Kasy fiskalne online - można już wydawać e-paragony nabywcom
REKLAMA
REKLAMA
Takie rozwiązania przewiduje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących - Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 732, które weszło w życie 25 kwietnia 2020 r.
REKLAMA
Rozporządzenie to wprowadza kilka zmian w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących - Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 816 (dalej także "rozporządzenie"). Nowe regulacje mają bezpośredni związek z obecną sytuacją wywołaną epidemią koronawirusa i stanową element tzw. tarczy antykryzysowej. Jakie to zmiany? Prześledźmy.
Zmiany w rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących
Ustawodawca zmienił definicję "dokumentu w postaci elektronicznej", obecnie przez dokument w postaci elektronicznej rozumie się utworzony przez kasę on-line zbiór ustrukturyzowanych i uporządkowanych danych z dokumentów fiskalnych i niefiskalnych, zapisywanych w pamięci fiskalnej lub pamięci chronionej, w formacie określonym w protokole komunikacyjnym przesyłania danych w przypadku dokumentów fiskalnych.
Zmianie uległ zakres czynności podatnika prowadzącego ewidencję za pomocą kasy fiskalnej on-line. Otóż podatnicy, zgodnie z nadanym nowym brzemieniem pkt 9 w §6 ust.1 rozporządzenia, prowadząc ewidencję zapewniają stan techniczny kasy gwarantujący czytelny wydruk paragonu fiskalnego lub faktury w postaci papierowej, a w przypadku paragonu fiskalnego lub faktury w postaci elektronicznej – ich czytelny widok, umożliwiający nabywcy sprawdzenie prawidłowości dokonanej sprzedaży.
Poza tym, dodano, że podatnicy, przed zatwierdzeniem paragonu fiskalnego lub faktury, w celu wyeliminowania oczywistych pomyłek w ewidencji, sprawdzają poprawność wystawianego dokumentu (nowy pkt 10 w §6 ust.1 rozporządzenia).
W obszarze dotyczącym zasad wystawiania dokumentów przez podatników prowadzących ewidencję przy użyciu kasy on-line wprowadzono zapis, że podatnicy wystawiają:
- paragony fiskalne i paragony fiskalne anulowane w postaci papierowej i w postaci elektronicznej, z zastrzeżeniem § 12 i § 19a (nowe brzmienie pkt 1 w §19 ust.1 rozporządzenia),
- faktury i faktury anulowane w postaci papierowej i w postaci elektronicznej, z zastrzeżeniem § 19a (nowe brzmienie pkt 2 w §19 ust.1 rozporządzenia),
- raporty fiskalne fiskalizacji w postaci papierowej i w postaci elektronicznej albo tylko w postaci elektronicznej (nowe brzmienie pkt 4 w §19 ust.1 rozporządzenia),
- dokumenty niefiskalne w postaci papierowej i w postaci elektronicznej albo tylko w postaci elektronicznej (nowe brzmienie pkt 10 w §19 ust.1 rozporządzenia).
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia wprowadza również przepis (nowy §19a) zgodnie z którym podatnicy, prowadząc ewidencję przy użyciu kas on-line, mogą wystawiać i wydawać nabywcy, za jego zgodą i w sposób z nim uzgodniony, paragon fiskalny lub fakturę w postaci elektronicznej. Jeżeli rozpoczęta sprzedaż nie zostanie dokonana, podatnik może wystawić paragon fiskalny anulowany lub fakturę anulowaną w postaci elektronicznej.
Zmiany w załącznikach do rozporządzenia
Ustawodawca wprowadził również zmiany w załącznikach do rozporządzenia, tj. w załączniku nr 1 do rozporządzenia:
a) w części I:
– w lit. A tytuł otrzymuje brzmienie: „A. Zasady prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej, wystawiania i wydawania paragonu fiskalnego:”,
– w lit. B tytuł otrzymuje brzmienie: „B. Skutki nieprzestrzegania zasad prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej, wystawiania i wydawania paragonu fiskalnego:”,
b) w części II lit. C otrzymuje brzmienie:
REKLAMA
„C. Treść oświadczenia: Oświadczam, że podatnik zapoznał mnie z zasadami prowadzenia ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej, wystawiania i wydawania paragonu fiskalnego oraz ze skutkami nieprzestrzegania tych zasad, objętymi informacją o zasadach ewidencji.
Oświadczam, że znam obowiązki wskazane w informacji o zasadach ewidencji. Wiem, że za dokonanie sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej albo niewydanie paragonu fiskalnego (faktury), w tym wydanie z kasy rejestrującej zamiast paragonu fiskalnego (faktury) innego dokumentu, mogę zostać ukarany/a karą grzywny za przestępstwo skarbowe albo wykroczenie skarbowe.”
Natomiast załączniki nr 2–6 do rozporządzenia otrzymują brzmienie określone odpowiednio w załącznikach nr 1–5 rozporządzenia zmieniającego.
Podstawa prawna:
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 21 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących - Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 732,
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA FINANSÓW z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących - Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 816.
[RAPORT] KORONAWIRUS – podatki, prawo pracy, biznes
Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Podatki i prawo gospodarcze. Pakiet 5 ebooków
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat