| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Odliczanie i zwroty podatku > Podatnik VAT bez możliwości uzyskania interpretacji w sprawie nadużycia prawa

Podatnik VAT bez możliwości uzyskania interpretacji w sprawie nadużycia prawa

W przypadku VAT nie będzie stosowana szczególna klauzula obejścia prawa wynikająca z Ordynacji podatkowej, ale legalne czynności dokonane przez podatnika VAT będą mogły być potraktowane przez fiskusa jako „nadużycie prawa” i kwestionowane w „zwykłym” postępowaniu podatkowym czy kontrolnym. Ustawodawca zdecydował się bowiem na wprowadzenie w ustawie o VAT pojęcia „nadużycie prawa”. Zmiany zaczną obowiązywać od 15 lipca 2016 r.

Z nowelizacji wynika, że każdą legalną czynność podlegającą opodatkowaniu VAT organ podatkowy będzie mógł zakwestionować, jeżeli uzna, że miała ona na celu osiągnięcie korzyści podatkowych, czyli obniżenie opodatkowania (zwiększenie odliczenia VAT naliczonego lub kwoty zwrotu VAT).

W konsekwencji – „dzięki” nowelizacji – nawet zwykły rabat może zostać uznany za czynność podjętą w celu uzyskania korzyści podatkowej, czyli obniżenia opodatkowania.

Polecamy: Klauzula przeciw unikaniu opodatkowania – praktyczny poradnik

Dodatkowo w sprawach, w których istnieje uzasadnione przypuszczenie, że mogą stanowić „nadużycie prawa”, nie ma możliwości uzyskania interpretacji indywidualnej i ochrony wynikającej z takiej interpretacji (art. 14b § 5b i art. 14na Ordynacji podatkowej). Gdyby w sprawach VAT miała zastosowanie „klauzula przeciw unikaniu opodatkowania” wprowadzona w Ordynacji podatkowej, zainteresowany podatnik miałby przynajmniej możliwość wystąpienia o wydanie opinii przez Radę do spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania. Mógłby również skorzystać z prawa do uzyskania tzw. opinii zabezpieczającej.

Z przepisów wprowadzonych nowelizacją z 13 maja 2016 r. wynika jednak, że zamiarem ustawodawcy było wyłączenie wszystkich form ochrony podatnika w przypadku „nadużycia prawa”, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy o VAT.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jakie zagrożenia dla podatnika VAT niesie klauzula „nadużycia prawa”" >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Stawicka

Specjalista w obsłudze księgowej i kadrowo-płacowej firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »