Usługa obsługi logistycznej - miejsce opodatkowania VAT
REKLAMA
REKLAMA
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 17 kwietnia 2019 r, 0114-KDIP1-2.4012.178.2019.1.MC.
REKLAMA
Sprawa dotyczyła spółki z o.o., która zawiera z klientami umowy o świadczenie usług obsługi logistycznej magazynu typu „multi customer”, tj. z wykorzystaniem jednego magazynu dla potrzeb wielu klientów. Umowy o świadczenie usług obejmują następujące elementy:
- określenie lokalizacji danego magazynu w Polsce - poprzez wskazanie konkretnej, oznaczonej co do tożsamości nieruchomości położonej na terenie Polski;
- określenie zakresu usług logistycznych wykonywanych dla danego klienta na obszarze magazynu, obejmującego: przyjmowanie, przechowywanie i wydawanie towarów oraz przygotowywanie wysyłek towarów zgodnie ze zleceniami logistycznymi;
- wskazanie ilości miejsc paletowych na stelażach, dostępnych dla towarów danego klienta;
- określenie wynagrodzenia spółki, w odniesieniu do poszczególnych elementów składowych usługi, obejmujących w szczególności opłatę administracyjną, opłaty za przyjęcie towarów do magazynu, przechowywanie, kompletowanie, przygotowanie wysyłki.
Na tym tle spółka zapytała organ podatkowy, czy usługi obsługi logistycznej stanowią usługi związane z nieruchomościami oraz czy miejscem ich świadczenia w rozumieniu ustawy o VAT i w konsekwencji opodatkowania VAT jest Polska.
Polecamy: Biuletyn VAT
Polecamy: VAT 2019. Komentarz
Prezentując własne stanowisko spółka wskazała, że usługi obsługi logistycznej nie stanowią usług związanych z nieruchomościami, których mowa w art. 28e ustawy o VAT. Z uwagi na to, że klienci nie posiadają stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, opisane we wniosku usługi nie powinny być opodatkowane VAT w Polsce. Za miejsce świadczenia usług należy uznać kraj siedziby klienta, zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, tj. miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej.
Organ uznał to stanowisko za prawidłowe. W uzasadnieniu wskazał, że usługi obsługi logistycznej są świadczone na rzecz siedziby klienta, zlokalizowanej w innym kraju członkowskim UE. Zatem miejscem świadczenia, a tym samym opodatkowania przedmiotowej usługi na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy jest miejsce, w którym klient spółki posiada siedzibę działalności gospodarczej. Tym samym usługa obsługi logistycznej świadczona przez spółkę na podstawie umowy o świadczenie usług obsługi logistycznej magazynu typu „multi customer” na rzecz klientów posiadających siedziby w krajach członkowskich UE nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce.
Patrycja Łukasiewicz
Źródło: taxoline.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat