Kasa fiskalna online - serwis klimatyzacji w samochodach
REKLAMA
REKLAMA
W związku z tym, że świadczenie usług sprawdzania szczelności, uzupełniania czynnika chłodniczego, ozonowania i dezynfekcji klimatyzacji w samochodach osobowych sklasyfikowana pod numerem PKWiU 33.12.18.0 nie zostało wymienione w art. 145b ust. 1 ustawy o VAT, jako świadczenie obligujące do prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych online podatnik nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej online od dnia 1 stycznia 2020 r. w tytułu wykonywania czynności w ramach punktu serwisowego klimatyzacji w samochodach osobowych. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 15 kwietnia 2021 r., nr 0113-KDIPT1-3.4012.80.2021.2.ALN.
REKLAMA
Kasa fiskalna online - obowiązek stosowania
Organ podatkowy przypomniał, że ustawa z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw oraz ustawy – Prawo o miarach (Dz. U. poz. 675) wprowadziła do ustawy o VAT zmiany w zakresie kas rejestrujących. Ustawa ta zakłada m.in. możliwość, a dla podatników prowadzących działalność gospodarczą w określonych w ustawie rodzajach czynności – obowiązek stosowania kas rejestrujących online – w celu prowadzenia ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Kasy online wyposażone są w nowe funkcjonalności umożliwiające, oprócz zapisu w pamięci fiskalnej i chronionej kasy, również przekazywanie w sposób ciągły, zautomatyzowany i bezpośredni danych rejestrowanych przy ich użyciu z prowadzonej ewidencji oraz danych o zdarzeniach mających znaczenie dla pracy kas do systemu teleinformatycznego Centralnego Repozytorium Kas.
Kasy rejestrujące online łączą się z Centralnym Repozytorium Kas za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej w sposób, który zapewnia:
1) przesyłanie danych z kas rejestrujących do Centralnego Repozytorium Kas w sposób bezpośredni, ciągły,zautomatyzowany lub na żądanie Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 Ordynacji podatkowej;
2) przesyłanie poleceń z Centralnego Repozytorium Kas do kas rejestrujących, dotyczących pracy kas, i ich odbiór przez te kasy:
a) związanych z fiskalizacją kasy rejestrującej,
b) obejmujących określenie:
- sposobu i zakresu przesyłania danych z tej kasy,
- sposobu pracy kasy rejestrującej,
c) zapewniających prawidłowość pracy kasy rejestrującej.
Art. 111 ust. 6a ustawy o VAT określa wymagania i zasady działania, którym powinny odpowiadać kasy online. W myśl przywołanego przepisu, kasa rejestrująca musi zapewniać prawidłowe zaewidencjonowanie, przechowywanie i bezpieczne przesyłanie danych z kasy rejestrującej na zewnętrzne nośniki danych oraz umożliwiać połączenie i przesyłanie danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas, określone w art. 111a ust. 3. Pamięć fiskalna kasy rejestrującej musi posiadać numer unikatowy nadawany w drodze czynności materialno-technicznych przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych.
Kasa fiskalna online - definicja
Pojęcie „kasa fiskalna online” zdefiniowane zostało w § 2 pkt 6 rozporządzenia z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U 2019 r., poz. 816, ze zm.), który odwołuje się do treści znowelizowanej ustawy, wskazując, że przez kasę fiskalną online rozumie się kasę o której mowa w art. 111 ust. 6a ustawy o VAT.
Kasy fiskalne online - terminy
Ustawa o VAT wskazuje terminy i grupy podatników, których obejmie obowiązek posiadania kasy fiskalnej online. Stosownie do zapisu art. 145a ust. 1 ustawy, z zastrzeżeniem art. 145b, podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii, które nie umożliwiają połączenia i przesyłania danych między kasą rejestrującą a Centralnym Repozytorium Kas, określonych w art. 111a ust. 3.
Kasa rejestrująca z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii – stosownie do treści art. 145a ust. 2 ww. ustawy – musi zapewniać prawidłowe zaewidencjonowanie podstawowych danych dotyczących dokonywanych sprzedaży, w tym wysokości podstawy opodatkowania i podatku należnego, oraz musi przechowywać te dane, a w przypadku kasy z elektronicznym zapisem kopii – dodatkowo zapewniać bezpieczne ich przesyłanie na zewnętrzne nośniki danych.
Zgodnie z brzmieniem art. 145a ust. 5 ustawy, w kasach rejestrujących z papierowym zapisem kopii pamięć fiskalna nie podlega wymianie.
Producenci krajowi i podmioty dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w celu wprowadzenia ich na terytorium kraju do obrotu są obowiązani do uzyskania dla danego typu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii potwierdzenia Prezesa Głównego Urzędu Miar, że kasy te spełniają funkcje wymienione w ust. 2 oraz kryteria i warunki techniczne dla tych kas. Potwierdzenie to jest wydawane nie później niż do dnia upływu okresów wskazanych odpowiednio w ust. 7 pkt 1 i 2 (art. 145 ust. 6).
Na podstawie art. 145a ust. 7 ustawy, potwierdzenia o spełnieniu funkcji, kryteriów i warunków technicznych dla kas rejestrujących przez:
1) kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii – są wydawane na okres do dnia 31 grudnia 2022 r.;
2) kasy rejestrujące z papierowym zapisem kopii – są wydawane na okres do dnia 31 sierpnia 2019 r.
Zgodnie z art. 145a ust. 12, przepisy art. 111 ust. 1, 1b-3, ust. 3a pkt 1 lit. a, pkt 2-4, 6-9, 11 i 13, ust. 3b-3d, ust. 6a zdanie drugie, ust. 6c-6f i 6g-6i stosuje się odpowiednio.
REKLAMA
Stosownie do art. 111 ust. 3c ustawy o podatku od towarów i usług, do prowadzenia ewidencji sprzedaży mogą być stosowane wyłącznie kasy rejestrujące, które zostały nabyte w okresie obowiązywania potwierdzenia, o którym mowa w ust. 6b, z uwzględnieniem ust. 3d.
W myśl art. 145b ust. 1 pkt 1 ustawy, podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w terminie do dnia 31 grudnia 2019 r. - do:
- świadczenia usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
- sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.
Przepis ust. 1 stosuje się tylko do kas rejestrujących, przy zastosowaniu których jest prowadzona ewidencja sprzedaży w zakresie sprzedaży towarów lub świadczenia usług wymienionych w ust. 1 (art. 145b ust. 2 ustawy).
Kasa fiskalna online - serwis klimatyzacji w samochodach
Z opisu sprawy, który był przedmiotem interpretacji, wynika, że Wnioskodawca świadczy usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej jak i dla firm. Wiodącym przedmiotem działalności firmy jest sprawdzanie szczelności, uzupełnianie czynnika chłodniczego, ozonowanie i dezynfekcja klimatyzacji w samochodach osobowych sklasyfikowana pod numerem PKWiU 33.12.18.0 (Usługi naprawy i konserwacji urządzeń chłodniczych i wentylacyjnych, z wyłączeniem urządzeń przeznaczonych dla gospodarstw domowych).
Z racji wykonywanej usługi zdarza się, że Wnioskodawca wymieni filtr kabinowy w samochodzie, uszczelkę (zwaną oringiem) lub zaworek serwisowy co stanowi element usługi sprawdzenia szczelności, uzupełnienia czynnika chłodniczego, ozonowanie i dezynfekcja klimatyzacji w samochodach osobowych, ale nie dokonuje napraw żadnej z części urządzeń chłodniczych, ani naprawy pojazdów silnikowych, nie posiada nawet odpowiednich narzędzi do wykonania takiej naprawy.
Wątpliwości Wnioskodawcy budzi czy prowadząc działalność w ramach punktu serwisowego klimatyzacji w samochodach osobowych Wnioskodawca jest zobowiązany do posiadania kasy fiskalnej online od 1 stycznia 2020 r.
Biorąc pod uwagę treść powyżej powołanych przepisów prawa należy stwierdzić, że obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących uzależniony jest od wystąpienia sprzedaży, która podlegać będzie obowiązkowi ewidencjonowania przy użyciu kasy rejestrującej. Obowiązek ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kas online od 1 stycznia 2020 r., dotyczy tylko ściśle określonych czynności.
Jak już wcześniej wskazano w myśl art. 145b ust. 1 pkt 1 ustawy, podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w terminie do dnia 31 grudnia 2019 r. – do świadczenia usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów. Jak wskazał Wnioskodawca nie dokonuje napraw żadnej z części urządzeń chłodniczych, ani naprawy pojazdów silnikowych.
W tym miejscu należy wskazać, że świadczenie usług sprawdzania szczelności, uzupełniania czynnika chłodniczego, ozonowania i dezynfekcji klimatyzacji w samochodach osobowych sklasyfikowane pod numerem PKWiU 33.12.18.0 nie zostało wymienione w przepisie art. 145b ust. 1 ustawy, jako sprzedaż której dokonywanie zobowiązuje do wymiany kasy na kasę online w określonym w tym przepisie terminie.
Zatem w związku z tym, jak uznał Dyrektor KIS, świadczenie usług sprawdzania szczelności, uzupełniania czynnika chłodniczego, ozonowania i dezynfekcji klimatyzacji w samochodach osobowych sklasyfikowana pod numerem PKWiU 33.12.18.0 nie zostało wymienione w art. 145b ust. 1 ustawy o VAT, jako świadczenie obligujące do prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas online Wnioskodawca nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej online od dnia 1 stycznia 2020 r. w tytułu wykonywania czynności w ramach punktu serwisowego klimatyzacji w samochodach osobowych.
Przy czym, z punktu widzenia stosowania wskazanych przepisów istotne jest wyłącznie faktyczne wykonywanie określonych nimi czynności, a nie, zgłoszenie przedmiotu prowadzonej działalności gospodarczej poprzez wskazanie symbolu PKD. Istotne jest wyłącznie to, że Wnioskodawca faktycznie nie świadczy usług wymienionych w art. 145b ust. 1 ustawy.
oprac. Adam Kuchta
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat