| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Budowa oczyszczalni przez gminę a prawo do odliczenia VAT

Budowa oczyszczalni przez gminę a prawo do odliczenia VAT

W zakresie, w jakim kwoty VAT naliczonego wynikające z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją całości inwestycji, można przyporządkować do budowy oczyszczalni, gminie przysługuje prawo do pomniejszenia VAT należnego o kwotę VAT naliczonego związanego z budową oczyszczalni.

Tak uznał Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 22 sierpnia 2012 r., (nr PTPP1/443-371/12-6/MG).

Sprawa dotyczyła gminy, która zrealizowała projekt inwestycyjny, mający na celu zapewnienie możliwości zgodnego z prawem zagospodarowania ścieków  gospodarstw indywidualnych poprzez m.in. budowę przyzagrodowych oczyszczalni ścieków.

Gmina nie prowadzi działalności gospodarczej w tym zakresie – zajmuje się tym spółka komunalna. Oczyszczalnie zostały wybudowane na gruntach, które stanowią własność, lub są w użytkowaniu wieczystym rolników. Na pokrycie części kosztów związanych z budową inwestycji, gmina otrzymała dofinansowanie ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Jak zaniechanie inwestycji wpływa na prawo do odliczenia VAT od poniesionych wydatków

Gmina jest podatnikiem VAT „czynnym”. Realizacja projektu nastąpiła w ramach realizacji zadań własnych gminy i związanych z tym zaspokajaniem potrzeb jej mieszkańców. Faktury VAT dokumentujące nabycie towarów i usług w ramach realizacji inwestycji były wystawione na gminę.

W związku z powyższym, gmina wniosła do organu podatkowego o potwierdzenie, że w zakresie, w jakim kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z realizacją całości inwestycji, można przyporządkować do budowy oczyszczalni, będzie jej przysługiwało prawo do pomniejszenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zwrot VAT za materiały budowlane 2012 / 2013 - limity zwrotu

Organ podatkowy uznał to stanowisko za prawidłowe.

W uzasadnieniu swej interpretacji wskazał, że  z przepisów ustawy o VAT wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy odliczenia tego dokonuje podatnik VAT oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

W przedmiotowej sprawie warunek, o którym mowa w art. 86 ust.1 ustawy o VAT został spełniony, zatem gmina ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, związanego z budową oczyszczalni.

Opracowanie interpretacji: Zespół Zarządzania Wiedzą działu prawno-podatkowego PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK