramach faktoringu, sądy odpowiadają niejednoznacznie.

Dość biurokratycznych absurdów! 14 kluczowych zmian, które uwolnią firmy od zbędnych ograniczeń

Mikro, małe i średnie firmy od lat duszą się pod ciężarem skomplikowanych przepisów i biurokratycznych wymagań. Rzecznik MŚP, Agnieszka Majewska, przekazała premierowi Donaldowi Tuskowi listę 14 postulatów, które mogą zrewolucjonizować prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Uproszczenia podatkowe, ograniczenie kontroli, mniej biurokracji i szybsze procedury inwestycyjne – te zmiany mogą zdecydować o przyszłości setek tysięcy przedsiębiorstw. Czy rząd odpowie na ten apel?

REKLAMA

Odliczenie w PIT zakupu smartfona, smartwatcha i tabletu jest możliwe. Kto ma takie prawo? [Ulga rehabilitacyjna 2025]

Wydatki poniesione przez podatnika z orzeczoną niepełnosprawnością na zakup telefonu komórkowego (smartfona), smartwatcha i tabletu oraz oprogramowania i baterii do tych urządzeń (a także na naprawy tych urządzeń), można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej określonej w art. 26 ust. 1 pkt 6 w zw. z art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podstawowym warunkiem tego odliczenia jest to, by te urządzenia ułatwiały wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Takie jest stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zaprezentowane np. w interpretacji indywidualnej z 19 listopada 2024 r.

Twój e-PIT już jest! Jak szybko rozliczyć PIT i otrzymać zwrot podatku?

Usługa Twój e-PIT ruszyła 15 lutego 2025 roku rusza. To najprostszy sposób na szybkie i wygodne rozliczenie podatku PIT za 2024 rok. Sprawdź, jakie nowości wprowadzono w tym roku i jak złożyć zeznanie w kilka kliknięć, by nie czekać na zwrot podatku!

REKLAMA