reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Zawieszenie lub zamknięcie działalności gospodarczej - jak rozliczyć się z VAT?

Zawieszenie lub zamknięcie działalności gospodarczej - jak rozliczyć się z VAT?

Jeżeli jednoosobowy przedsiębiorca – z powodów osobistych lub ekonomicznych – nie chce lub nie może w danym momencie prowadzić działalności gospodarczej, ma do wyboru likwidację firmy lub czasowe zawieszenie działalności. Obie sytuacje rodzą określone obowiązki w podatku VAT, o dopełnieniu których nie wolno zapomnieć.

1. podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (zakupu towarów do celów działalności na terenie innego kraju unijnego),

2. podatników dokonujących importu usług lub nabywających towary - w zakresie których są podatnikiem (np. zakup usług reklamowych Google AdWords),

3. okresów rozliczeniowych, za które przedsiębiorca uzyskał przychód opodatkowany VAT-em,

4. okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie trwało tylko przez ich część (np. przez połowę miesiąca).

Sprzedaż samochodu firmowego w 2014 r. a korekta VAT

Przykład:

Przedsiębiorca zawiesił firmę 15 stycznia 2014 r. na 6 miesięcy. W lutym otrzymał natomiast czynsz najmu lokalu biurowego (który podnajmuje innej firmie). W związku z tym przedsiębiorca musi:

- złożyć deklarację za styczeń 2014 r., gdyż zawieszenie nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego (czyli całego stycznia),

- złożyć deklarację za luty (lub I kwartał) oraz składać deklaracje za każdy okres rozliczeniowy, w którym otrzyma zapłatę za czynsz.


Czy w trakcie zawieszenia przedsiębiorca może odliczać VAT?


W trakcie zawieszenia nie można wykonywać działalności gospodarczej, jednak przedsiębiorca ma prawo do podejmowania wszelkich działań niezbędnych do zachowania źródła przychodu. Np. może przyjmować  zaległe należności oraz regulować swoje zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia.

W związku z tym właściciel firmy w trakcie przerwy w działalności nie może zawierać nowych umów, ale ma możliwość odliczania VAT-u z faktur zakupowych dotyczących zobowiązań powstałych przed datą zawieszenia, m.in. podpisanych umów na telefon, czy internet, opłat za media, rat kredytu, czy leasingu.

W celu rozliczenia podatku z faktur otrzymanych w trakcie zawieszenia działalności można złożyć bieżącą deklarację miesięczną lub kwartalną wraz z wnioskiem o zwrot podatku lub złożyć korektę deklaracji po wznowieniu działalności. Można również złożyć deklarację w trakcie zawieszenia wykazując VAT jako kwotę do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy (po wznowieniu działalności firmy). Jeżeli w trakcie zawieszenia pojawią się wyżej wymienione transakcje przedsiębiorca musi ująć je w ewidencji dla celów VAT.

Metody optymalizacji podatku w firmie


Co z VAT-em, gdy zapadnie decyzja o likwidacji firmy


Jeżeli przedsiębiorca nie planuje dalszego prowadzenia działalności, prędzej czy później pojawia się konieczność zamknięcia firmy, a tym samym rozliczenia VAT. Wówczas bez kontaktu z fiskusem już się nie obejdzie. W takiej sytuacji przedsiębiorca musi dokonać następujących czynności w zakresie podatku VAT:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 30.05.2014

Ekspert:

inFakt

inFakt to firma oferująca nowoczesne usługi księgowe i fakturowe

Autor:

Zdjęcia


CN - Nowa matryca stawek VAT – Towary249.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

OPZZ jest reprezentatywną organizacją pracowniczą w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, konsekwentnie dążącą do realizacji w Polsce fundamentalnych zasad: wolności, równości, solidaryzmu społecznego, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, a także – pozbawionego jakichkolwiek wykluczeń – prawa do godnego życia, godnej pracy i płacy oraz godnej emerytury.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama