Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w usługach transportu odpadów świadczonych na rzecz gminy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Jeśli gmina nie zgłosiła uwag i zastrzeżeń do przedłożonego raportu, to nie ma podstaw, aby zaniechać wystawienia faktury. W takiej sytuacji należy bowiem uznać, że pomimo braku formalnego zatwierdzenia raportu przez drugą stronę umowy, objęte nim usługi zostały wykonane w całości w sposób należyty, w związku z czym powstaje obowiązek ich zafakturowania. Opisane w pytaniu usługi związane ze zbieraniem odpadów zostały wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o VAT:
- pod poz. 143 - „Usługi związane ze zbieraniem odpadów innych niż niebezpieczne nadających się do recyklingu" PKWiU 38.11.1;
- pod poz. 144 - „Usługi związane ze zbieraniem odpadów innych niż niebezpieczne nienadających się do recyklingu" PKWiU 38.11.2.
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
Należą one zatem do usług wymienionych w poz. 140-153, 174 i 175 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, dla których obowiązek podatkowy powstaje w sposób szczególny, zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) ustawy o VAT, tj. z chwilą wystawienia faktury. Natomiast faktura powinna być wystawiona najpóźniej z chwilą upływu terminu płatności. Jeśli faktura nie została wystawiona lub wystawiono ją z opóźnieniem, to obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu na jej wystawienie, tj. z upływem terminu płatności.
Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 17 marca 2014 r. (sygn. IBPP3/443-1152/13/IK) czytamy:
Wnioskodawca świadczy opisane we wniosku usługi na rzecz innego podatnika VAT - tj. Gminy. Usługi świadczone przez Wnioskodawcę są usługami wymienionymi w poz. 143 i 144 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem usługi świadczone przez Wnioskodawcę są usługami, dla których obowiązek podatkowy powstanie zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) ustawy o VAT, tj. z chwilą wystawienia faktury. Natomiast, gdy Wnioskodawca nie wystawi faktury lub wystawi ją z opóźnieniem obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu do jej wystawienia, określonych w art. 106i ust. 3 i 4, a w przypadku gdy nie określono takiego terminu - z chwilą upływu terminu płatności. (...) W świetle powyższego, jeśli zamawiający nie ma zastrzeżeń i uwag do raportu miesięcznego będącego podstawą do wystawienia faktury, zgodnie z zawartą umową (tj. w terminie nie dłuższym niż 21 dni roboczych od dnia otrzymania raportu) a zamawiający mimo to nie zatwierdził raportu, to Spółka po upływie ww. terminu może wystawić fakturę za miesiąc, którego dotyczy raport, (jeśli faktura będzie zawierać informacje, jakiego okresu dotyczy) nie później niż z upływem terminu płatności.
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 19a ust. 5 pkt 4 lit. b) i ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat