| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Podatnik VAT > Biała lista podatników VAT - opłata kartą transakcji powyżej 15 000 zł

Biała lista podatników VAT - opłata kartą transakcji powyżej 15 000 zł

Czy transakcje o wartości przekraczającej 15 000 zł mogą być opłacane za pomocą karty płatniczej? Czy może, ze względu na nowe sankcje (w zakresie białej listy podatników VAT), konieczne jest opłacanie takich transakcji przelewem?

RADA

Z wyjaśnień Ministerstwa Finansów wynika, że w przypadku dokonywania płatności za pomocą kart płatniczych (jak również szybkich płatności internetowych) podatnikom nie grożą sankcje za dokonywanie płatności na rachunki spoza Wykazu podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT (białej listy VAT). A zatem transakcje o wartości przekraczającej 15 000 zł mogą być opłacane za pomocą kart płatniczych bez ryzyka takich sankcji.

UZASADNIENIE

Z początkiem 2020 r. do ustaw o podatku dochodowym oraz Ordynacji podatkowej zostaną dodane przepisy określające sankcje z tytułu dokonywania płatności na rachunki spoza Wykazu, o którym mowa w art. 96b ustawy o VAT. Sankcje te polegać będą, między innymi, na:

1)  wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodów kwot płatności dokonanych na rachunki spoza Wykazu, o którym mowa w art. 96b ustawy o VAT – zob. art. 22p ust. 1 pkt 2 updof oraz art. 15d ust. 1 pkt 2 updop,

2)  odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatkowe dostawcy towarów lub usługodawcy w podatku VAT (zob. art. 117ba § 1 i 2 Ordynacji podatkowej).

Nie jest jasne, czy sankcje te będą mogły mieć zastosowanie w przypadku płatności dokonywanych za pomocą kart płatniczych (nie ma bowiem przepisu stanowiącego o tym wprost). Kwestii tej dotyczy jednak jedna z odpowiedzi udzielonych przez Ministerstwo Finansów na pytania dotyczące omawianych przepisów (https://www. gov.pl/web/kas/pytania-i-odpowiedzi). Z odpowiedzi tej wynika, że płatności za pomocą np. karty debetowej czy kredytowej oraz szybkie płatności internetowe:

"(…) nie są uznawane za „płatności dokonane przelewem”, tzn. nie są objęte przepisami dotyczącymi Wykazu podatników VAT. Tym samym – skoro nie jest to przelew, ale zlecenie płatnicze, czyli oświadczenie płatnika lub odbiorcy skierowane do jego dostawcy, które zawiera polecenie wykonania transakcji płatniczej – to zapłacenie kartą lub pay-by-linkiem nie będzie skutkować poniesieniem negatywnych konsekwencji podatkowych (utratą kosztów uzyskania przychodu)".

W przypadku dokonywania płatności za pomocą kart płatniczych (jak również szybkich płatności internetowych) podatnikom nie grożą więc sankcje za realizację płatności na rachunki spoza Wykazu podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. Transakcje o wartości przekraczającej 15 000 zł mogą być zatem opłacane za pomocą kart płatniczych bez ryzyka takich sankcji.

Podstawa prawna:

- art. 22p ust. 1 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 1387; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2200

- art. 15d ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 865; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2217

- art. 117ba ustawy z 29 sierpnia 1997 r. − Ordynacja podatkowa – j.t. Dz.U. z 2019 r. poz. 900; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2200

Artykuł pochodzi z książki Biała lista podatników VAT

Biała lista podatników VAT

Autor: Tomasz Krywan

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »