REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż nieruchomości przez komornika - płatnika podatku VAT – moment powstania obowiązku podatkowego

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
Sprzedaż nieruchomości przez komornika - moment powstania obowiązku podatkowego
Sprzedaż nieruchomości przez komornika - moment powstania obowiązku podatkowego

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z art. 18 ustawy o VAT komornik, który dokonuje czynności egzekucyjnych wobec podatnika VAT, jest płatnikiem tego podatku. Rzecz jasna ma to miejsce w przypadku sprzedaży majątku przejętego w drodze egzekucji. Jednak podatek VAT nie może być uznany za należność, którą uwzględnia się w planie podziału sumy uzyskanej z egzekucji jako przypadającą wierzycielowi egzekwującemu lub innemu uczestnikowi podziału. Bowiem Skarb Państwa, będący wierzycielem tej należności, nigdy nie jest wierzycielem egzekwującym w danym postępowaniu egzekucyjnym.

Takie stanowisko organów skarbowych zostało potwierdzone wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 17 czerwca 2011 r. sygn. Akt I FSK 1064/10.

REKLAMA

Autopromocja

Przedmiotem rozpatrzenia sprawy była sytuacja, w której doszło do sprzedaży przez komornika w ramach czynności egzekucyjnych, nieruchomości należącej do dłużnika – podatnika podatku od towarów i usług.

Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, po wylicytowaniu nieruchomości w ramach sprzedaży komorniczej, właściwy sąd rejonowy wydał w marcu 2007 r. postanowienie, w którym przysądził własność nieruchomości (akceptując tym samym wynik dokonanej licytacji).

Kolejnym postanowieniem wydanym w październiku 2007 r. sąd ten stwierdził prawomocność postanowienia z marca 2007. W październiku 2008 r. komornik sporządził projekt planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji. W planie tym uwzględnił kwotę podatku od towarów i usług odliczoną od kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości. W sierpniu 2009 r. komornik wystawił fakturę dokumentującą sprzedaż nieruchomości. We wrześniu 2009 r. kwota podatku wpłynęła do właściwego urzędu skarbowego.

Zobacz także: Sprzedaż dokonywana przez komornika

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Działania komornika, polegające na wystawieniu faktury w sierpniu 2009 r., a następnie wpłacie podatku we wrześniu 2009 r. zostały ocenione przez naczelnika urzędu skarbowego jako nieprawidłowe. W ocenie organu podatkowego komornik, prowadzący postępowanie egzekucyjne miał obowiązek wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż nieruchomości w listopadzie 2007 r. oraz uiścić podatek do 25 grudnia 2007 r.

Stanowisko naczelnika urzędu skarbowego zostało podtrzymane w decyzji dyrektora właściwej izby skarbowej.

REKLAMA

Wśród argumentów podniesionych przez komornika w skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wskazano na zapisy przepisów kodeksu postępowania cywilnego. W ocenie skarżącego wynika z nich, że sumy uzyskane z egzekucji muszą być złożone na rachunek depozytowy sądu i można nimi dysponować wyłącznie na podstawie prawomocnego planu podziału kwoty uzyskanej z egzekucji.

Komornik też wyjaśnił, że do jego rąk nie wpłynęła żadna kwota, którą mógłby wpłacić na rachunek organu podatkowego. Pomimo podjęcia starań zmierzających do uzyskania kwoty podatku VAT – sąd będący dysponentem środków uzyskanych w trakcie egzekucji, odmówił uwzględnienia wniosku komornika w tym zakresie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał argumentację komornika za prawidłową i uchylił rozstrzygnięcie organu podatkowego.

Wobec wniesienia skargi kasacyjnej przez Dyrektora Izby Skarbowej sprawę rozpatrzył Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie. Sąd ten uchylił wyrok Sądu I-szej instancji – uznał jednocześnie stanowisko organów podatkowych za prawidłowe.

W uzasadnieniu orzeczenia Naczelny Sąd Administracyjny przywołał wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 listopada 2010 r. P 44/07. Odchodząc od szczegółowej analizy przedmiotowego orzeczenia Trybunału trzeba jednie wskazać, iż przedmiotem analizy był art. 18 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten stanowi: „Organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954, z późn. zm.) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.”

Zobacz także: Sprzedaż nieruchomości w trybie egzekucji komorniczej – od jakiej kwoty liczymy PIT?

Trybunał Konstytucyjny orzekł o zgodności zacytowanego przepisu z ustawą zasadniczą. Wartym przywołania jest fragment wyroku, w którym Trybunał cytuje uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 15 grudnia 2006 r. sygn. akt III CZP 115/06: „skoro ustawa o VAT stanowi, że podatkowi od towarów i usług podlega sprzedaż dokonana w wyniku egzekucji i płatnikiem tego podatku jest komornik, przepisy kodeksu postępowania cywilnego dotyczące egzekucji należy wykładać tak, aby zapewnić wykonanie przepisów tej ustawy. Prowadzenie egzekucji z nieruchomości należy do komornika (art. 921 § 1 k.p.c.), a tylko niektóre czynności, określone w ustawie, podejmuje sąd, co wymusza odpowiednie współdziałanie tych organów; komornik ma obowiązek umożliwienia wykonania obowiązków należących do sądu, a sąd, jako organ egzekucyjny, powinien umożliwić wykonanie obowiązków, które spoczywają na komorniku".

W omawianym orzeczeniu stwierdzono również, że podatek VAT nie może być uwzględniony w planie podziału sumy uzyskanej z egzekucji. W konsekwencji w przypadku, gdy sprzedaż nieruchomości w trybie egzekucji podlega opodatkowaniu, suma ulegająca podziałowi, którą wymienia się w planie podziału, powinna być pomniejszona o podatek od towarów i usług.

Odnosząc powyższe do omawianej sprawy – data postanowienia z października 2007 r. stwierdzająca prawomocność postanowienia Sądu Rejonowego co do przysądzenia własności nieruchomości stanowi moment wyznaczający obowiązek podatkowy.

Choć w ogólnym rozrachunku kwota podatku została wpłacona do urzędu skarbowego to z uwagi na fakt, iż nie nastąpiło to we właściwym terminie, komornik zobligowany został do wpłacenia jeszcze ustawowych odsetek.

Źródło: wyrok NSA z 17 czerwca 2011 r. - sygn. akt I FSK 1064/10.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA