| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Jak dokumentować nabycie towaru od rolnika ryczałtowego

Jak dokumentować nabycie towaru od rolnika ryczałtowego

Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, dokonując zakupu towarów od rolnika ryczałtowanego zobowiązany jest udokumentować zawartą transakcję fakturą VAT RR. Oprócz danych dotyczących przedmiotu transakcji, faktura taka powinna zawierać wskazanie podmiotów uczestniczących w transakcji, w tym imię i nazwisko lub nazwę dostawcy. Sytuacja ulega skomplikowaniu, gdy rolnik odmawia podania swoich danych.

Faktura VAT RR powinna również zawierać oświadczenie dostawcy produktów rolnych w brzmieniu: "Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług."

Rolnik ryczałtowy dokonując sprzedaży produktów rolnych podatnikowi VAT korzysta ze zryczałtowanego zwrotu podatku. Podatek ten stanowi element ceny, jaką przedsiębiorca uiszcza za zakupiony towar.

Następuje więc doliczenie do ceny produktu kwoty podatku. Konstrukcja taka stanowi swoistą rekompensatę i wynika z faktu, iż rolnik ryczałtowy nie może dokonać odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupów towarów lub usług wykorzystywanych w związku z prowadzoną działalnością.

Wypłacony dla rolnika ryczałtowego zwrot podatku stanowi dla przedsiębiorcy kwotę podatku naliczonego, w rozliczeniu za okres, w którym dokonano zapłaty.

Spełnionych być musi jednak kilka warunków by podatnik z tego prawa mógł skorzystać, a mianowicie:
1) nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;
2) zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności;
3) w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty należności za produkty rolne zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie tych produktów albo na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty.

Brak spełnienia któregokolwiek z wymienionych wyżej warunków pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego i to niezależnie od powodów z jakich to nastąpiło, a więc również z przyczyn niezależnych od nabywcy.

Jan Kowalski prowadzi hurtownię warzyw i owoców. Towar zakupuje na targowiskach od rolników producentów krajowych. Po ich nabyciu wystawia fakturę VAT RR, którą dokumentuje zawartą transakcję. Za zakupione produkty rolne zapłata następuje przelewem na rachunek bankowy rolnika.

Stan faktyczny jak wyżej, z tą różnicą, że zapłata następuje gotówką.

W pierwszym z przedstawionych przykładów podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, rzecz jasna przy spełnieniu warunku, iż płatność za zakupiony towar nastąpi w terminie 14 dni od dnia zakupu, wystawiona będzie faktura zawierająca opisane wyżej elementy, a na dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty zostaną podane dane z takiej faktury.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK