REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedaż nieruchomości przez komornika - płatnika podatku VAT – moment powstania obowiązku podatkowego

Adrian Meclik
Ekspert podatkowy
Sprzedaż nieruchomości przez komornika - moment powstania obowiązku podatkowego
Sprzedaż nieruchomości przez komornika - moment powstania obowiązku podatkowego

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z art. 18 ustawy o VAT komornik, który dokonuje czynności egzekucyjnych wobec podatnika VAT, jest płatnikiem tego podatku. Rzecz jasna ma to miejsce w przypadku sprzedaży majątku przejętego w drodze egzekucji. Jednak podatek VAT nie może być uznany za należność, którą uwzględnia się w planie podziału sumy uzyskanej z egzekucji jako przypadającą wierzycielowi egzekwującemu lub innemu uczestnikowi podziału. Bowiem Skarb Państwa, będący wierzycielem tej należności, nigdy nie jest wierzycielem egzekwującym w danym postępowaniu egzekucyjnym.

Takie stanowisko organów skarbowych zostało potwierdzone wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 17 czerwca 2011 r. sygn. Akt I FSK 1064/10.

REKLAMA

Autopromocja

Przedmiotem rozpatrzenia sprawy była sytuacja, w której doszło do sprzedaży przez komornika w ramach czynności egzekucyjnych, nieruchomości należącej do dłużnika – podatnika podatku od towarów i usług.

Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, po wylicytowaniu nieruchomości w ramach sprzedaży komorniczej, właściwy sąd rejonowy wydał w marcu 2007 r. postanowienie, w którym przysądził własność nieruchomości (akceptując tym samym wynik dokonanej licytacji).

Kolejnym postanowieniem wydanym w październiku 2007 r. sąd ten stwierdził prawomocność postanowienia z marca 2007. W październiku 2008 r. komornik sporządził projekt planu podziału sumy uzyskanej z egzekucji. W planie tym uwzględnił kwotę podatku od towarów i usług odliczoną od kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości. W sierpniu 2009 r. komornik wystawił fakturę dokumentującą sprzedaż nieruchomości. We wrześniu 2009 r. kwota podatku wpłynęła do właściwego urzędu skarbowego.

Zobacz także: Sprzedaż dokonywana przez komornika

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Działania komornika, polegające na wystawieniu faktury w sierpniu 2009 r., a następnie wpłacie podatku we wrześniu 2009 r. zostały ocenione przez naczelnika urzędu skarbowego jako nieprawidłowe. W ocenie organu podatkowego komornik, prowadzący postępowanie egzekucyjne miał obowiązek wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż nieruchomości w listopadzie 2007 r. oraz uiścić podatek do 25 grudnia 2007 r.

Stanowisko naczelnika urzędu skarbowego zostało podtrzymane w decyzji dyrektora właściwej izby skarbowej.

REKLAMA

Wśród argumentów podniesionych przez komornika w skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego wskazano na zapisy przepisów kodeksu postępowania cywilnego. W ocenie skarżącego wynika z nich, że sumy uzyskane z egzekucji muszą być złożone na rachunek depozytowy sądu i można nimi dysponować wyłącznie na podstawie prawomocnego planu podziału kwoty uzyskanej z egzekucji.

Komornik też wyjaśnił, że do jego rąk nie wpłynęła żadna kwota, którą mógłby wpłacić na rachunek organu podatkowego. Pomimo podjęcia starań zmierzających do uzyskania kwoty podatku VAT – sąd będący dysponentem środków uzyskanych w trakcie egzekucji, odmówił uwzględnienia wniosku komornika w tym zakresie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał argumentację komornika za prawidłową i uchylił rozstrzygnięcie organu podatkowego.

Wobec wniesienia skargi kasacyjnej przez Dyrektora Izby Skarbowej sprawę rozpatrzył Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie. Sąd ten uchylił wyrok Sądu I-szej instancji – uznał jednocześnie stanowisko organów podatkowych za prawidłowe.

W uzasadnieniu orzeczenia Naczelny Sąd Administracyjny przywołał wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 listopada 2010 r. P 44/07. Odchodząc od szczegółowej analizy przedmiotowego orzeczenia Trybunału trzeba jednie wskazać, iż przedmiotem analizy był art. 18 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis ten stanowi: „Organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954, z późn. zm.) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.”

Zobacz także: Sprzedaż nieruchomości w trybie egzekucji komorniczej – od jakiej kwoty liczymy PIT?

Trybunał Konstytucyjny orzekł o zgodności zacytowanego przepisu z ustawą zasadniczą. Wartym przywołania jest fragment wyroku, w którym Trybunał cytuje uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 15 grudnia 2006 r. sygn. akt III CZP 115/06: „skoro ustawa o VAT stanowi, że podatkowi od towarów i usług podlega sprzedaż dokonana w wyniku egzekucji i płatnikiem tego podatku jest komornik, przepisy kodeksu postępowania cywilnego dotyczące egzekucji należy wykładać tak, aby zapewnić wykonanie przepisów tej ustawy. Prowadzenie egzekucji z nieruchomości należy do komornika (art. 921 § 1 k.p.c.), a tylko niektóre czynności, określone w ustawie, podejmuje sąd, co wymusza odpowiednie współdziałanie tych organów; komornik ma obowiązek umożliwienia wykonania obowiązków należących do sądu, a sąd, jako organ egzekucyjny, powinien umożliwić wykonanie obowiązków, które spoczywają na komorniku".

W omawianym orzeczeniu stwierdzono również, że podatek VAT nie może być uwzględniony w planie podziału sumy uzyskanej z egzekucji. W konsekwencji w przypadku, gdy sprzedaż nieruchomości w trybie egzekucji podlega opodatkowaniu, suma ulegająca podziałowi, którą wymienia się w planie podziału, powinna być pomniejszona o podatek od towarów i usług.

Odnosząc powyższe do omawianej sprawy – data postanowienia z października 2007 r. stwierdzająca prawomocność postanowienia Sądu Rejonowego co do przysądzenia własności nieruchomości stanowi moment wyznaczający obowiązek podatkowy.

Choć w ogólnym rozrachunku kwota podatku została wpłacona do urzędu skarbowego to z uwagi na fakt, iż nie nastąpiło to we właściwym terminie, komornik zobligowany został do wpłacenia jeszcze ustawowych odsetek.

Źródło: wyrok NSA z 17 czerwca 2011 r. - sygn. akt I FSK 1064/10.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA