REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy wzór VAT-R i innych druków dot. rejestracji podatników VAT od 1 kwietnia 2020 r.

Nowy wzór VAT-R i innych druków dot. rejestracji podatników VAT od 1 kwietnia 2020 r.
Nowy wzór VAT-R i innych druków dot. rejestracji podatników VAT od 1 kwietnia 2020 r.

REKLAMA

REKLAMA

Minister finansów przygotował projekt rozporządzenia z nowymi drukami dotyczącymi procedury rejestracji podatników VAT, dostosowanymi do przepisów wprowadzających nowy JPK_VAT z deklaracją. Nowe wzory dokumentów związanych z rejestracją w zakresie VAT (tj. VAT-R, VAT-5, VAT-5UE, VAT-Z) będą obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r.

Nowe rozporządzenie wydane zostanie na podstawie art. 98 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity: Dz. U. z 2020 r. poz. 106), zwanej dalej „ustawą o VAT”, w związku ze zmianami wprowadzonymi ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1520), zwaną dalej „ustawą zmieniającą”.

Autopromocja

Na podstawie art. 1 pkt 17 ustawy zmieniającej wprowadzono do ustawy o VAT obowiązek przesyłania deklaracji podatkowych zgodnie z wzorem dokumentu elektronicznego. Dokumentem elektronicznym będzie nowy plik JPK_VAT, obejmujący deklarację VAT - która zastąpi obecne deklaracje VAT-7(20) i VAT-7K(14) - oraz ewidencję VAT. Obowiązek składania nowego pliku JPK_VAT będzie dotyczył:
1/ począwszy od dnia 1 kwietnia 2020 r. - dużych przedsiębiorców (art. 99 ust. 11c ustawy o VAT);
2/ począwszy od dnia 1 lipca 2020 r. - m. in. mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1292 i 1495) na podstawie art. 11 ustawy zmieniającej, przy czym podmioty te za okres od dnia 1 kwietnia 2020 r. do 30 czerwca 2020 r. będą mogły przesyłać do właściwego urzędu skarbowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej ewidencję wraz z deklaracją na zasadach określonych w art. 99 ust. 11c ustawy o VAT (art. 11 ust. 4 ustawy zmieniającej).

Wyżej wskazane zmiany wymagają m.in. zmian w formularzach podatkowych, w tym także wprowadzonych aktualnie obowiązującym rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z  27 grudnia 2016 r. w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją podatników w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. poz. 2301). Dlatego proponuje się zastąpienie ww. rozporządzenia nowym rozporządzeniem z następującymi nowymi wzorami formularzy:

- VAT-R(14) - zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku od towarów i usług,

- VAT-5(3) - potwierdzenia zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- VAT-5UE(3) - potwierdzenia zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT UE oraz

- VAT-Z(6) - zgłoszenia o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Do wzoru VAT-R(13) wprowadzono następujące zmiany:

1) w bloku B.1. Dane identyfikacyjne w polu 13 zniesiono wymóg podawania numeru REGON, zgodnie z art. 20 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców;

2) w bloku C.1. Okoliczności określające obowiązek podatkowy dodano pole „35. Podatnik wykonuje czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy”.

3) w bloku C.2. Informacje dotyczące składania deklaracji zmianie uległy nazwy pól na:
„50. Deklaracje miesięczne, zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy”;
„51. Deklaracje kwartalne, zgodnie z art. 99 ust. 2 lub 3 ustawy”;
„52. VAT-8, zgodnie z art. 99 ust. 8 ustawy”;
„53. VAT-12, zgodnie z art. 114 ust. 3 ustawy”.

Do wzoru VAT-Z(5) wprowadzono następujące zmiany:

1) nazwę bloku C. Zgłoszenie o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zmieniono na „Dane o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług”;

2) w bloku C. Dane o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług usunięto pole „3. śmierć podatnika” - w związku z nowym brzmieniem art. 96 ust. 7 ustawy – w razie śmierci podatnika wykreślenie z rejestru jako podatnika VAT następuje z urzędu.

Ponadto we wszystkich wzorach dokumentów uaktualniono publikatory, wprowadzono również drobne zmiany uściślające i redakcyjne, m. in. usunięto pocztę z danych adresowych we wzorach VAT-R i VAT-Z, zgodnie z regulacjami pocztowymi.

Autopromocja

Nowe rozporządzenie z nowymi wzorami ww. formularzy ma wejść w życie 1 kwietnia 2020 r.

Proponowany termin wejścia w życie wynika z przepisów, które wejdą w życie z dniem 1 kwietnia 2020 r., na podstawie ustawy zmieniającej, która wprowadza przepisy w zakresie obowiązku przesyłania nowego pliku JPK_VAT, zawierającego deklarację i ewidencję.

W uzasadnieniu omawianego projektu podkreślono, że podmioty, o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy zmieniającej będą obowiązane rozliczać się z zastosowaniem pliku JPK_VAT, w miejsce dotychczasowych deklaracji VAT-7 oraz VAT-7K, począwszy od dnia 1 lipca 2020 r. W okresie od dnia 1 kwietnia 2020 r. do dnia 30 czerwca 2020 r. podmioty te będą mogły same zdecydować o wcześniejszym niż obowiązkowy termin przejściu na składanie deklaracji i ewidencji VAT w formie nowego JPK_VAT (art. 11 ust. 4 ustawy zmieniającej).

Autopromocja

Stąd pola 50 i 51 formularza VAT-R w projekcie rozporządzenia, odnoszące się do deklaracji odpowiednio miesięcznych i kwartalnych, w okresie od 1 kwietnia 2020 r. do 30 czerwca 2020 r. dotyczą zarówno deklaracji VAT-7 / VAT-7K jak również – w przypadku zadeklarowania przejścia – do nowego pliku JPK_VAT, składanego także za okresy miesięczne i kwartalne, a obejmującego zarówno ewidencję, jak i deklarację.

Projekt (z 4 lutego 2020 r.) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wzorów dokumentów związanych z rejestracją w zakresie podatku od towarów i usług

Polecamy: Instrukcje VAT

Polecamy: Biuletyn VAT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 r. - poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że odpowiedzialny rząd PiS pracuje od pierwszego do ostatniego dnia swojej misji.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA